Dneska už domácí směsky na čištění kdečeho nejsou žádnou novinkou. Rychle a rádi jsme si na všemožné čisticí zázraky z dostupných složek zvykli. To ostatně vyplývá i z různých průzkumů, kdy pro domácí čisticí prostředky zvedne ruku drtivá většina žen. Obdivuhodných 74 % Češek se bez obav pustí do přípravy vlastních čistidel a výsledky si chválí.
Asi není úplně těžké uhodnout, proč tomu tak v posledních letech je. Když pomineme nemalou pálku, kterou za čisticí arzenál musíme zaplatit, toužíme po šetrnosti. Chemii se snažíme vyhýbat jako čert kříži a taková snaha se rozhodně cení. Ale jen málokdo jede v tomhle ohledu na 100 %.
Pokud tak snad propadáš pocitu selhání a máš dojem, že jsi příšerná ženská, protože sis nedávno přece koupila čistič na podlahu a nevyrobila si svůj vlastní, hoď to za hlavu. Koneckonců o kousek dál se můžeš posunout hned dneska.
Vyrob si parádní čistič vany
Co potřebuješ: teplý ocet, trošku pracího gelu nebo prostředku na nádobí, jedlou sodu, misku a starou lžíci
Jak na to?
Obavy, dumání a vědu si klidně schovej pro poměry milostné. U tohohle čističe vany si totiž se správným poměrem nemusíš lámat hlavu vůbec. Je to extrémně snadné a jediné, co musíš udělat, je vymíchat hustší kaši. Když je hustá moc, přidáš ocet. Když je naopak hodně řídká, pošli tam další nálož jedlé sody.
- Začneš tím, že si zahřeješ kuchyňský ocet. Jestli ho dáš do mikrovlnky, nebo necháš probublávat na sporáku, je úplně fuk. Ocet ale musí být poctivě teplý, až téměř horký. Na druhou stranu ale určitě ne uvařený. Pořádně teplý stav jeho účinek podstatně znásobí, takže se můžeš rozloučit s vodním kamenem, rzí a zašlými fleky.
- Do teplého octa pak přidáš trošku pracího gelu a přisypeš jedlou sodu.
- Důkladně promícháš a vrhneš se na čištění vany. Vůbec nejlepší bude, když směsku rozetřeš po vlhkém povrchu vany a necháš třeba hodinu působit.
- Pak se vyzbrojíš houbou, použiješ její hladkou stranu a jedeš. Vydrhneš celou vanu, nevynecháš místo kolem odtoku, sjedeš baterii a nakonec všechno opláchneš proudem teplé vody.
Neboj se experimentovat
V souvislosti s vanou se můžeš krásně vyřádit, když jde o experimenty v podobě domácích čisticích směsí. Pořádného bacha si ale vždycky dej na to, abys nepoužívala koncentrované kyseliny nebo přípravky alkoholového charakteru.
V zájmu zachování nepoškozeného povrchu vany se raději vyhni i drsným houbám. Na drátěnku pak nemysli už vůbec a pískovým směskám taky zamávej. Drobounké částečky pískových směsí a různých past by vanu mohly poškrábat tak, jak by se ti určitě nezamlouvalo.
Jinak se ale není čeho bát a složky čističe můžeš obměňovat, jak jen je libo. Některé z nich navíc vanu nejen perfektně vycídí, ale nádherně ti provoní i celou koupelnu. Jasně že se při různých variantách nedá vždycky počítat s čistě přírodním produktem, ale pokud si nechceš vyloženě zaskočit pro čistič vany do obchodu, možnosti máš. Vyzkoušej třeba:
- prací sodu
- ne abrazivní (ne škrabací, ne drsnou) zubní pastu
- prací prášek
- tekuté mýdlo
- kastilské mýdlo
- aviváž
- kopřivový šampon
- grapefruitový sprchový gel
- vonné olejíčky s dezinfekčními účinky (například čajovník, máta, eukalyptus, citronová tráva, atd.)
Co vyzkoušíš jako první?
Autorka článku: Bára Klímová