Žádná hospodyňka se bez ní ale dlouho neobejde. Cibule jídlo nádherně ovoní, dodá mu skvělý šmrnc a ještě se snad nestalo, že by cibulí někdo něco zkazil. A mimochodem – možná jste si ji syrovou přece jen někdy dali. Šance, že ti ji pokrájenou a „vyluhovanou“ s medem nebo cukrem dávala maminka nebo babička, je vysoká, stejně jako účinky tohohle komba proti kašli.
Gurmáni pak určitě oceňují pomazánky, v nichž cibule nechybí, ale zároveň je krásně zjemňují ostatní ingredience. A guláš! Bez cibule by nevznikl žádný pořádný guláš...
Co všechno získáš s „obyčejnou“ cibulí?
Cibule patří mezi potraviny, které s radostí označujeme jako přírodní antibiotika, ač pochopitelně jako klasická antibiotika nefungují. Dokážou ale nesmírně podporovat imunitu a jejich nabídka vitamínů a minerálů je k nezaplacení. Kromě kašle se popere taky s bolestí v krku nebo teplotami. A co ještě?
- Díky allicinu bojuje s bakteriemi i viry.
- Chrání nervový a kardiovaskulární systém.
- Působí preventivně proti vzniku osteroporózy.
- Pomáhá tělu se vstřebáváním tuků a cukrů, proto je prevencí vzniku a rozvoje cukrovky.
- Zamezuje kornatění cév a normalizuje tlak.
- Pozitivně ovlivňuje mikroflóru žaludku a střev.
bigstock-ripe-and-raw-onion-and-garlic-381986558.jpg
Antioxidanty v cibuli obsažené působí proti volným radikálům, v jejichž důsledku (velmi zjednodušeně řečeno) se tělo líp brání vzniku a rozvoji rakovinného bujení (hlavně v souvislosti s vaječníky, hrtanem a střevy).
Za štiplavost a tvůj pravidelný pláč při loupání a krájení cibule můžou obsažené silice (éterické oleje), v nichž hraje velkou roli síra.
Za celou hitparádou účinků, které má cibule na lidské zdraví, stojí vitamín C, vitamín D a E, draslík, fosfor a vápník. Ostatní složky jsou obsaženy jen v malém množství.
Co s cibulí? Zkus chutney, tradiční francouzskou cibulačku, cibulový koláč, cibulovou pomazánku s jablky nebo třeba oblíbené smažené cibulové kroužky. Vždycky si pochutnáš!
Není cibule jako cibule. Co znamená rozdíl v barvě?
Nejspíš už jsi zaznamenala, že cibule existuje bílá, žlutá a červená. Ta bílá má nejostřejší chuť a vůni, je křehká a vhodná do studené kuchyně i pro tepelné zpracování. Žlutá je chuťově nejvyváženější a tepelnou úpravou sládne, snad i proto se používá nejčastěji. Červená cibule bývá masitá a nemá moc výraznou chuť. Její vlastnosti oceníš hlavně v salátech, dresincích a dalších dobrotách.
A nakonec ještě musíme zmínit šalotku, drobnější cibuli oválného tvaru. Její výraznou odlišností od běžné cibule je úžasně jemná chuť, dokonce i lehce nasládlá. Proto není radno ji v receptech zaměňovat s klasickou cibulí. A aby se ještě trošku odlišila, botanicky patří k rodu česnek.
Jak skladovat cibuli, abys ji nakonec nevyhazovala?
S cibulí je to potíž. Koupíš celou síťku, zpracuješ dva kousky a zbytek nevesele čeká na svůj osud. Když si koupíš jarní cibulku, dej ji do ledničky. Cibule jinak vydrží na suchém, tmavém a větraném místě při pokojové teplotě i 4 týdny. Sladká cibule s tebou bude 2 týdny, ale v ledničce vydrží i měsíc.
Když ti zbyde už oloupaná a nakrojená cibule, zabal ji do potravinové fólie, dej do lednice a zpracuj ji do 3 dnů.