Rozhodně ne proto, že by byl jejich partner netrpělivý, nešikovný nebo neomalený. Tedy abychom byly přesné – nemusí to být ten hlavní důvod. Na vině je tzv. postkoitální dysforie, tedy opak euforie, nepříjemné pocity, které přicházejí po vyvrcholení. Její důsledky mají mnohdy dost drsnou dohru spíš u mužů, kteří se cítí mizerně, jako by něco zkazili. Přitom to tak není a ženy mohou klidně plakat, i když se jim sex s jejich drahouškem maximálně líbil.
V zajetí dysforie je asi 30 % žen
Podle průzkumů a odborníků, kteří se problematikou zabývají, trápí nepříjemné pocity po sexu až 30 % dotázaných žen a to už je tedy sakra hodně. Průzkum australské univerzity v Queenslandu prokázal, že se dysforie dotýká i žen, které mají jinak ze sexu dobrý pocit a kterým se konkrétní akt líbil. Objektivně se nestalo nic nepříjemného, stejně však mozek vyvolal smutek a pláč.
Příčinu odborníci neznají, nahrávají však emoce
Odborníci dosud nerozlouskli to, co takto depresivní stav u žen způsobuje. Podle australského průzkumu ho přitom zažívá opakovaně hned 10 % dotázaných žen a více než 30 % žen řekla, že prožila aspoň chvíli v takové dysforii, která ale za moment odezněla.
Melancholie a úzkost u těchto žen přichází místo pocitu uspokojení, zdaru a pocitu, že jsou uvolněné a mohou relaxovat. Jedna z teorií pracuje se změnou hormonů ve chvílích po orgasmu, která mění i náladu. Odborníci naopak vyvracejí, že by šlo o ženy, které mají v životě víc problémů než ostatní. Drtivá většina z nich ani nikdy neměla nepříjemnou sexuální zkušenost.
Neméně zajímavé je zjištění, že k postkoitální dysforii mají spíše sklony ty ženy, které jsou na své muže citově navázány. Největší pravděpodobnost tohoto stavu se vyskytuje u žen, jež jsou na svém partnerovi přímo emocionálně závislé.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2
Autor článku: redakce