![](https://www.jsmekocky.cz/sites/default/files/styles/clanek_670x340_primary_image/public/images-articles/shutterstock_2390531641.jpg?itok=MKNU3vXK)
Japonský objev překvapil
Předávání Nobelových cen je každoročně velkou slávou. A rok co rok se během téhle události udílejí i jakési „anticeny“ za nejpodivnější a nejzbytečnější vědecké výzkumy. Jednu z těchhle anticen získal i tým japonských vědců vedený Ryem Okabehem z Tokijské lékařské univerzity.
Ten se rozhodl proniknout do tajů análního dýchání. Spolu s týmem vědců se inspiroval některými druhy ryb, které se naučily dýchat skrze střeva, aby přežily v prostředí s nízkým obsahem kyslíku. A zajímalo je, jestli něco podobného zvládnou taky savci.
Dýchání konečníkem u savců funguje
Zmíněný tým japonských vědců svou teorii ověřoval pomocí techniky EVA (enterální ventilace konečníkem), kdy se kyslík přivádí buď přímo do konečníku, nebo prostřednictvím tekutiny obsahující kyslík.
K pokusu využili myši, krysy a prasata, u kterých překvapivě zjistili, že tahle metoda může zvýšit šanci na přežití při respiračním selhání. Možné klinické využití netradiční dýchací techniky by tedy mohlo časem přinést i nový přístup k záchraně života u lidí.
Dusící se krysy začaly dýchat konečníkem. A přežily!
Během testování netradiční dýchací metody například vědci udržovali myši v prostorách s extrémně nízkým množstvím kyslíku. Jakmile se myši začaly dusit, vědci jim začali vpravovat čistý kyslík do střev. Na konci pokusu bylo 75 % přeživších hlodavců.
Protože ale na střevech při téhle metodě vznikaly drobné ranky, které se časem staly pro některé hlodavce smrtelné, vědci zkusili šetrnější metodu. Do střev jim vpravovali tekutinu s vysokým obsahem rozpuštěného kyslíku.
Budoucí záchrana pro lidstvo?
Výsledky testování byly opravdu zajímavé. Vědci zjistili, že „dýchání“ prostřednictvím konečníku zásadně zvýšilo množství kyslíku v srdci a krvi testovaných zvířat, u kterých dál nedocházelo k poklesu tělesné teploty a s ní souvisejícímu poškození vnitřních orgánů.
Ačkoli zmíněný tým vědců obdržel anticenu, svého bádání se nehodlá vzdát. V objevu totiž vidí skrytý potenciál, který by mohl v budoucnu zachraňovat například osoby s respiračním selháním.
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- lybrate.com/topic/the-method-of-anal-breathing/80989fcbbc8ebeb4096a7559f548eb87
- scienceblog.cincinnatichildrens.org/ig-nobel-prize-awarded-to-takanori-takebe-for-butt-breathing-study/
- asahi.com/ajw/articles/15425988
- pozitivni-zpravy.cz/dychani-konecnikem-patri-mezi-nejpodivnejsi-vedecke-objevy/
- wave.rozhlas.cz/blaznive-vedecke-objevy-roku-2024-dychani-konecnikem-a-opili-cervi-9315506