Parádní kapky od šéfa občas dostaneme všichni. Někdy si sekec zasloužíme a jindy holt třeba zase slízneme i to, za co nemůžeme. Tyhle pracovní situace ale nejsou ničím neobvyklým a dají se víceméně v pohodě ustát. Maximálně si pobrečíme v kuchyňce, nebo uraženě třískneme složkou a jede se dál. V takovém případě o šikaně na pracovišti nemůže být řeč. Ale takový bossing, to už je jiné a velmi hořké kafe.
Plíživost a projevy
Tisíckrát se můžu dušovat, že já přece něco tak okatého, jako šikana na pracovišti beze sporu je, poznám. Jenže? Opak může být pravdou. Psychoteror, kterého se na podřízeném dopouští boss, přichází plíživě a nenápadně. Bossingu do karet skvěle hraje čas. Zpočátku se totiž vše tváří jako normální nároky, které by přece kvalitní pracovník měl být schopen uspokojit. Postupem času se ale na podřízeného, který je v šéfově nemilosti, nabaluje nadměrná zátěž. A zdaleka nejde jen o dětinské naschvály nebo arogantní chování. Projevů je mnohem více:
- zadávání nekonkrétních, či nesplnitelných úkolů
- neochota poskytnout dovolenou
- přehnaná kontrola
- vyhrožování výpovědí
- nadržování ostatním kolegům
- nejasné nebo povětšinou negativní hodnocení odvedené práce
- neposkytnutí prostoru k vyjádření
- přemíra přesčasů
- vyžadování pracovního výkonu nad rámec kvalifikace
- nedostatečný časový prostor ke splnění úkolů
bigstock-scared-employee-answering-a-ph-402556442.jpg
Plejádu nepříjemností pak doplňuje i zesměšňování před kolegy. Mimochodem, jsme li u kolegů, tedy u skupiny jednotlivců, kteří na pracovišti také dokážou pěkně a cíleně znepříjemňovat život konkrétnímu nešťastlivci, mluvíme v našich končinách o mobbingu. O ten jde i tehdy, zasedne-li si na tebe pouze jeden kolega. A i ten jeden je až nad hlavu, protože ani mobbing není zrovna procházka růžovou zahradou. V případě tohoto nevhodného chování jde o různé házení klacků pod nohy, zamlčování informací, zákeřné rozšiřování ošklivých pomluv, štvaná kolektivu proti tobě.
Důvody bossingu
Příčin, proč jsi v šéfově nespokojeném hledáčku, může být více. Když mrkneme do moudré literatury, ta nejčastěji mluví o poruše osobnosti nadřízeného, o pocitu méněcennosti, o žárlivosti na dovednosti podřízeného, nebo o touze něco si dokázat či si zvednout sebevědomí. Boss se rovněž může cítit ohrožený, pokořený. Stejně tak je ve hře i sycení potřeby mít hlavní slovo. Ničím výjimečným není ani pomsta za odmítnutí intimního sblížení.
Obrana a prevence
Preventivní opatření jsou vždy schůdnější cestou než slzami zmáčená podaná výpověď. Za prevenci tak lze například považovat schopnost podívat se na věci reálně, bez emocí. I sáhnutí si do svědomí se počítá. Plníš vše nejlépe, jak dovedeš? Práce je hotová včas? Bedlivě posloucháš, co se po tobě chce? Umíš se doptat, když zadanému úkolu nerozumíš? Buduješ pozitivní vztahy? Jsou-li odpovědí poctivá ANO a problémy trvají déle než půl roku, pak už pravděpodobně o bossingový průšvih skutečně jde a je potřeba přejít k funkčním řešením:
- přiznat si, že k šikaně dochází
- uchýlit se k právní cestě
- pořídit důkazy, kterými mohou být například maily
- pokud to jde, mít svědky
- obrátit se na inspektorát práce
- zkusit oslovit vyššího nadřízeného
- zapátrej po odbornících z různých organizací
A hlavně? Nečekej na žaludeční vředy, poruchy spánku, migrény, třes rukou a jiné dopady bossingu, který člověka může dohnat až k myšlenkám na sebevraždu. A za něco tak fatálního přece žádná práce ani žádný šéf nestojí.
Setkala ses někdy s bossingem nebo mobbingem? Řekni nám o tom v diskuzi pod článkem!
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5
Autorka článku: Barbora Klímová