Pravidla pro pobyt ve vířivce: tenhle relax si užij, ale nepřeháněj to s ním

Shutterstock
|
23. 02. 2025
|
Vířivka je parádním způsobem, jak vypnout. To rozhodně. Pokud se ale nechceš vypnout nenávratně, nebo přímo definitivně, během pobytu v ní bys měla dodržovat jistá pravidla.

Jasně, pravidla nejsou zrovna dvakrát oblíbenou záležitostí a jejich obcházení je pro nás mnohdy vyloženě neodolatelné. Ovšem ve spojitosti s vířivkou se takové nedodržení pravidel může rychle proměnit v pěkně adrenalinovou chvilku. Obzvlášť pak ve chvíli, kdy máš problémy se srdcem nebo ti hapruje tlak.

Chápeme, že není nad to ponořit se do příjemně teplé vody, zavřít oči a nechat se rozmazlovat bublinkami. Není přece náhoda, že vířivka je synonymem relaxace, luxusu a chvilky pro sebe. Navíc skvěle uvolní svaly, zklidní mysl a ještě ke všemu zlepší prokrvení pokožky. Je tak zcela pochopitelné, že lidi si ji v posledních letech absolutně zamilovali.

Jenže i tady platí pravidla, která není radno podceňovat. Třeba takové hodinové rochnění se v bublinkách a s bublinkami k tomu není ten nejlepší nápad. Tvému protestu, který na nás teď v duchu pokřikuješ, sice rozumíme, ale hned ti taky vysvětlíme, proč není fajn se na půl dne do vířivky naložit. A důvodů je rovnou několik…

Přínosy vířivky

Vířivka není jen o tom mimořádném rozmazlovacím pocitu, kdy hýčkáme tělo a duši. Má i spoustu reálných a prokazatelných pozitiv.

  • Pravidelný pobyt ve vířivce pomáhá uvolnit napětí ve svalech a kloubech, což oceníš hlavně po náročných dnech nebo po sportovním výkonu. Teplá voda zlepšuje prokrvení, díky čemuž dochází k rychlejší regeneraci svalové hmoty. A přesně to v takových dnech pocítíš. Téměř okamžitou úlevu.
  • Vířivka je taky skvělý odbourávač stresu, kterého dneska všichni máme víc, než je zdrávo. Bublinky masírují tělo, uvolňují ztuhlé svaly a produkce endorfinů pěkně jede. Hormony štěstí jsou tak s vířivkou spjaté přímo, nejen obrazně. Člověk se cítí klidnější, uvolněnější, vyrovnanější a vůbec celkově je v lepší náladě. Což vysvětluje fakt, že nejčastěji vířivku navštěvují sportovci a lidi s náročným povoláním.  
  • Pravidelná návštěva vířivky taky může výrazně zlepšit kvalitu spánku. Vysvětlení je prosté. Teplá voda efektivně uvolňuje tělesné napětí, které často usnutí brání. Pokud tak večer nemůžeš zabrat, zkus místo prášku pár minut ve vířivce.
  • Když přidáš pár kapek vonného oleje, aromaterapie ti budiž odměnou.

shutterstock_167437652.jpg

Vířivka je bezva způsob relaxace. Má ale svoje pravidla.
Shutterstock
Vířivka je blahodárná. Neměla bys v ní ale strávit víc než 20 minut.

Pro koho je vířivka vhodná?

Vířivka je ideální pro každého, kdo potřebuje odpočinek, regeneraci nebo jen chvilku nerušeného a kvalitního oddechu. Nejvíc ji ocení lidé s bolestmi zad a kloubů. Ti by o úlevě, kdy masážní trysky pečují o rozbolavělá místa, mohli vyprávět. A že by to povídání bylo jó velebivé…

Sportovci a aktivní jedinci by se pak rozhodně ke chvalozpěvům bez váhání přidali rovněž. V jejich případě jde zase o citelnou úlevu po fyzické zátěži. Čili opět výjimečný prožitek, o tom žádná. Bublinkovou rozkoš si ale může dopřát i ten, kdo celý den sedí v kanceláři a neudělá krok, jak je týden dlouhý. Vířivka zkrátka není zapovězena nikomu, kdo je jakž takž zdravý a chová k ní sympatie.

Kdo by se měl pobytu ve vířivce vyhnout?

A teď, i když nerady, určitou část čtenářstva musíme nemilosrdně zklamat. I když je vířivka skvělý pomocník, jde-li o uvolnění, pro úplně každého se taky nehodí.

  • Pokud máš problémy se srdcem nebo tě trápí vysoký tlak, zvýšená opatrnost je na místě. Horká voda totiž rozšiřuje cévy a může zvýšit tepovou frekvenci, což pro kardiaky není úplně to pravé ořechové. Při slabosti navíc zajedeš do vody raz dva a zbytek raději nechceme domyslet.
  • Pozor by si měly dávat i těhotné ženy. Vysoká teplota může ovlivnit krevní oběh a způsobit nevolnost nebo závratě.  
  • Pobyt ve vířivém výdobytku doby moderní není úplně to pravé ořechové ani pro lidi s křečovými žilami. Jednak kvůli hygieně, ale především kvůli ohrožení zdravotního stavu.
  • A teď pozor! Máme tu alkohol. Tedy my ho tady teď samozřejmě nemáme, ale ve vířivém tématu ho nesmíme vynechat. Šampaňské, hudba, romantika. To všechno ve vířivce. Ano, to všechno se zdá být nápadem aspirujícím na nejpozornější partnerku roku, ale opak je bohužel pravdou. Alkohol rozšiřuje cévy a zvyšuje tep, což v kombinaci s teplou vodou může vést k dehydrataci, přehřátí, nebo dokonce ke kolapsu. V županu a s rozmazanou řasenkou bys pak jistě policii nechtěla vysvětlovat, že jsi svého milého skutečně neplánovala ze světa sprovodit.

Rychlovka ano, maraton ne

Jak už jistě tušíš, s vířivkou bys to neměla přehánět, protože přehnaně dlouhý pobyt v ní ti neposkytuje žádné benefity, ale nese s sebou rizika. Ideální délka pobytu ve vířivce je asi 15–20 minut. Pokud tam budeš déle, hrozí:

  • přehřátí organismu
  • dehydratace
  • závratě
  • nevolnost
  • malátnost
  • pocit omámení
  • kolaps nebo srdeční selhání

Zapomenout nesmíme ani na hygienu, protože bakterie a plísně zřejmě úplně nechceš. Pokud ale vířivka není správně čištěná a udržovaná, množí se tam „breberky“ velice rychle. Pravidelná údržba, dostatečná filtrace a dezinfekce vody by tak měly být absolutní samozřejmostí.

Vířivka je rozhodně báječný způsob, jak si dopřát zasloužený relax a ulevit tělu i mysli. Stačí jen dodržovat základní pravidla, nepřehánět to s délkou pobytu a užívat si bublinkové pohody s rozumem. Měj proto na paměti, že pravidelná rychlonávštěva ti prospěje. Macerování se v bublinkách nikoli.

A jak to máš s vířivkou ty? Chodíš pravidelně, nebo tě něco takového vůbec nebere?

Autorka článku: Bára Klímová

Použité zdroje:

  • jacuzzi.com/en-us/Hot-Tub-Safety-What-You-Need-to-Know
  • hottubpatio.com/hot-tub-rules-for-guests
  • fspas.com/how-long-can-stay-inside-a-hot-tub
  • wellness-vision.cz/8-tipu-pro-koupani-ve-virivce-a-jak-maximalizovat-jeji-zdravotni-ucinky
  • uac-m.org/cs/jak-dlouho-byste-měli-zůstat-ve-vířivce
Související články