Pokud absolutně netušíš, co polenta je, nic zas tak příšerného se neděje. Nejsi v tom totiž sama. Můžeš se spolehnout, že v našich končinách narazíš na mraky lidí, kteří jsou na tom s polentou úplně stejně jako ty. Nevyzkoušeli, neznají a že by jim chuťově i vzhledově přišla bůhvíjak přitažlivá, to se taky říct nedá.
Polenta si u nás své místo teprve vydobývá a patrně potrvá ještě dlouho, než ji budeme schopni správně zařazovat do jídelníčků. Šanci by ale rozhodně dostat měla. V kuchyni se s ní dobře pracuje, chutná a vyhovuje i těm, kteří nefandí lepku.
Co je polenta
V případě polenty hraje hlavní roli kukuřice. Jde o bezlepkový pokrm, který je ideální právě teď na podzim. Obsahuje totiž železo, potřebný vitamín C i A, je zdrojem vlákniny, nezatěžuje žaludek a podporuje správnou činnost trávicí soustavy.
Polenta tak rychle zasytí, roztančí chuťové buňky a vpravíme do sebe prospěšné látky, za které tělo poděkuje. Co z toho tedy vyplývá? Že jde o nízkokalorickou stravu, kterou bychom párkrát do týdne měli na naše talíře určitě přišoupnout. Když si na polentu zvykneš a naučíš se ji chuťově vyladit, může se úplně klidně stát, že ti nakonec nahradí třeba i bramborovou kaši nebo rýži. Obzvlášť tehdy, když se člověk snaží sundat nějaké to kilo.
Nejvíc by nám o oblíbené polentě povyprávěli Italové. Právě v jejich domovině neexistuje stůl, na kterém by se polenta neobjevila. Někde polentou nahrazují chleba, jinde se kombinuje s kozím sýrem a vínem. A i když dříve polenta platila za jídlo chudších vrstev, dneska se v Itálii bezlepková dobrota objevuje i na jídelních lístcích těch nejluxusnějších restaurací.
bigstock-homemade-polenta-chips-fries-w-424965425.jpg
Polenta v kuchyni
Když nejsme zrovna polentoví znalci, většinou to dopadá tak, že si skočíme do zdravé výživy, koupíme hotový podlouhlý váleček nebo instantní polentovou kaši a hotovo dvacet. Máme pocit, že pro svůj žaludek jednou uděláme taky něco dobrého, dali jsme polentě šanci, ale tím to tak zhruba končí. A přesně to je velká škoda. Polenta je v kuchyni naprosto senzační a dá se připravit na spoustu různých způsobů:
- můžeme si udělat polentové placky
- nahradíme korpus pizzy
- dá se upéct jemný polentový koláč
- hotový polentový váleček nahradí knedlíky
- polentu můžeme zapékat, smažit i opékat
- například opečené polentové kostky se sýrem a olivovým olejem rychle zastoupí klasické jednohubky
- připravíme z ní i polentové těstoviny nebo chleba
Polentové kaše
Platí, že polentovou kaši si můžeme koupit už instantní, hotovou. Což je ale zároveň tak trochu zbytečné, protože se dá úplně v pohodě připravit i doma. Nejde o žádné složité vaření a nepotřebujeme nic jiného než kukuřičnou mouku nebo krupici, vodu a sůl.
bigstock-two-bowl-with-corn-semolina-po-252404668.jpg
Mouku nejdříve spaříme (zbavíme ji tak nahořklé chuti) a až potom vsypeme do osolené vroucí vody. Pak jen vyváříme vodu a za stálého míchání čekáme, až se polenta začne odlepovat od hrnce. V tu chvíli máme hotovo a můžeme si ji dát s masem, s grilovanou zeleninou nebo s rybami. Záleží, kdo co má rád a k čemu se právě konkrétnímu strávníkovi hodí polenta nejvíc.
Když si polentovou kaši chceme fakt vytunit, můžeme experimentovat s různými bylinkami a kořením nebo můžeme kukuřičnou mouku vařit ve vývaru, ne ve vodě.
Že jsi spíš na sladké? Není problém. I takovou polenta umí být. Hříšně dobrá. A v souvislosti se sladkými snídaněmi je přímo famózní. Postup bude zase stejný jako u polenty na slaný způsob. Rozdíl je jen v tekutině, ve které kukuřičnou krupici budeme vařit. Kdo hádá mléko, píše si bod. A pak už jen doladíme. Taková polentová kaše se zkaramelizovanými ořechy a jablky? Neodolatelné první jídlo dne. No ne?
Máš už s polentou zkušenosti, nebo se zatím míjíte?
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5
Autorka článku: Barbora Klímová