Rooibos je přírodní zázrak. A není to čaj, jak si mnozí myslí!

Shutterstock
|
21. 08. 2024
|
Horký nápoj připravovaný z divoce rostoucího keře už nejednoho milovníka čajů okouzlil svou výraznou barvou a jemnou chutí. Není divu, je to prakticky bylinný zázrak.

Na začátek je třeba říct, co to vlastně rooibos je. Moc lidí neví o tom, že to není čaj v pravém slova smyslu. Není náhodou, že překlad jeho názvu je doslova červený keř. Za pravé čaje se považují odvary z rostlinky původem z jižní a východní Číny, které se říká čajovník čínský.

Rooibos se ale připravuje z keře zvaného čajovec kapský, který patří do čeledi bobovitých a začal se sklízet před 300 lety (je to tedy jen benjamínek oproti čajovníku, který je starý víc než tisíc let). Roste v Africe, konkrétně bys původní keř našla v regionu Cederberg, který je vzdálený jen něco málo přes 200 kilometrů severně od Kapského města. Přesněji by se tak proto mělo rooibosu říkat bylinný nápoj.

Afričtí sběrači si na sklizni dají záležet

Keř rooibosu bys poznala podle mohutného stonku, ze kterého rostou silné větve a menší větvičky. Ty zakončuje trs drobných lístků jehličkovitého tvaru. Na jaře na nich taky vyraší žluté květy. Každý z květů vytvoří semeno, které po dozrání dopadne na zem.

Vtipné je, že první afričtí sběrači rooibosu, Křováci, zjistili, že si semínka do svých domovů odnášejí mravenci, a tak je zezačátku museli sbírat v mraveništích.

Dneska už to dělají chytře. Aby našli semínka, které pak dále sázejí, prosévají půdu vedle keřů. Zajímavostí je, že v Africe keře sklízí až 450 pěstitelů, kteří dokážou vyprodukovat až 15 tisíc tun rooibosu ročně. Bylinný nápoj je pak výsledkem fermentace podrcených lístků, které se dodneška obírají z výhradně ručně posekaných větviček.

Zelený brácha a další varianty rooibosu

Holandští osadníci rooibos zpopularizovali v 17. století. Tehdy ho lidi brali jako alternativu k dražšímu a dováženému černému čaji. Velké společnosti ho ale začaly komerčně prodávat až ve 30. letech 20. století.

V 90. letech pak vznikla neoxidovaná verze, kterou možná znáš jako zelený rooibos. Rozdíly vznikají hlavně při zpracování, listy zeleného keře jsou sušené bezprostředně po sklizni, proto si zachovávají svou původní barvu.

Oproti ostatním rostlinkám, ze kterých lidi získávají čaj, je tak rooibos ještě v plenkách. Přesto se obchodníci stále snaží přijít s dalšími variantami, které by mohli prodat. Na počátku roku 2000 se na trh dostal práškový rooibos pro vaření nebo extrakt z rostliny, kterou se začaly ochucovat potraviny. Dokonce se přidával do kosmetiky!

A věděla jsi o tom, že se od roku 2006 dá z rooibosu připravit i nápoj podobný klasickému espressu, kterému se říká red espresso? Z Jižní Afriky se rooibos v současnosti vyváží do víc než 30 zemí světa, včetně Německa, Japonska nebo Spojených států amerických.  

shutterstock_304212764.jpg

Tenhle bylinný nápoj neobsahuje kofein ani tein, takže nepovzbuzuje.
Shutterstock
Rooibos není jen jeden. Ochutnat můžeš třeba i zelený.

Rooibos = účinky naprosto blahodárné. Je plný antioxidantů a minerálů

Bylinný nálev rooibosu je typický svou červenohnědou barvou a výraznou chutí. Obyčejný červený rooibos voní jemně, květinově a bylinkově a překvapí tě plnou a nasládlou chutí. Zelený pak voní mírně trávově, svěžeji a chuť se ztrácí v jemně kyselých tónech. Bude ti víc než červený připomínat klasický zelený čaj.

Nejkvalitnější směsi rooibosu přitom obsahují převážně listy, nálevy s vyšším podílem lístků mají bohatší chuť a tmavší barvu.  

Výhodou rooibosu je, že i kdybys na něj zapomněla a nechala ho louhovat příliš dlouho, nikdy ti nezhořkne. Jednou ze zajímavosti na africkém nápoji je i to, že neobsahuje žádný kofein ani tein a tím pádem se nemusíš bát, že bys po něm měla potíže usnout. Nemá žádné nežádoucí účinky na oběhový a nervový systém. Má taky nulový obsah kalorií a málo tříslovin, vychutnají si ho tak i lidé s anémií.

Skvělé na tomhle bylinném nápoji je i to, že obsahuje velké množství antioxidantů (zelený ještě víc než červený), které bojují proti procesu stárnutí, a taky hodně kyseliny felurové, která usnadňuje trávení.

Rooibos je ale bohatý na minerály, ať už se jedná o vápník, železo, nebo draslík. Kromě toho působí proti srdečním a cévním potížím a pomáhá tělu spalovat tuky.

Nápoj mimo jiné posiluje imunitní systém a napomáhá k čištění organismu. Používá se při nespavosti, nervozitě nebo depresích. Díky všemu zmíněnému je rooibos vhodný opravdu pro všechny, od dětí přes těhotné ženy až po seniory.

Tradiční medicína na jihu Afriky využívá protizánětlivé a hypoalergenní vlastnosti rooibosu naplno, a to ke zmírnění dětské koliky, alergií, kožních problémů a astmatu.

Autor článku: redakce

Použité zdroje:

  • thecookful.com/is-rooibos-actually-tea/
  • lautrethe.com/gb/blog/post/9-non-le-rooibos-n-est-pas-du-the-.html
  • cajovydychanek.cz/a/jak-se-pestuje-rooibos-1
  • cs.wikipedia.org/wiki/Rooibos
  • lekarna.cz/rooibos-caje/apotheke?vlastnost=rooibos
  • bezpecnostpotravin.cz/termin/rooibos/
Tagy: 
Související články