Pak je potřeba si ho naordinovat buď tak, že zvýšíš přísun potravin, ve kterých ho najdeš, nebo si skočíš do lékárny pro tabletky. Uvidíš, že jakmile se hladina dostane tam, kde by měla být, budeš se cítit líp.
K čemu v těle slouží draslík?
Vitamíny a minerály dohromady zajišťují správnou funkci snad všech procesů, které se v těle dějí. Jakmile je něčeho moc nebo málo, je zle a organismus nám to dá najevo.
Draslík má v lidském těle nezastupitelnou funkci, kterou bys rozhodně neměla podceňovat. Funguje totiž jako elektrolyt a jeho úkolem je přenášet elektrické impulsy tam, kde je to zrovna potřeba. Neuvěřitelných 98 % se ho ukrývá v buňkách, hlavně v těch svalových, zbytek pak v játrech a dalších tkáních.
Když se draslík potká s dalšími minerály, dělá svou nepostradatelnou práci:
- udržuje rovnováhu pH
- pomáhá s metabolismem bílkovin a sacharidů
- udržuje správnou rovnováhu vody v těle
- přenáší nervové vzruchy a napomáhá ke správnému fungování nervové soustavy
- udržuje pravidelný srdeční rytmus
- reguluje krevní tlak
- udržuje v kondici ledviny a játra
- posiluje imunitu
- ovlivňuje stahy a pohyby svalů
Jak se projevuje nedostatek draslíku a co ho způsobuje?
Laik ho nejspíš nedokáže identifikovat přesně, ale praktický lékař ti s tím určitě rád pomůže, budeš-li mít podezření, že ti draslík chybí. K nejčastějším projevům patří:
- bolesti hlavy
- bušení srdce
- ospalost a nadměrná únava
- svalová slabost nebo svalové křeče, úbytek svalů
- pocit mravenčení a necitlivosti pokožky
- zhoršená funkce ledvin
- potíže s dýcháním a se zažíváním
S nedostatkem draslíku v těle se často potýkají alkoholici, lidi s neléčeným diabetem nebo ti, kteří trpí průjmem, zvracením nebo mají nízkou hladinu cukru v krvi. Hrozí i pacientům s Connovým a Bartterovým syndromem nebo renální tubulární acidózou. Na vině může být i problém s ledvinami, nadledvinkami a ledvinovými kameny nebo dlouhodobé užívání projímadel. Stejně jako je tomu u ostatních látek, o draslík přicházíš i výrazným pocením.
shutterstock_1921387511.jpg
Kde hledat draslík? Třeba v banánech nebo bramborách
Když není nedostatek draslíku nijak dramatický, může stačit úprava stravy. Draslík se dá čerpat třeba z banánů, datlí, jablek, hroznového vína, ze sušených meruněk, z brambor, z kávy nebo černého čaje, poslouží i rajčata, květák, špenát nebo kapusta, fazole, sója, avokádo, houby, vajíčka, ryby a hovězí maso.
Kolik draslíku člověk potřebuje?
Aby všechno fungovalo, jak má, měla bys jako dospělá přijmout každý den 1 800–5 000 mg draslíku. Děti do 12 měsíců by měly dostávat denně 500–700 mg a děti od roku do 9 let pak 1 000–1 600 mg. Víc draslíku (až 7 000 mg) se doporučuje lidem s vysokým krevním tlakem.
Nestává se to často (protože nám obecně vitamíny a minerály spíš chybí), ale draslíku může být v těle i moc – to se pak projeví slabostí, brněním končetin, zvracením nebo průjmem.