„Dýchání konečníkem opravdu funguje,“ hlásají tokijští vědci

Shutterstock
|
17. 02. 2025
|
Asi tě po přečtení titulku napadlo zkontrolovat kalendář. Ne, není apríl. Tenhle objev japonských vědců může jednou zamíchat kartami moderní medicíny.

Japonský objev překvapil

Předávání Nobelových cen je každoročně velkou slávou. A rok co rok se během téhle události udílejí i jakési „anticeny“ za nejpodivnější a nejzbytečnější vědecké výzkumy. Jednu z těchhle anticen získal i tým japonských vědců vedený Ryem Okabehem z Tokijské lékařské univerzity.

Ten se rozhodl proniknout do tajů análního dýchání. Spolu s týmem vědců se inspiroval některými druhy ryb, které se naučily dýchat skrze střeva, aby přežily v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. A zajímalo je, jestli něco podobného zvládnou taky savci.

Dýchání konečníkem u savců funguje

Zmíněný tým japonských vědců svou teorii ověřoval pomocí techniky EVA (enterální ventilace konečníkem), kdy se kyslík přivádí buď přímo do konečníku, nebo prostřednictvím tekutiny obsahující kyslík.

K pokusu využili myši, krysy a prasata, u kterých překvapivě zjistili, že tahle metoda může zvýšit šanci na přežití při respiračním selhání. Možné klinické využití netradiční dýchací techniky by tedy mohlo časem přinést i nový přístup k záchraně života u lidí.

Dusící se krysy začaly dýchat konečníkem. A přežily!

Během testování netradiční dýchací metody například vědci udržovali myši v prostorách s extrémně nízkým množstvím kyslíku. Jakmile se myši začaly dusit, vědci jim začali vpravovat čistý kyslík do střev. Na konci pokusu bylo 75 % přeživších hlodavců.

Protože ale na střevech při téhle metodě vznikaly drobné ranky, které se časem staly pro některé hlodavce smrtelné, vědci zkusili šetrnější metodu. Do střev jim vpravovali tekutinu s vysokým obsahem rozpuštěného kyslíku.

Budoucí záchrana pro lidstvo?

Výsledky testování byly opravdu zajímavé. Vědci zjistili, že „dýchání“ prostřednictvím konečníku zásadně zvýšilo množství kyslíku v srdci a krvi testovaných zvířat, u kterých dál nedocházelo k poklesu tělesné teploty a s ní souvisejícímu poškození vnitřních orgánů.

Ačkoli zmíněný tým vědců obdržel anticenu, svého bádání se nehodlá vzdát. V objevu totiž vidí skrytý potenciál, který by mohl v budoucnu zachraňovat například osoby s respiračním selháním.

Autor článku: redakce

Použité zdroje:

  • lybrate.com/topic/the-method-of-anal-breathing/80989fcbbc8ebeb4096a7559f548eb87
  • scienceblog.cincinnatichildrens.org/ig-nobel-prize-awarded-to-takanori-takebe-for-butt-breathing-study/
  • asahi.com/ajw/articles/15425988
  • pozitivni-zpravy.cz/dychani-konecnikem-patri-mezi-nejpodivnejsi-vedecke-objevy/
  • wave.rozhlas.cz/blaznive-vedecke-objevy-roku-2024-dychani-konecnikem-a-opili-cervi-9315506
Související články