Není díl seriálu Simpsonovi, v němž by se donut neobjevil. Jde o klasický americký pokrm, který se postupem času rozšířil po celém světě. Na rozdíl od evropských koblížků se neplní a ochucují se mnohem větším množstvím polev a posypů. Víš, jak si doma udělat vlastní donuty, ty nejpoctivější?
Domácí donuty, o které se všichni poperou
No dobře, prát se asi budou jen ti, kteří se nebojí čas od času porušit zásady zdravého stravování a kteří milují sladké. Ke kafíčku nebo dobrému čaji jsou perfektní, ať už je nabídneš během obyčejného dne, nebo se stanou součástí velké hostiny, kamarádské session nebo rodinné oslavy. Vždycky s nimi budeš slavit úspěch.
Co budeš potřebovat (na 16 kousků): 500 g hladké mouky, 10 g droždí, 50 g cukru krupice, 2 vejce, 200 ml mléka, 50 g másla, 2 lžičky vanilkového extraktu, slunečnicový olej a špetku soli
shutterstock_1568185666.jpg
Jak na to?
- Mouku prosej a smíchej s cukrem, solí, droždím a máslem, které si předem nakrájíš na menší kostky. Vzniklou směs promni, aby se rozmělnilo máslo.
- Přidej mléko, lehce vyšlehaná vejce a vanilku. Vypracuj těsto, které bude pěkně držet pohromadě a lepit bude jen trošku.
- Těsto nech asi hodinku kynout ve větší, olejem vymazané nádobě. Potom ho dej na vál s popraškem mouky, vytvoř z něj kouli a zase nech odstát, tentokrát asi 45 minut, dokud nevykyne na dvojnásobek.
- Připrav si pečicí papír – nastříhej ho na čtverce 10x10 cm.
- Těsto vyklop na vál, rozválej ho na 1 cm silný plát a vykrajovátkem vykrájej kolečka (ideálně o průměru 8 cm).
- Vzniklá kolečka dávej na kousky pečicího papíru. Vykrajovátkem (ideálně s průměrem 3 cm) vykrájej ještě středy a dej je na stranu.
- Vykrájené donuty nech odpočívat, samy nakynou. Po 30-60 minut je nech všechny osmažit na vysoké pánvi nebo v hrnci, kde jsou aspoň 3 cm oleje na výšku. Olej musí dosahovat teploty 180 °C.
- Každý donut opeč dozlatova a vytáhni z oleje, nech okapat, osuš papírovou utěrkou.
- Nech donuty chladnout třeba na mřížce, ať z nich ještě případně olej vykape. Do té doby můžeš využít vykrájených středů a udělat z nich stejným způsobem malé koblížky – ty jsou pak skvělé jen posypané cukrem a skořicí.
- Jakmile vychladnou, můžeš se pustit do zdobení.
Tři polevy, které musíš vyzkoušet
Stejně jako české koblížky, i donuty můžeš jen pocukrovat. Oblíbené jsou však pro nespočet polev a posypů, s nimiž se dá fantasticky kouzlit. Tyhle tři rozhodně musíš zkusit! Jakmile je budeš mít hotové a donuty budou studené, můžeš začít máčet nebo natírat a pak posypávat.
Čokoládová poleva
V malém hrnci si rozpusť čokoládu (jakou máš ráda) a přidej trochu másla a kapku vanilkového extraktu. Postupně přimíchej trošku cukru moučky. Poleva musí být hustá, aby nestékala ze lžíce.
Vanilková poleva
Vanilkovou polevu připrav smícháním vanilkového extraktu, tří lžic mléka a cukru moučka. Konzistence by měla být taková jako u čokoládové polevy – to ostatně platí u všech polev. Při přidávání ingrediencí se řiď svou vlastní chutí.
Jahodová poleva
Propasírované jahody, citrónovou šťávu, vanilkový extrakt a 150 g cukru moučka smíchej a vytvoř správnou konzistenci. Pokud je poleva příliš řídká, ještě přidej cukr.
Čím donuty posypat? Fantazii a chuti se meze nekladou
Polev můžeš vymyslet ohromné množství a stejně tak můžeš experimentovat s posypem. Nejoblíbenější je samozřejmě čokoláda a drobné barevné sypání, populární je ale i lyofilizované ovoce, kokos, skořice nebo najemno drcené oříšky.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2
Autor článku: redakce