Mochi jsou malé tradiční koláčky vyrobené z lepkavé rýžové mouky mochigome. Tahle tradiční japonská pochoutka má jedinečnou konzistenci – je měkká, lepivá a žvýkavá. Právě kvůli tomu si ji buďto plně zamiluješ, nebo jí nikdy nepřijdeš na chuť.
Mochi může být podáváno v různých tvarech a chutích. Náplň většinou tvoří pasta anko z červených fazolí, která mívá různé ovocné příchutě. Oblíbené jsou ale i sezamové nebo arašídové pasty. Hotové koláčky se poprašují kukuřičným škrobem a jí se zatepla.
Tradiční výroba mochi
Výroba mochi je v Japonsku tradičně důležitou kulturní událostí, do které se zapojují členové místní komunity nebo rodiny. I když je to v současnosti méně obvyklé, tradiční výroba se stále praktikuje ve většině venkovských oblastí, v městských chrámech, svatyních a komunitních prostorách, zejména ve dnech předcházejících novému roku.
Tradiční proces výroby mochi (nazývaný mochitsuki) zahrnuje jedinou přísadu – celou rýži – a probíhá ve třech základních krocích:
- Leštěná lepkavá rýže se přes noc namočí a uvaří v páře.
- Spařená rýže se rozmačká a rozšlehá dřevěnými palicemi v tradičním hmoždíři. Práce se účastní dva lidé, jeden tluče a druhý obrací a namáčí mochi. Musí udržovat stálý rytmus, jinak by se mohli těžkými palicemi omylem zranit.
- Lepkavá hmota se krájí nebo tvaruje do tvarů, například koulí.
Je to fyzicky náročná práce, všechno jde ale naštěstí zjednodušit, jak se dočteš o několik odstavců níž.
Mochi v japonské kultuře
Kulturní význam mochi v Japonsku je jedinečný. Ukazuje to například legenda z 8. století, podle které bohatý muž připravil ze zbytků rýže placaté mochi a vystřelil na něj šíp. Mochi se proměnilo v bílého ptáka a uletělo, načež se mužovo rýžové pole stalo pustým a neúrodným.
Mochi je podáváno při různých tradičních a rodinných událostech. Nejznámější je právě mochitsuki, které má symbolizovat pospolitost a společné štěstí. Kromě toho je mochi nedílnou součástí svatebních obřadů, festivalu rozkvétajících sakur (hanami), dne dětí, dne děvčat (hinamatsuri) a oslav Nového roku.
shutterstock_1645913431.jpg
Servírování mochi při novoročních oslavách má kořeny v období Heian (8.–12. století), kdy šlechtici na císařském dvoře věřili, že dlouhé prameny čerstvě vyrobeného mochi symbolizují dlouhý život a blahobyt, zatímco sušené mochi pomáhá posilovat zdraví zubů.
Obřadní rozměr mělo mochi například taky mezi samuraji, kteří se k němu při novoročních oslavách modlili za prosperitu svých rodin v nadcházejícím roce. Toto tzv. kagami mochi se nekrájelo nožem, ale rozbíjelo dřevěným kladívkem poté, co přirozeně uschlo a popraskalo. Na rodinné oltáře se pokládá dodnes, vždycky 28. prosince.
Jak připravit domácí mochi
Na domácí mochi potřebuješ vlastně jen rýžovou mouku. Musí jít ale o tu speciální z lepkavé rýže – mochigome, shiratamako nebo joushinko. Seženeš je v asijských koloniálech.
Co potřebuješ: šálek rýžové mouky, šálek vody a kukuřičný škrob (na posypání)
Jak na to?
- Smíchej mochigome a vodu v nádobě, kterou můžeš dát do mikrovlnky.
- Nádobu zakryj a směs ohřej v mikrovlnce na vysoký výkon po dobu 1–2 minut, nebo dokud se těsto nezačne zhušťovat.
- Vyndej nádobu a těsto důkladně promíchej.
- Těsto polož na povrch posypaný kukuřičným škrobem a rozkrájej na malé kousky. Ty tvaruj podle libosti. Můžeš je taky naplnit náplní podle vlastní chuti.
- Hotové mochi posypej dalším kukuřičným škrobem, aby se nelepilo.
Mochi můžeš podávat okamžitě, nebo si ho uložit na později. Měj ale na paměti, že v ledničce vydrží jen krátce, protože po pár dnech ztvrdne a stane se nepoužitelným.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2
Autor článku: redakce