Hrubší placička podobná palačince si vysloužila své jméno na základě slovesa lít, jedná se totiž o moučník z litého těsta. Zajímavostí je, že lívance jsou jedním z vůbec nejstarších pokrmů, který vznikl kombinací více dostupných surovin a následnou tepelnou úpravou. Placky umíchané z mouky, vajec a mléka si na rozžhaveném kameni pekli už lidé žijících v neolitu neboli mladší době kamenné, tedy 8 000 až 5 000 let před naším letopočtem.
V té době bylo pro člověka hlavním zdrojem obživy zemědělství, a tak pro něj byly suroviny snadno sehnatelné. Ve skutečnosti prý našli lívance už v žaludku ledového muže Ötziho, který žil před více než 5 000 let. O lívancích psali starověcí řečtí básníci i slavný anglický spisovatel Shakespeare. Však taky měl proč.
shutterstock_1048073029.jpg
Vepřová krev nebo kaviár
Obecně se vyrábí podobně jako palačinky, tedy smažením z mouky, mléka, třeba i jogurtu, prášku do pečiva, droždí, vajec a dalších přísad. To je ale úplný základ, připravit se dá na mnoho dalších způsobů. My ti teď prozadíme, jak si připravit rovnou 7 variant tohohle lahodného moučníku.
Různé způsoby přípravy se odlišují i v jednotlivých zemích. Například ve Švédsku a Finsku se lívance zvané blodplättar připravují ze šlehané vepřové krve. V Kanadě a USA se pak lívance často jedí s ikonickým javorovým sirupem a připravují se typicky jako sladká snídaně. V Rusku si zase rádi pochutnají na lívanečcích z pohankové mouky a pěkně s kaviárem. Na slano si je pak užívají v Indii, kde mají pokrm poori, což jsou malé smažené placky připravované se slaným kari vypadající jako lívanečky. Jako bramborovou malou palačinku boxty si ji pak dávají v Irsku.
Lívancový syndrom? Existuje!
A stejně jako další laskominy, jako jsou muffiny nebo cookies, mají i lívance svůj mezinárodní den. Připadá na masopustní úterý, tedy na den před Popeleční středou. A věděla jsi, že existuje taky lívancový syndrom? Označuje se tak alergická reakce, kterou dostanou někteří lidé po konzumaci lívanců a palačinek v tropických oblastech, kde se mohou někteří roztoči dostat do mouky a kontaminovat ji.
Recept na lívance na 7 způsobů
Kynuté lívance
Na začátek neuškodí stará dobrá klasika aneb základní těsto na lívanečky.
Co potřebuješ: 350 ml mléka, 200 g polohrubé mouky, vejce, 10 g droždí, 20 g cukru krupice, špetku soli, švestková povidla a ostružiny na dochucení
Jak na to?
- Droždí dej do mísy a protři ho s cukrem. Jakmile droždí zřídne, přidej k němu trochu teplého mléka a lžíci mouky. Kvásek nech 10 minut kynout.
- Do velké mísy přidej prosátou mouku, přilij vykynutý kvásek, vejce, zbylé vlažné mléko a zbytek cukru. Těsto pak promíchej a dosol. Nech ho na teplém místě přikryté čistou utěrkou kynout asi 25 minut.
- Následně do rozpálené pánve zlehka potřené tukem nalij po troškách těsto a lívanečky po obou stranách osmaž. Na závěr je můžeš ještě potřít povidly a posypat ostružinami.
Jablečné lívance
Máš ze zahrady přemíru jablek a už nevíš, co s nimi? Můžeš je využít na výborné lívance a dát si sladkou večeři či snídani.
Co potřebuješ: hrnek hladké mouky, prášek do pečiva, lžičku mleté skořice, hrnek mléka, hrnek nastrouhaných jablek, vejce
Jak na to?
- Do mísy dej mouku smíchanou s práškem do pečiva a skořicí.
- Přidej mléko, vejce, nastrouhaná jablka a všechno důkladně promíchej.
- Těsto pak po troškách smaž na horké pánvi s olejem z obou stran dozlatova.
- Nakonec je můžeš dochutit podle tvé libosti, třeba zakysanou smetanou.
shutterstock_515569681.jpg
Lívance z jogurtu
Vláčné a lehké lívance, to zní jako pohádka na talíři. Zkus je a uvidíš.
Co potřebuješ: 200 g bílého jogurtu, dvě vejce, 10 lžic polohrubé mouky, ¾ prášku do pečiva, polovinu vanilkového cukru, špetka soli
Jak na to?
- Mouku smíchej s cukrem, solí a práškem do pečiva. Pak ještě přidej jogurt a vejce.
- Těsto dobře zamíchej a nalij na pánev s trochou oleje. Smaž z obou stran.
- Podávat můžeš třeba s marmeládou, povidly nebo s medem.
Kefírové lívance
Jsou nadýchané, měkoučké a vláčné. Kefírové lívance by tě možná dělat nenapadlo, ale stojí to za to.
Co potřebuješ: 300 ml kefíru, 3 vejce, 1–3 lžíce cukru, hrnek polohrubé mouky, lžička prášku do pečiva, špetka soli
Jak na to?
- Všechny suroviny smíchej dohromady a dobře metličkou rozšlehej.
- Na lívanečníku nebo na pánvi smaž silnější lívance.
- Dochutit je můžeš trochou cukru nebo marmeládou. Dají se ale udělat i naslano, třeba se strouhaným sýrem a smaženou cibulkou.
Banánové lívance
Tyhle lívance budou přirozeně sladké, ale přitom lehké a zdravé.
Co potřebuješ: 2 banány, 2 vejce, lžičku skořice, lžičku vanilkové pasty
Jak na to?
- Zralý banán rozmačkej v misce vidličkou, pak přidej celé vejce, skořici, vanilku a dobře promíchej.
- Smaž na pánvi s přepuštěným máslem. Tady budou vhodnější malé placičky, tyhle lívanečky bez mouky by se jako větší hůř obracely.
- Hotové lívanečky můžeš servírovat třeba s bílým jogurtem, kolečky banánu nebo s medem.
Americké lívance
Určitě je znáš z amerických filmů a seriálů. Nadýchané a chutné lívance typicky s máslem a javorovým sirupem. Mňam!
Co potřebuješ: 1,5 hrnku hladké mouky, 3,5 lžičky prášku do pečiva, lžičku soli, 2 lžíce moučkového cukru, vejce, 3 lžíce másla a 1,25 hrnku mléka
Jak na to?
- Všechny suroviny smíchej dohromady.
- Na pánvi tvoř malé lívanečky, půjdou smažit i nasucho, bez oleje.
- Můžeš je dochutit džemem nebo javorovým sirupem tak, jak to dělávají Američani.
shutterstock_311041604.jpg
Tvarohové lívance
Lívance z tvarohu nebudou jenom chutná snídaně nebo večeře, ale taky bomba plná potřebných bílkovin!
Co potřebuješ: 2 vejce, 200 ml mléka, lžičku vanilkového cukru, 150 g polohrubé mouky, 250 g měkkého tvarohu, špetku soli
Jak na to?
- Nejdřív odděl žloutky od bílků a bílky vyšlehej se špetkou soli na pevný sníh.
- Následně lehce našlehej i žloutky se lžičkou vanilkového cukru.
- Přidej tvaroh zředěný mlékem a smíchaný s moukou. Nakonec přimíchej sníh z bílků.
- Na pánvi smaž menší lívanečky.
- Ochuť je tím, co máš ráda. Pro dotáhnutí k dokonalosti si můžeš udělat třeba tvarohovou borůvkovou smetanu. Stačí ji vyšlehat z 2 lžic mléka, balíčku vanilkového cukru, 2 lžic zakysané smetany, 250 g měkkého tvarohu a dvou lžic borůvkové marmelády. Tvoje lívanečky budou ještě zajímavější.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5, zdroj 6, zdroj 7, zdroj 8, zdroj 9, zdroj 10