Což o to, on není stres jako stres. Možná nevíš, že vedle negativního stresu (říká se mu distres) existuje taky ten pozitivní (eustres). Jde sice taky o jistý „nátlak“, který nám ale pomoct k lepším výsledkům. Třeba během závodů nebo při zkoušce (což neplatí pro zmatkáře a trémisty, kterým panika zatemní mysl, protože je dožene distres).
Ve všedních dnech, ale i během volna nás často tlačí ten klasický stres, který nám velí bojovat, nebo utéct. Makat a nedat se sežrat, nevykoledovat si vyhazov z práce (protože by to znamenalo „neobstarat obživu sobě a mláďatům“) nebo nezapomenout, že jedno dítě musí ve středu přinést do školy dvě stovky na výlet a to druhé v pátek výsledek své domácí ruční práce, se kterou si neví rady.
bigstock-yoga-meditation-wellness-backg-363938701.jpg
Ve stresu jako nikdy
Říká se, že ještě nikdy lidstvo nebylo tak ve stresu, jako je v současnosti. Dřív totiž stres nastal, když se objevila obluda, kterou člověk musel zabít, aby nezabila ona jeho. Jakmile bylo po akci, hormony se zase uklidnily.
Dneska jsme ale všichni (nebo aspoň většina z nás) „našlápnutí“ skoro nepřetržitě – abychom na něco nezapomněli, abychom něco nezvorali, abychom byli dost dobří v práci, dost krásní, dost úžasní doma, dost zábavní pro kamarády, dost milí na sousedy, abychom byli neustále k zastižení na telefonu, na sociálních sítích, abychom co nejdřív odpověděli na e-mail, který by klidně počkal do rána…
Jaké jsou typické příznaky stresu?
Příznaků je dost, a i když možná znějí banálně, jsou poměrně jasnými indikátory, i když se samozřejmě můžou dost dobře pojit i s jinými potížemi. Jde o:
- únavu
- poruchy spánku
- bušení srdce
- bolest na hrudi
- bolest hlavy
- zažívací a menstruační potíže
- poruchy sexuálního apetitu
- tuhnutí svalů (nejčastěji trapézů a šíje)
Není toho málo a může to být pořádně nepříjemné. Navíc tyhle problémy můžou vyústit v ještě horší.
Dlouhodobý stres může mít nepěkné důsledky
Možná sis na stres ve svém životě zvykla tak, že ho bereš jako samozřejmost. Tvoje tělo ale dost dobře ví, že ho prožíváš. Dlouhodobý, chronický stres je hodně rizikovým faktorem pro vznik cukrovky, obezity i rakoviny. Hlava to pak může „odnést“ nespavostí, úzkostmi nebo depresemi. Může za to neustálé vyplavování adrenalinu a kortizolu, což má dost negativní dopad na organismus.
Jak se stresem efektivně bojovat
Na každého působí něco jiného, ale některé styčné body pomáhají většině z nás. Tady je nášup:
- Ventiluj emoce. Nenechávej si je pro sebe.
- Pravidelně odpočívej. Neubírej z potřebného spánku.
- Pravidelně jez a dostatečně pij (vodu, ovocné a bylinkové čaje, občas minerálky).
- Pěstuj svoje koníčky. I když máš moc práce, musíš umět „vypnout“.
- Neodkládej povinnosti, které jsou ti nepříjemné. Čím dřív je vyřešíš, tím dřív se ti uleví.
- Věnuj se sportu. Stačí i vyjít si párkrát týdně na procházku. Nemusíš lámat rekordy.
- Setkávej se s přáteli. Pravidelně! Pokud máš děti a drahou polovičku, oni to spolu jeden večer v měsíci fakt zvládnou. Pokud rodinu nemáš, kde je problém?
Braň se dřív, než tě stres zničí. Máš osvědčený způsob, jak si od něj ulevit?