PET lahev se rozloží za 450 let
Že se tě problematika moří a oceánů netýká? Dobře. A víš, že pouhá jedna PET lahev se rozkládá neuvěřitelných 450 let? Když k tomu připočteš skutečnost, že se ve světě prodá každou vteřinu 20 tisíc plastových lahví, je na místě mluvit o globálním problému, který zavání katastrofou. Přitom z našich kohoutků teče voda, která si na některých místech republiky kvalitou v ničem nezadá s vodou kojeneckou.
Ty nejpřísnější normy
Bohužel kvalita a chuť kohoutkové vody není v celém Česku totožná. Někde je potřeba vodu upravovat více, jinde méně. Na některých místech tak můžeme mít problém s typickým chlorovým zápachem, který je důsledkem chemické úpravy. To však nic nemění na tom, že kvalita vody tekoucí z našich kohoutků je přísně hlídaná a vyhovuje těm nejpřísnějším normám.
Co dělat, když voda nechutná?
Že kohoutkovou vodu nemůžeš ani cítit a chutí tě taky zrovna dvakrát neoslovila? Není nic jednoduššího, než ji vylepšit za pomocí filtrační konvice. Moderní filtrační konvice většinou pracují s filtry s granulátem s aktivním uhlím, které na sebe dokáže navázat škodliviny nacházející se ve vodě. Konvice zároveň zvyšují její kvalitu a zlepšují chuť pitné vody.
- Voda je super, ale pozor na aquaholismus!
bigstock-pouring-filtered-water-from-a-274888381.jpg
Elegantní vzhled a dokonalý design
Mezi další výhody filtračních konvic patří i jejich elegantní vzhled a kompaktnost. Spousta modelů je navržená tak, aby se vešla do dvířek ledničky a na stole nebo lince působila designovým dojmem.
Navíc si můžeš vybrat konkrétní styl nebo barvu, která přesně zapadne do konceptu tvojí kuchyně nebo kanceláře. Ani investice do filtračních konvic není nijak závratná. Ty nejlevnější modely pořídíš zhruba od pětistovky.
Do sklenice, kávovaru i žehličky
Vodu přefiltrovanou za pomocí moderní filtrační konvice ale nemusíš jenom popíjet. Protože filtry s aktivním uhlím zbavují vodu tvrdosti, je vhodná i do kávovarů, varných konvic nebo třeba žehliček, které pak není nutné tak často odvápňovat. Protože ale na našem trhu existuje nepřeberné množství značek a modelů filtračních konvic, je občas obtížné se v nich zorientovat. Na co se při výběru zaměřit?
Konvice by měla eliminovat chlor, těžké kovy a upravit pH
Moderní filtrační konvice dokážou zbavit vodu typického chlorového zápachu, čímž vylepší její vůni a především chuť. Některé modely dokonce zvládnou eliminovat těžké kovy, které způsobují tvrdost vody (např. měď nebo olovo) a upravit pH vody. Běžně nám z kohoutků teče voda s pH 6,5-8,5 (záleží na konkrétní vodárně). Kvalitní filtrační konvice pH snižuje zhruba na 4,5.
Některé látky jsou ve vodě žádoucí
Konvice by ale neměla vodu zbavovat všeho. Třeba některé minerály (např. vápník a hořčík), které kohoutková voda běžně obsahuje, jsou pro náš organismus žádoucí. Ne každý filtr si ale s vodou dokáže poradit tak, aby v ní tyto prospěšné látky zachoval. Zkoumej proto, jestli tohle vybraný filtrační systém dokáže.
Objem podle jednoduché pomůcky
Důležitým parametrem je i objem filtrační konvice, který bys měla přizpůsobit počtu členů v domácnosti. Jednoduchá poučka říká, že objem filtrační konvice by měl být shodný s objemem konvice varné. To proto, abys ji naplnila bez nutnosti čekat na to, až se přefiltruje další várka. Základní objem (přefiltrované vody) by tedy měl být 1,5 litru. Pokud bydlíš ve vícečlenné domácnosti, pak sáhni i po větších – třeba po konvicích, které pojmou 3,5 litru.
Filtry a jejich spotřeba
Jak už jsme zmínili výše, součástí moderních filtračních zařízení jsou filtry (obvykle) pracující s aktivním uhlím. Většina prodejců filtračních konvic dodává výrobky společně s jedním nebo více kusy filtrů. Ty je ale po čase nutné vyměnit. Konkrétní doba životnosti filtru závisí na kvalitě vody, její tvrdosti i počtu přefiltrovaných litrů. Obecně ale počítej, že jeden filtr vydrží zhruba měsíc.
Něco navíc
Pokud sis udělala jasno o vlastnostech konvice, jejím objemu, tvaru i filtrech, je dobré před nákupem zohlednit i další parametry. Přidanou hodnotou může být třeba to, že tě konvice sama upozorní na výměnu filtru, nebo ekologické materiály, ze kterých je její tělo i s filtrem vyrobené. V neposlední řadě se zajímej taky o to, za jak dlouho zvládne konvice přefiltrovat litr vody. Čas je totiž v dnešní nesmírně hektické a uspěchané době k nezaplacení.
Máš zkušenost s filtrační konvicí? Pokud ano, dej nám vědět do diskuze pod článkem, jak jsi s ní spokojená.