Proč a jak pěstovat vděčnost? Nauč se dívat na svět pozitivněji

Shutterstock
|
01. 01. 2025
|
Vděčnost není jen pocit, ale i cesta ke spokojenějšímu životu. Pomáhá zlepšit náladu, udržovat pevné vztahy i zdraví. Nauč se ji vyjadřovat každý den! Stačit ti bude pár jednoduchých návyků.

Vděčnost je opomíjená, přitom je to neuvěřitelně silná věc. Není jen takový „bonus“, který si přidáš do života, když máš čas. Ona totiž mění to, jak vnímáš svět. Když se zaměřuješ na to dobré, vidíš najednou ve svém životě víc pozitivního. To ti může pomoct ve chvílích, kdy máš pocit, že se všechno hroutí.

Navíc vděčnost dodává pocit, že to, co máš, je „dost“. Díky tomu jsou lidi všeobecně spokojenější. Když se zaměříš na to, za co jsi vděčná, je pravděpodobnější, že budeš šťastnější. Ke všemu budeš mít tendenci soustředit se na přítomnost, vážit si toho, co se děje právě teď, což může snížit pocit úzkosti z budoucnosti. Za co jsi vděčná dneska, může být navíc něco, v co jsi doufala už včera.

Díky vděčnosti máme nejen lepší náladu, ale taky prospívá našemu tělu a zdraví. Možná si říkáš, jak může být tak jednoduchá věc jako vděčnost tak mocná. Podívejme se, co všechno dokáže ovlivnit.

    Pozitivní důsledky vděčnosti

    Co konkrétně dokáže taková dobře pěstovaná vděčnost zařídit?

    Zlepšuje psychiku

    Soustředění se na dobré věci vede k uvolňování hormonů serotoninu a dopaminu, které jsou spojeny se štěstím a potěšením. Člověk je míň zaujatý sám sebou a dostává větší nadhled, díky čemuž má pak tendenci věřit v lepší zítřky. Míň stresu, míň úzkostí, víc pohody.

    Krátkodobě pomůže vděčnost s úzkostí a zlepší náladu, dlouhodobě dokonce trvale mění strukturu mozku. Studie ukazují, že pomáhá lidem s depresí líp zvládat emoce a cítit se spokojeněji.

    Když se vědomě soustředíš na to, za co jsi vděčná, můžeš si postupně „přeprogramovat“ mozek a cítit se líp. A ještě jedna zajímavost. Výsledky jednoho výzkumu naznačily, že lidi, kteří pravidelně vyjadřují vděčnost, jsou trpělivější a nejednají tolik impulzivně.

    Dává smysl našim vztahům

    Lidi, kteří vděčnost vyjadřují, mají pevnější a šťastnější vztahy. Jedna studie dokonce zjistila, že když lidi vyjadřují vděčnost, ostatní vnímají, že s nimi můžou navázat dobrý vztah a mají do něj tendenci víc investovat a být si bližší (Williams & Bartlett, 2015). Ať už je to partner, rodina, nebo kamarádi, kdo by nechtěl být poblíž někoho, kdo umí ocenit, co pro něj děláš? Vyjádření vděčnosti šíří pozitivitu, někdo jiný se díky tobě cítí taky dobře, což podporuje spokojenou atmosféru celé skupiny.

    Je to tak i u romantických vztahů, kde vděčnost funguje jako „posilovací“ injekce. Vyjádřením vděčnosti se spustí cyklus velkorysosti, kde jeden inspiruje druhého k tomu, aby ukázal, jak je svému partnerovi oddaný.

    Laskavosti pak vedou k tomu, že se partneři cítí ve vztahu propojenější a spokojenější. Zkus někdy svému klukovi říct, jak jsi vděčná za to, že vždycky vynese koš, a uvidíš, jak se mu rozzáří oči.

    Posiluje imunitní systém a prodlužuje život

    Lidi, co vděčnost praktikují, mají často lepší životní styl a celkově se dožívají vyššího věku. To zní skoro magicky, ale vděčnost má skutečně vliv i na tvoje tělo.

    Podle studie Portlandské státní univerzity lidi, kteří v práci častěji vyjadřovali vděčnost, uváděli lepší spánek, míň bolestí hlavy, zdravější stravování a větší spokojenost s prací (Starkey et al., 2019). Části mozku, které zpracovávají vděčnost, jsou stejné jako ty, co reagují na příjemné zážitky a společenské vazby. Tyhle části pak ovlivňují naše emoce. V situacích, když jsi vděčná, je tvoje tělo uvolněnější a to zmírňuje i bolest.

    Jak pěstovat vděčnost? Piš si deník, mysli na přítomnost a děkuj na „sockách“

    Když už je jasné, proč vděčnost vyjadřovat, dáme ti i pár tipů, jak to dělat.

    Piš si deník vděčnosti

    Nejdřív se rozhodni, jestli si chceš pořídit fyzický deník, nebo ti bude stačit digitální poznámkový blok v telefonu nebo počítači, hlavně aby ti bylo psaní příjemné. Pak zkus 1–3x týdně zapisovat tři věci, za které jsi ten den vděčná. Nejlepší je si hned na začátku určit, ve které dny a časy si budeš své vděčnosti zapisovat.

    Časem si začneš všímat pozitivních věcí automaticky. Nejlepší je udělat si z psaní deníku večerní rituál – své vděčnosti si můžeš zapisovat třeba každé úterý a čtvrtek před spaním.

    A jak na to?

    • Klíčem je být co nejkonkrétnější, zmiň tedy konkrétní osobu nebo věc, co ti za den udělala radost. A nemusí to být nic velkého, stačí třeba, že ti kámoška poslala hezkou zprávu nebo že sis dala skvělou kávu. Buď vděčná nejen za věci, ale i za lidi a podmínky. V posilovně možná oceníš sluchátka, ale všimni si i té milé obsluhy, která se na tebe vždycky usmívá.
    • Je taky dobré jít za rámec jednoduchého výčtu významných okamžiků a úspěchů. Oceňuj malé, ale nečekané okamžiky, stejně jako ty příjemné a rutinní momenty. Pokud budeš mít chuť, jdi do detailu. Popiš třeba přesně, co ti ten cizí člověk řekl, že ti to zvedlo náladu. Nebo jaký to byl pocit jet na kole a bezpečně dojet domů? Můžeš si odpovědět na otázky, jestli byly nějaké momenty, které ti zvedly náladu, nebo jestli byl někdo, s kým jsi ráda trávila čas a proč.
    • Dobré je taky kromě sčítání i odčítání. To znamená, že někdy kromě sčítání všech dobrých věcí zvaž i to, jaký by byl život bez určitých lidí. Můžeš být taky vděčná, jakým negativním věcem jsi zabránila nebo je obrátila v něco pozitivního. O dobrých věcech v životě taky piš jako o darech, to zabrání tomu, abys je brala jako samozřejmost.

    A je ještě jedna cesta, jak využít deník vděčnosti. Každá máme v minulosti průšvihy, které nás štvou, můžeme se ale na ně podívat jinak. Někdy se zkus zamyslet nad tím, co tě naučily. Možná jsi díky nim teď opatrnější, asertivnější nebo chápavější.

    A k zapisování využij právě deník vděčnosti, papír přece jen snese úplně všechno. Napiš si seznam náročných situací a toho, co ti daly. Je to super způsob, jak najít vděčnost i v těžkých momentech.

    shutterstock_2264320355.jpg

    Pěstovat vděčnost není složité, výsledky můžou být fantastické!
    Shutterstock
    Jedním ze skvělých způsobů, jak si uvědomovat vděčnost v životě, je zapisování do deníku takových věcí, za které jsi ráda.

    Děkuj častěji a dělej něco pro druhé

    Pomoc druhým nás dělá šťastnějšími. A nemusí to být nic velkého, stačí třeba jen někomu podržet dveře nebo napsat povzbudivou zprávu.

    A když udělá něco pěkného někdo pro tebe, neboj se mu poděkovat a ocenit to. Znáš ten pocit, když ti někdo upřímně poděkuje nebo řekne něco hezkého? I malé gesto může mít velký dopad. A sdílená vděčnost jakbysmet.

    Pokud bys neměla takovou odvahu dát přátelům a blízkým přímočaře najevo, že si jich vážíš, dobrou cestou můžou být děkovné dopisy. Můžeš jim třeba napsat o hezkých vzpomínkách, co s nimi máš, nebo o pozitivním vlivu, co mají oni na tebe. Až budeš hotová, pošli jim dopis poštou nebo prostě dej osobně jako roztomilé překvapení.

    Buď víc „tady a teď“. Trénuj všímavost!

    Když se řekne vyjádření vděčnosti, často si vzpomeneme na velké události, jako je ukončení vysoké školy nebo svatba. Jak už jsme ale říkaly, vděčná můžeš být i za maličkosti. Všimla sis někdy, jak rychle zapomeneme na hezké věci, protože jsme duchem jinde? Všímej si víc toho, co se děje kolem tebe.

    Zkus zpomalit a užít si ty momenty, jako je třeba pohled na zapadající slunce, hrnek s teplým čajem v dlaních, nebo i ten pocit, když si konečně sedneš po dlouhém dni. Chodíš pořád stejnou trasou v parku? Zkus se jeden den zaposlouchat do zpěvu ptáků a jiný den si všimnout, jak větve stromů tančí ve větru.

    Sdílej vděčnost na sociálních sítích

    Sociální sítě můžou být někdy velmi negativním místem. Díky sdílení vděčnosti ale můžeš na internetu přispět k pozitivnější atmosféře. Poděl se na svých „sockách“ třeba o fotku z místa z tvého domova, za které si vděčná, nebo o moudro z oblíbené knížky, kterou máš teď rozečtenou. Můžete se tak se svými sledujícími inspirovat navzájem.

    S chutí do vděčnosti!

    Vděčnost je jednoduše způsob, jak žít šťastnější a zdravější život. Pomáhá snižovat stres, posiluje vztahy, a dokonce zlepšuje zdraví. Začni ji pěstovat jednoduchými kroky, piš si deník, zpomal a užívej si přítomnost a děkuj lidem kolem sebe. Časem si všimneš, jak se díky takovým malým krokům začneš na svět dívat pozitivněji.

    Použité zdroje:

    • forbes.com/sites/tracybrower/2021/01/03/gratitude-is-good-why-its-important-and-how-to-cultivate-it
    • mindful.org/an-introduction-to-mindful-gratitude
    • helpguide.org/mental-health/wellbeing/gratitude
    • Starkey, A. R., Mohr, C. D., Cadiz, D. M., & Sinclair, R. R. (2019). Gratitude reception and physical health: Examining the mediating role of satisfaction with patient care in a sample of acute care nurses. The Journal of Positive Psychology, 14(6), 779–788. doi.org/10.1080/17439760.2019.1579353
    • Williams, L. A., & Bartlett, M. Y. (2015). Warm thanks: Gratitude expression facilitates social affiliation in new relationships via perceived warmth. Emotion, 15(1), 1–5. doi.org/10.1037/emo0000017
    Související články