Jasně, občas je bezva vyjet si na sjezdovky, ale nejde to každý den, když zrovna nebydlíš na horách. Zato když je aspoň troška sněhu, dá se vyřádit i v nížinách. A klidně denně. Stačí si nazout správné boty, nasadit běžky a hůlky a jede se!
Pro lepší kondičku, protažení i čistou hlavu
Jede se za zdravím. Je totiž prokázáno, že běh na lyžích je jedním z nejzdravějších a energeticky nejnáročnějších sportů. Zapojuješ při něm všechny hlavní svalové skupiny, čímž je posílíš a taky spálíš spoustu energie. Jestli jsi tak po obědě neodolala zákusku, můžeš svůj „přečin“ hned napravit a zbavit se černého svědomí.
K lepší náladě ti zase pomůže čerstvý vzduch. Běžkovat se dá klidně i v lese za městem, i když v upravených stopách se jezdí líp. Nemusíš si s tím ale dělat hlavu. Prostě se vydej sklouznout, okysličit se, užij si přírodu kolem a nakonec ze sebe měj dobrý pocit, že jsi udělala něco pro svoje zdraví.
A co víc – pohyb v zimě, na studeném až mrazivém vzduchu, posiluje imunitu. Nezapomeň se dobře a funkčně obléct a výsledky budou stát za to!
shutterstock_687412135.jpg
Máš nadváhu? Běžky jsou ideální
Zatímco klasický běh se pro lidi s nadváhou moc nedoporučuje, aby nedocházelo k přetěžování a poškozování kloubů, na běžkách otřesy nehrozí, pokud se zrovna neprojedeš do díry, příkopu nebo si jen tak nespadneš. Šetrnost ke kloubům je tady patrná – místo prudkých dopadů na jednu a druhou nohu se kloužeš.
Běh na lyžích je vhodný pro všechny – zdatné i nezdatné, hubené i prostorově výraznější, mladé i dříve narozené. Pomáhá s hubnutím, protože jakmile sehraješ horní a dolní polovinu těla a dostaneš se do aerobní zóny, začneš spalovat tuky, že se nebudeš stačit divit. Ke všemu jde o nadmíru příjemný pohyb, který se ti může v dospělosti zalíbit, i když ti běžky možná zprotivili rodiče nebo učitelé na školním lyžáku.
Perfektní pro sedící a ztuhlé
Děláš dennodenně jednostranný pohyb nebo trávíš pracovní dobu zkroucená u počítače? Pak si říkáš o malér a nejspíš tě časem nemine nepříjemné ztuhnutí zad. Na běžkách je parádně rozhýbeš, protože zapojíš nejen ruce a nohy, ale mimo jiné i zádové svaly. Tím si buď jistá. Chce to ale pravidelnost.
A co ta rovnováha?
Přijdeš si na běžkách enormně nestabilní? To se zlepší. Párkrát budeš nejistá, ale brzy si na to zvykneš. Obvykle to vadí při sjezdech z kopce. Když se budeš opravdu bát, prostě běžky sundej, vezmi je do rukou a nasaď je zase pod kopcem. Žádný stres. Běh na lyžích ho má odbourávat!
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- uwhealth.org/news/top-10-reasons-cross-country-skiing-is-good-for-you
- us.humankinetics.com/blogs/excerpt/learn-the-benefits-of-cross-country-skiing
- zdravijakovasen.cz/dozvim-se/10-duvodu-proc-v-zime-behat-na-lyzich
- damynakole.cz/2019/01/damy-nejen-na-kole-1-beh-na-lyzich-proc-stoji-za-vyzkouseni/