Jak vzácnou minci poznat?
Vzácná desetikoruna se od ostatních liší především tím, že její příčná čára, která protíná písmena „Kč“ vedle číslovky 10 je mírně výš než u běžných mincí. A chybět nesmí samozřejmě ani rok 1993, kdy byla tahle desetikoruna vyražená a poslaná do oběhu. V současné chvíli by ji mohla mít v peněženkách asi tisícovka šťastlivců.
Chyba za statisíce
Jak se z běžné desetikoruny stala vzácná mince, za kterou můžeš získat desetitisíce korun? Existují rovnou dvě verze. Ta první říká, že chyba na desetikoruně vznikla během přípravy v německém Hamburgu. Autor mince na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena "Kč". Prostřednictvím mincovních automatů se ale původní (chybné) mince dostaly do oběhu.
bigstock-ten-czech-crown-coins-money-o-217702201.jpg
Podle druhé verze se mince dostaly do oběhu tak, že desetikoruna z roku 1993 byla vyražená v tzv. zkušební sérii. Do oběhu se jich z mincovny dostala jen tisícovka. Vzniklo to tak, že nové mince dostávali v měsíčním předstihu seřizovači automatů, aby na ně stroje přeřídili. U této mince ale nastal problém, že písmena byla příliš malá a ani slepí je nerozpoznali hmatem. Na poslední chvíli proto bylo nutné nechat symbol Kč zvětšit.
Našla jsi poklad? Oslov znalce
Pokud se ti opravdu podařilo vzácnou desetikorun objevit, oslov v první řadě odborníka, který její hodnotu a pravost ověří. Najdeš ho v obchodě, kde vykupují staré mince, medaile, bankovky, vyznamenání nebo staré pohlednice. Numismatik zároveň odhadne prodejní cenu vzácné mince, kterou může snížit výrazné poškození nebo povrchové poškrábání. Tak jako tak ale držíš v ruce poklad v hodnotě několika deseti (možná i stovek) tisíců korun.