I když to zní trochu zvláštně, svoje vaginální výtoky bys měla zkoumat. Dobře, zní to hodně zvláštně, uznáváme. Mezi námi děvčaty ale nutno podotknout, že to tak skutečně jen zní. Když se totiž na téma vaginálních výtoků mrkneme blíž, samozřejmě zjistíme, že nejde o nic nechutného, perverzního, hnusného nebo nevhodného. Je to zkrátka přirozená součást ženského fungování a nějaká démonizace je hloupost.
Téma je to tak dost možná velmi intimní, to ano. Když si ale všimneme, kolik jedinců se nezdráhá utřít si nudli u nosu do rukávu, ba co hůř, odsmrknout si do trávy, kašle nebo kýchá, aniž by si zakrylo ústa, na fuj stupnici jsou výtoky najednou úplně někde jinde, že? Zvedáme tak ruku pro nestydění se, klid, dobrou kávu a zmapování vaginálních výtoků se vším, co k nim patří a co bys měla vědět.
Co je normální výtok?
Výtok je prostě normální. Jde o přirozený a zdravý způsob, kterým se tělo čistí a udržuje rovnováhu. Během menstruačního cyklu můžeš zaznamenat různé změny, které jsou taky úplně v pořádku. Obvykle je výtok čirý nebo bílý a bez výrazného zápachu. Taky hustota výtoku je něco, co se mění. Někdy je řidší, jindy trochu hustší, občas půl na půl. To všechno se odvíjí od fáze cyklu.
Například během ovulace bývá výtok kluzký a pružný, což napomáhá spermiím dostat se k vajíčku. Naopak těsně před menstruací může být výtok hutnější a bělejší. Občas samozřejmě taky s příměsí hnědé barvy, což mívá na svědomí počátek nebo konec menstruace (hnědý výtok). Různé změny hustoty a decentní zabarvení tak není ničím, co by tě mělo znepokojovat.
Druhy vaginálních výtoků
Některé změny ve výtoku můžou naznačovat zdravotní problém. Když si všimneš, že výtok mění barvu, hustotu nebo zápach, může to být signál, že něco není v pořádku.
Žlutý, zelený nebo šedý výtok může být známkou infekce, například bakteriální vaginózy nebo pohlavně přenosné choroby. Silný rybí nebo jinak nepříjemný zápach často signalizuje bakteriální vaginózu. Pokud je výtok velmi hustý a připomíná tvaroh, může jít o kvasinkovou infekci. Tyhle změny jsou často doprovázeny dalšími nepříjemnými příznaky, jako je svědění, pálení, bolest při močení nebo při sexu.
Aby ses mnohdy neděsila zbytečně, máme pro tebe kapesního průvodce, který se ti nejednou bude hodit. Jaké druhy výtoků tedy můžeš například po návštěvě toalety objevit?
Normální výtok
- čirý nebo bílý
- tekutý nebo lehce hustší.
- žádný nebo mírný zápach.
- objevuje se během celého menstruačního cyklu a mění se v závislosti na fázi
Abnormální výtok
- silně zbarvený dožluta a ve velkém množství
- hustá nebo naopak hodně tekutá konzistence
- silný a nepříjemný zápach
- může signalizovat bakteriální infekci nebo pohlavně přenosné choroby
Zelený výtok
- jasně rozpoznatelná nazelenalá barva
- hustá, někdy až pěnivá konzistence
- silně a velmi nepříjemně zapáchá
- možnou příčinou může být pohlavně přenosná choroba
Šedý výtok
- tekutý, občas lehce gelovitý
- silný, typicky rybí zápach
- na vině většinou bývá bakteriální vaginóza
Hnědý výtok
- různorodá konzistence
- většinou bez zápachu; když už páchne, tak jen mírně
- je to „špinění“ mezi menstruacemi – jde o zbytky menstruační krve, někdy může být známkou polypů nebo jiných gynekologických problémů
Krvavý výtok mimo menstruaci
- tekutý, s příměsí krve
- bez zápachu
- mezi možné příčiny patří ono zmíněné špinění, poranění, polypy, infekce, ale i závažnější stavy (například rakovina děložního čípku)
Hustý, bílý, tvarohovitý výtok
- velmi hustá konzistence připomínající tvaroh
- bez zápachu
- může jít o kvasinkovou infekci
Vodnatý výtok
- tekutá až čistě vodnatá konzistence
- takový výtok většinou nedoprovází žádný zápach
- pokud není spojený s jinými příznaky, jde o běžný stav; takový výtok v těhotenství ale může signalizovat únik plodové vody nebo infekci
Teď už v souvislosti s konzistencí, barvou nebo zápachem tápat nebudeš.
Možná řešení a výprava k lékaři
Pokud máš podezření, že tvůj výtok není normální, můžeš zkusit několik věcí sama. V lékárně najdeš různé volně dostupné prostředky , jako jsou probiotika nebo antimykotika, která ti můžou pomoct při mírných infekcích.
Důležitá je taky správná intimní hygiena. Vyhýbej se tak příliš častému používání mýdel a sprchových gelů, které mohou narušit přirozenou rovnováhu vaginální flóry. S produkty pro intimní hygienu to taky nepřeháněj. Nepodceňuj ani prodyšné spodní prádlo z bavlny a vyhni se tomu těsnému.
Pokud se výtok nelepší ani po použití volně dostupných prostředků nebo pokud se často opakuje, i když sis pohlídala rizikové faktory, naplánuj si návštěvu gyndy. Jedině lékař ti totiž může předepsat účinnou léčbu.
Takovou vleklou samoléčbou si moc nepomůžeš. Například bakteriální vaginóza se často léčí antibiotiky, zatímco kvasinková infekce antimykotiky. Je proto důležité, aby léčba byla cílená a adekvátní, protože nesprávné užívání léků může vést k rezistenci bakterií nebo kvasinek. Svěř se tak do rukou lékaře, pokud se ti něco nezdá, a se svým intimním zdravím nehazarduj.
Do které skupiny patříš ty? Kloníš se k samoléčbě, nebo se raději hned spoléháš na odborníky?
Autorka článku: Bára Klímová
Použité zdroje:
- wikihow.cz/Jak-%C5%99e%C5%A1it-vagin%C3%A1ln%C3%AD-v%C3%BDtok
- gynella.com/blog/velky-pruvodce-vaginalnim-vytokem-bily-ruzovy-sedy-zlutozeleny
- medicspark.cz/priznaky/vaginalni-vytok
- zdravoteka.sk/priznaky/vaginalny-vytok
- rosalgin.cz/vaginalni-vytok-jaky-je-v-poradku-a-kdy-bys-mela-zpozornet