Svět kolem nás je čím dál hektičtější a péče o duševní pohodu nikde. Stres a únava se stávají nepříjemnou součástí každodenního života a čím dál častěji se pídíme po alternativách, které můžou klid a duševní komfort pomoct obnovit. Jednou z takových cest může být stále vyhledávanější reiki. A když reiki, pak metoda, která propojuje tradiční znalosti o energii s moderními přístupy.
Reiki: co to je?
Reiki je léčení energetického ražení, při němž dochází k práci s vnitřní energií člověka. Původ slova reiki hledejme v japonštině, kde rei znamená univerzální a ki odkazuje na životní energii. Tenhle systém léčení využívá klidné doteky a polohování rukou na konkrétní části těla, což by mělo napomáhat správnému toku energie a podpořit vnitřní harmonii. Podstatou reiki je víra v propojení mysli a těla, v jejich schopnosti se vzájemně ovlivňovat a navracet se do přirozeného stavu zdraví.
Původ a historie reiki
Reiki pochází z Japonska, kde metodu na počátku 20. století vyvinul buddhistický mnich a učenec Mikao Usui. Věří se, že technika reiki je inspirovaná starodávnými znalostmi o léčivých energiích, které byly praktikovány v různých kulturách, včetně Číny a Tibetu.
Usui po dlouhém studiu tradičních duchovních a léčitelských metod sestavil systém, jenž měl umožnit každému, a to bez ohledu na předchozí zkušenosti, využít tuhle životní energii k léčení. Usuiho reiki se následně rozšířilo do celého světa díky jeho následovníkům, zejména Chujiro Hayashi a Hawayo Takata představili tuto metodu na Západě. A ať takovému způsobu ezo léčení věříš, nebo ne, nedá se mu upřít, že co do obliby vystřelilo reiki na přední příčky téměř okamžitě.
Vývoj léčení
Všechno má svůj vývoj a reiki není výjimkou. Od svého počátku metoda prošla mnoha proměnami a dneska v souvislosti s ní existuje několik různých směrů a způsobů, jako například Usui reiki, Karuna reiki nebo Kundalini reiki.
Každý směr má pak svou vlastní techniku a své vlastní rituály, které se využívají k posílení energie. Zatímco původní metoda Usuiho reiki se vyznačovala tradičním přístupem a duchovním růstem, některé moderní novinky už nesou nové poznatky a techniky z oblasti meditace a osobního rozvoje.
Důležitým milníkem ve vývoji reiki bylo přijetí téhle praxe ve zdravotnických zařízeních, kde se dneska používá jako doplněk k tradiční medicíně. Obzvlášť pak v oblasti paliativní péče.
Léčitel, nebo terapeut?
Reiki určitě nefunguje tak, že se kdokoli z nás ráno vzbudí a z dlouhé chvíle začne na někom tuhle metodu léčení praktikovat. I alternativní směry, jsou-li poctivě uchopené, mají svá pravidla. Reiki tak můžou provádět lidi, kteří absolvovali speciální výcvik a obdrželi takzvané zasvěcení od mistra reiki. Výcvik probíhá v několika stupních (1., 2. a 3. stupeň), kde adepti postupně dovednosti pro práci s energií získávají. Mistři reiki můžou přenášet znalosti i na další zájemce, čímž vzniká nepřetržitá linie zasvěcenců, kteří nesou poselství učení dál.
Na světě už dneska existuje mnoho certifikovaných mistrů reiki, kteří poskytují jak osobní sezení, tak i výcvikové kurzy pro zmíněné nové zájemce. Nic tak nenasvědčuje tomu, že by tenhle alternativní směr měl zaniknout, jak mu někteří předpovídají. Naopak. Obliba stoupá a fanoušků takového způsobu léčení přibývá.
Přínosy reiki: co ti může dát?
Určitě tě teď zajímá, co konkrétně ti tenhle směr může přinést. Tak si to pojďme nasvítit.
- Reiki je oblíbené zejména pro své relaxační a harmonizační účinky.
- Pomáhá uvolňovat tělo a mysl, což může vést ke zmírnění napětí, a pomáhá navodit pocit klidu.
- Může pomoct s uvědoměním některých zásadních věcí, které nám v životě blokují rozvoj.
- Práce s energií by měla mít pozitivní účinky na migrény.
- Metoda údajně přispívá k jakémusi ukotvení v životě, bez kterého se člověka životem potácí spíše ode zdi ke zdi.
- Někteří věří, že reiki posiluje přirozenou obranu organismu.
- Po sezení se údajně dostavuje úleva, která má pozitivní dopady na spánek.
- Jistou roli může hrát taky úleva od bolesti. Při chronických bolestech jsou výsledky velmi uspokojující, aspoň to tak koluje.
- Reiki má přispět k tomu, aby se energie v těle dostala do rovnováhy a podporovala zdraví na fyzické i emocionální úrovni.
Přínosy a benefity jsou jedna věc, ale pokud způsobu léčení téhle povahy nevěříš, zázraky zkrátka očekávat nemůžeš. Na to je potřeba myslet.
shutterstock_2467027321.jpg
Reiki: nebezpečí a možná rizika
Přestože je reiki považováno za bezpečnou metodu, je třeba zapojit i selský rozum a mít na paměti, že nic není všespásné. Jakmile se cokoliv vyhání do extrémů, je to vždycky špatně. Klidně si tedy tuhle velebenou metodu vyzkoušej, ale nezapomínej na následující.
- Nejedná se o náhradu lékařské péče. Jde o možnou alternativu a doplňkovou léčbu, když už. Závažná onemocnění řeš vždycky s lékaři.
- Někteří lidi mohou po sezení pociťovat emoční výkyvy nebo neobvyklé tělesné projevy, což je při procesu harmonizace normální, uvádí se. Citlivější jedinci by tomu ale určitě měli věnovat zvýšenou pozornost.
- Je důležité vyhledat kvalifikovaného praktika, protože neodborné provedení může vést k nežádoucím účinkům. Proklepni si proto léčitele, ke kterému se chystáš. Určitě není od věci najít si k němu recenze a zkušenosti jiných.
I když se rizika tváří, jako že riziky vlastně nejsou, nepodceňuj sílu těchhle alternativních směrů. Pokud totiž něco může pomoct, je tu vždy nějaká, byť malá šance, že to může i ublížit.
Reiki bizár letem světem
Výpravu za reiki zakončíme lehkým bizárkem, který v souvislosti s tímhle energetickým léčením koluje. Jestli něco z toho pravdou je, či není, to nechť zváží každý sám. O některé šílenosti by ale byla škoda se ochudit.
- Reiki lze aplikovat i na dálku díky speciálním technikám, které popírají jakékoliv prostorové bariéry.
- Reiki není jen pro lidi. Často se praktikuje i na zvířatech a pokojových rostlinách.
- Japonští mniši věří, že energie reiki můžou harmonizovat i neživé předměty, například potraviny nebo nápoje.
- Existují příběhy o uzdravení neviditelných zranění, kdy tělo reaguje podobně jako při fyzické rehabilitaci.
- Reiki se používá k navozování lucidních snů a zvyšování duchovního vnímání.
- Někteří mistři věří, že reiki může pomoct při překonávání závislostí nebo hlubokých emocionálních traumat.
- Někteří reiki nadšenci věří, že pomocí energie si můžou v hlavě nastavit budík. Nepříjemný zvuk budíku skutečného už pak není potřeba.
- Existuje prý i odnož, která se používá k léčení aut. Přikládání rukou na motor údajně dokáže zlepšit jeho chod a spotřebu paliva.
- Někdo věří, že díky reiki lze předejít přepadení nebo nehodám. Léčení nás totiž obklopí ochrannou aurou. My bychom takovou auru tedy za pepřák vyměnit nedoporučovaly, ale proti gustu…
Jako každý bizár, i tenhle demonstruje, že kovaní nadšenci dokážou reiki využít k čemukoliv. Čili i k nevšedním záležitostem, které ale zůstávají spíš v rovině komických historek než vědecky ověřitelných skutečností.
A jak jsi na tom s alternativními směry ty? Věříš jim, nebo se ti na nich něco nezdá?
Autorka článku: Bára Klímová
Použité zdroje:
- reikiterapie.cz/kurzy-reiki/1-2-stupen/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwyfe4BhAWEiwAkIL8sIojXDcNjS21bs8n2DvMvwQo4mvAvgevhDsaNRHH5QyOrzE1U0A9vhoC6ZwQAvD_BwE
- cs.wikipedia.org/wiki/reiki
- shanti.cz/blog/co-je-to-reiki-a-jak-funguje
- tripadvisor.com/ShowUserReviews-g298564-d1424607-r665487941-Mt_Kurama-Kyoto_Kyoto_Prefecture_Kinki.html
- nature.com/articles/s41599-024-03144-9