Přesladké placky s ovocem a ořechy pochází ze severní Afriky, kterou Arabové osídlili při kolonizaci – odtud taky jejich název. Neplést prosím s florentýnkami, které sice mají podobné složení, ale jiný původ: italskou Florencii. Díky obchodním stykům s Evropou se marokánky rozšířily do celého světa a v některých zemích začaly být vnímány jako vánoční cukroví.
Je libo hašiš?
Stejně jako všechny sladkosti, i marokánky jsou pěkně návykové. A dřív to nebylo jen kvůli všemu tomu cukru. V originálním arabském receptu bys mimo jiné našla i hašiš, měkkou drogu, která je u nás nelegální. Arabové ji ale rádi přidávají do různých druhů dezertů i jiných pokrmů.
Mandle, datle a další dobroty
Od zbytku vánočního cukroví, na které jsi zvyklá, se marokánky liší relativně zdravým složením. Kromě smetany a mouky, které tvoří základ, bys v nich měla najít taky exotické datle, med, vanilku, mandle, cukr a kakao. Takhle zní originální recept, ale variací samozřejmě existuje spousta.
Spíš než po průmyslově vyráběných marokánkách, ve kterých jsou datle nahrazené kandovanou citrusovou kůrou a mandle arašídy, zkus sáhnout po těch domácích. Pokud nemáš žádný vlastní recept, nabízíme ti pár tipů, jak tuhle dobrotu vyrobit.
Karamelový princip
Marokánky jsou ve své podstatě hrozně jednoduché: ovoce, med a ořechy smícháš s trochou mouky a cukrem. Z téhle směsky pak na plechu vytvoříš malé hromádky, které v teple trouby povolí, roztečou se a díky cukru částečně zkaramelizují. Takže když vychladnou, drží pěkně pohromadě a křupou.
Marokánky z datlí a fíků
Pokud se chceš přiblížit exotickému originálu, vyzkoušej tenhle recept!
Co potřebuješ: 100 g loupaných mandlí, 100 g vlašských ořechů, 50 g rozinek, 80 g fíků, 80 g datlí, 20 g másla, 50 g cukru moučky, 30 g hladké mouky, smetanu ke šlehání a čokoládu na potření
Jak na to?
- Mandle s ořechy nasekej nahrubo a smíchej s nadrobno nakrájenými datlemi, fíky a rozinkami.
- V hrnci přiveď k varu smetanu s cukrem a máslem. Přisyp mouku a za stálého míchání vař 2 minuty.
- Do horké kaše potom nasypej nakrájené ovoce s ořechy, všechno důkladně promíchej a nech vystydnout. Směs na marokánky by měla být hustá tak, aby držela na lžičce a nestékala.
- Připrav si plech vyložený pečicím papírem a lžičkou na něm vytvaruj ze směsi malé placky.
- Peč v předehřáté troubě na 175 °C asi 20 minut, potom nech na plechu vychladnout a z jedné strany potři rozehřátou čokoládou.
shutterstock_81925021.jpg
Marokánky z mandlové mouky
Bezlepková varianta tohohle cukroví určitě potěší nejen celiaky.
Co potřebuješ: 40 g mandlové mouky, 30 g špaldové mouky, 150 g cukru krupice, 250 ml 31% smetany ke šlehání, 170 g nesolených arašídů, 150 g kandovaného ovoce, 120 g bezlepkové čokolády a 2–3 lžíce másla
Jak na to?
- Výroba směsi je v podstatě stejná jako v předchozím případě: nejdřív smíchej mandlovou a špaldovou mouku s cukrem a směs přisyp do hrnce ke smetaně.
- Povař asi 5 minut, nech vychladnout a potom přidej nakrájené ovoce a arašídy.
- Opět vytvoř lžičkou placky na plechu vyloženém pečicím papírem, ale tentokrát nech péct zhruba čtvrt hodiny na 165 °C.
- Po vychladnutí namoč v rozpuštěné čokoládě a nech zaschnout.
Veganské marokánky
Abychom potěšily všechny druhy jedlíků, nabízíme ti ještě tyhle skvělé makronky čistě z rostlinných ingrediencí.
Co potřebuješ: 300 ml rostlinného mléka nebo smetany, 35 g nakrájených mandlí, 20 g nahrubo nadrcených pistácií, 65 g nakrájených a opražených lískových oříšků, 70 g celozrnné hladké špaldové mouky, 60 g třtinového cukru, kůru z jednoho malého pomeranče a 120 g vysokoprocentní vegan čokolády
Jak na to?
- Troubu předehřej na 180 °C a plech vylož pečicím papírem.
- Připrav si menší hrnec a nalij do něj veganské mléko a přisyp (ideálně přes sítko) mouku.
- Všechno důkladně rozmíchej, aby ve směsi nezůstaly hrudky.
- Přisypej třtinový cukr a za stálého míchání vař. Jakmile směs zhoustne, nasypej do ní všechny oříšky a pomerančovou kůru.
- Potom ozdob pečicí papír hrudkami ze směsi a peč zhruba 25 minut.
- Marokánky nech vychladnout a pak je namoč do čokolády. Ozdobit je můžeš i zbytky nadrcených oříšků nebo sušenými jedlými květy.
Dobrou chuť!
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5, zdroj 6
Autor článku: redakce