Dneska její základ tvoří dršťky, které jsou obvykle připravovány z uvařených předžaludků (bachor, čepec a kniha) skotu. Často ale bývají nahrazeny třeba houbami (použít můžeš třeba Jidášovo ucho nebo hlívu) nebo dalšími bezmasými ingrediencemi (třeba sójovým masem). Jak si ji připravit v její originální podobě? Máme pro tebe vymazlený recept!
Potřebovat budeš:
- půl kila hovězích drštěk
- 1,5 litru vývaru (buď z drštěk, nebo z hovězího masa)
- 2 stroužky českého česneku
- 5 kuliček celého pepře
- 3 kuličky nového koření
- 2 lžíce sádla
- 2 lžíce mouky
- 1 lžíci majoránky
- 1 lžíci červené papriky
- špetku drceného kmínu
bigstock-still-life-of-tomato-and-tripe-434742311.jpg
Jak na to?
Aby byly dršťky chuťově dobré, rozhodně je nekupuj už předvařené z obchodu, ale radši si je připrav sama doma. Nejdřív je okrájej od nepěkných částí a přidej k nim dvě lžíce soli.
Pořádně je vymyj, vlož do studené vody a 30 minut vař. Pak dršťky nakrájej na plátky asi 10x10 centimetrů. To proto, abys s nimi mohla lépe manipulovat. Plátky drštěk opět opláchni, přidej k nim další špetku soli a dej na 30 minut vařit.
Po posledním propláchnutí už vývar z drštěk nevylévej, ale přidej k němu celou cibuli, pepř, nové koření a sůl. Nech vařit nejméně tři hodiny. Jen si hlídej, aby se všechna voda z hrnce nevypařila! Nakonec vývar sceď a uchovej.
Dršťky z vývaru vyndej a nakrájej na tenké, asi pěticentimetrové proužky. Připrav si jíšku, kdy si na pánvi rozehřeješ máslo a přidáš mouku. Jíšku nech zezlátnout a před tím, než ji vypneš, přidej do ní červenou papriku s česnekem.
Jíšku pak postupně přidávej do vývaru a nech aspoň 20 minut provařit, aby z polévky nebyla cítit. Nakonec do polévky přidej dršťky, kmín a majoránku a podávej ji třeba s čerstvým chlebem.
Jak jsi na tom s dršťkovou polévkou? Miluješ ji, nebo ji nemůžeš ani cítit? Dej nám vědět v diskuzi!