Ta si přála mít něco, co se bude strukturou a chutí podobat dortu, ale bude menší a bude se dát baštit z krabičky. Cukrář se proto dal do díla a vymyslel brownies, které získaly název po hnědé barvě těsta. Původní verze obsahovala ořechy a meruňkovou glazuru a přes to nejel vlak. Dneska už to není pravidlem. Nejčastěji servírujeme brownies jen tak, někdy pocukrované, jindy se šlehačkou. Teplé brownies jsou taky skvělé se zmrzlinou. A setkat se můžete i s variantou white brownies, při jejich přípravě se místo tmavé čokolády používá ta bílá.
Svou oblibu si brownies získali pravděpodobně hlavně díky tomu, že do nich poctiví cukráři dávali čokoládu, a ne práškové kakao, jak se to začalo dělat později, aby byla výroba levnější. Ve své podstatě jde v případě poctivé přípravy o rozpuštěnou a upečenou čokoládu.
bigstock-188291602.jpg
Co potřebuješ (na 10 menších porcí): 350 g čokolády ideálně s podílem 50 % a výš (čím tmavší čokoláda, tím tmavší výsledek), 250 g másla, 3 větší vejce, lžičku prášku do pečiva, 85 g hladké mouky, 250 g krupicového cukru.
Náš tip: Pokud miluješ čokoládu ve spojení s chilli nebo mátou, můžeš přidat i tyhle ingredience!
bigstock-plate-with-fresh-brownies-and-304222720.jpg
Jak na to?
- Čokoládu a máslo si nalámej a nakrájej na kostičky.
- Předehřej troubu na 140 °C (horkovzdušnou) nebo 160 °C (elektrickou) a hranatou formu nebo pekáček opatři pečicím papírem.
- Čokoládu a máslo rozpusť.
- Vyšlehej vejce, pak přidej cukr a šlehej dál, dokud nevznikne hustá a lesklá směs.
- Pak tuto směs vmíchej do čokolády s máslem.
- Smíchej mouku s práškem do pečiva a prosej ji čokoládové směsi a rozmíchej ji dohladka.
- Pak ji nalij do formy a peč 30-35 minut. Povrch by měl být lesklý a pevný, vnitřek trošku tekutý a na špejli by měly ulpívat drobečky.
- Hotové brownies nech aspoň hodinu chladnout ve formě. Pak je můžeš nakrájet, nechat ještě odpočinout a později servírovat.
Máš nějaké vychytávky na speciální brownies? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!