Jenže pozor, právě na sklizeň je potřeba se obrnit. Rakytník totiž nepotřebuje ani moc úrodnou půdu a může vyrůst takřka všude, ale při trhání malých bobulek, ke kterým se tvoje prsty musí prodrat větvičkami s trny, to není žádná legrace. I tak by ses do toho ale měla pustit.
Elixír, který napumpuje tvou imunitu
Rakytníku si ceníme hlavně proto, že obsahuje ohromné množství vitamínu C. Je proto úplnou bombou, co se týče podpory imunity a léčby případných nachlazení a podobných lehčích zdravotních komplikací.
Kromě „céčka“ z něj můžeme čerpat taky vitamíny A, E a K1 a organické kyseliny. Přesvědčit by tě mělo i to, že rakytník je od pradávna nedílnou součástí tibetského, mongolského a indického léčitelství.
bigstock-221632135.jpg
Imunitou to nekončí. Co ještě rakytník umí?
Zázračné malé oranžové plody z rakytníku, kterému se říká citroník severu, pozitivně ovlivňuje pružnost a průchodnost cév, pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu, podporuje správnou funkci žaludku, pomáhá při detoxikaci organismu a zabraňuje v činnosti škodlivým volným radikálům. K tomu všemu se říká, že konzumace rakytníku je skvělým urychlovačem při uzdravování z nemoci nebo při zotavování po chirurgickém zákroku.
Pomáhá prý i při kožních problémech a po popálení, dobrý vliv má na růst vlasů a taky regeneruje oční rohovku.
Samotný nic moc, zkus naše triky na úpravu
Baštit rakytník samotný, to není to pravé ořechové. Máme ale pár ověřených tipů na úpravu, ve které ti bude chutnat jako máloco dalšího. A na to, že to je zdravé a léčivé, to bude chutnat extra dobře!
Rakytník v medu
Jako zmiňovaný elixír si představujeme drobné plody rakytníku naložené v medu. Ten se dá i koupit, jenže to nikdy nebude ono a nikdy si nebudeš jistá tím, co všechno ve výrobku bude. Stačí přitom tak málo: buď 1 dcl vylisované rakytníkové šťávy, nebo celé bobulky a 3 dcl kvalitního tekutého medu. Po smíchání ho vliv do skleniček a dávej si, především v období viróz a nachlazení, lžičku denně. Věříme, že kombinaci kyselého rakytníku a sladkého medu si zamiluješ.
bigstock-144550826.jpg
Rakytníkový ocet
Dvě lžíce rakytníkových bobulek rozmačkej a zalij půllitrem kvalitního jablečného octa. Tři dny nech výsledek odležet (v zašroubované lahvi). Každý den lahev protřepej. Po třech dnech směs sceď a přelij do jiné lahvičky. Uchovávej ji v ledničce.
Každé ráno si můžeš udělat mix jedné lžíci rakytníkového octa a vlažné vody. Tvoje imunita za několik týdnů zajásá.
Podobně se dá vyrobit taky rakytníkový olej, společně se sádlem může posloužit jako účinná mast pro nepříjemnosti s kůží a vzniknout můžou i další užitečné věci.
Nejčastější otázky a odpovědi na ně
Rakytník není tak profláknutý jako jablka nebo švestky. Proto jsme pro tebe připravily i odpovědi na nejčastější otázky, které lidi v souvislosti s rakytníkem napadají.
Jaké jsou hlavní zdravotní přínosy rakytníku?
Rakytník podporuje imunitu, zdraví srdce a cév, zlepšuje trávení, detoxikuje organismus a zlepšuje kvalitu pleti a vlasů.
Jaké vitamíny a minerály obsahuje rakytník?
Rakytník obsahuje vitamín A, vitamín C, vitamín E a K1, organické kyseliny, flavonoidy a minerály jako železo, mangan a vápník.
Jak často konzumovat rakytník pro optimální zdraví?
Doporučuje se denní konzumace v malých množstvích, například formou šťávy nebo sirupu. Nebo si dej lžičku rakytníku v medu a bude ti hej!
Může rakytník pomoct při nachlazení nebo chřipce?
Ano, díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších antioxidantů posiluje imunitní systém. Proto pomůže kdykoli, když je organismus oslabený.
Jaké jsou nejlepší způsoby konzumace rakytníku?
Rakytník lze konzumovat jako šťávu, sirup, sušené ovoce, v medu nebo jako součást čaje.
Může mít rakytník nějaké nežádoucí účinky?
V ojedinělých případech může způsobit alergické reakce nebo zažívací potíže, hlavně když to s ním přeženeš. Takže všeho s mírou.
Jak rakytník skladovat, aby si zachoval své výživové hodnoty?
Nejlepší je skladovat ho sušený, mražený nebo ve formě šťávy, případně sirupu v chladničce.
Je rakytník vhodný pro děti a těhotné ženy?
Ano, je vhodný. Kdykoli si ale nebudeš něčím jistá, radši se zeptej lékaře.
Jak rakytník pomáhá při detoxikaci organismu?
Obsahuje antioxidanty a vlákninu, které podporují vylučování škodlivin z těla a zlepšují trávení.
Jaké jsou tradiční metody využití rakytníku v léčitelství?
Tradičně se používá v tibetském, mongolském a indickém léčitelství k posílení imunity, léčení kožních problémů a zlepšení trávení.