Protože jestli pálíš vonné svíčky nebo vosky, případně do aromalampy kapeš éterické oleje jen tak bez rozmyslu, rozhodně je na čase naučit se s vůněmi zacházet líp. Systematicky. A podle aktuální situace. Uvidíš, že ti to prospěje.
Zároveň je ale potřeba hned říct, že aromaterapie není právě jen ono zapalování čehokoli voňavého.
Co je aromaterapie a jak funguje?
Aromaterapii můžeme definovat jako alternativní, doplňkový a přírodní způsob léčby některých onemocnění, a to jak fyzických, tak psychických. Hlavní úkol v rámci ní plní éterické neboli esenciální oleje, které mají výraznou vůni.
Esenciální oleje jsou hodně koncentrované, proto se nikdy nepoužívají ve své ryzí podobě, jak si povíme později. Vyrábějí se ze silic těch rostlin, které jsou pro léčbu vybraných obtíží zásadní a nápomocné.
Aromaterapie není žádné šamanství, její mechanismus účinku je jasný. Vzduch s obsahem silic, který vdechujeme, se přes krevní kapiláry v nose a na průduškách dostává do krevního řečiště a skrze čichový epitel působí na nervovou soustavu, ať už jde o zklidnění, nebo nabuzení.
Funguje to stejně, když si nakapeme esenciální olej do aromalampy, i když si ho přidáme do nosného masážního oleje a necháme se namasírovat. Ve druhém zmíněném případě se silice dostávají do krevního oběhu i skrze naši pokožku.
Zároveň éterické oleje působí taky na mozek, kde ovlivňují neurochemické procesy a prostřednictvím limbického systému se podepisují na našich emocích.
Nejčastěji používané esenciální oleje a jejich účinky
Jaké jsou nejoblíbenější a nejčastěji používané esenciální oleje? Nějaký ten seznam určitě existuje, my se ale spolu teď pojďme zaměřit na to, jaký olejíček si vybrat pro zklidnění a povzbuzení. Na konkrétní oleje pro konkrétní neduhy se mrkneme příště.
Uklidňující esenciální oleje
Sem rozhodně patří levandule, lemongrass (citrónová tráva), citrusy (citrón, pomeranč, grep), bazalka, amyris/santalové dřevo, bergamot, borovice, cedr, eukalyptus, geranium, heřmánek, jasmín, konopí, jalovec, černý bez, mateřídouška, meduňka, nard, oud, šalvěj a další.
Povzbuzující esenciální oleje
Povzbudit v rámci aromaterapie dokáže třeba magnolie, káva, kozlík, koriandr, máta, myrta, muškátový oříšek, osmanthus, pačuli, rozmarýn, růže, tuberosa, ylang ylang, zázvor a další.
Nutno podotknout, že některé vůně se užívají jak na zklidnění, tak i na povzbuzení.
shutterstock_2294978717.jpg
Způsoby, jak aplikovat aromaterapii
Jak už padlo, aromaterapie není jen o zapálení svíčky v aromalampě s olejíčkem. Esenciální oleje můžeš inhalovat, můžeš je mít jako přísadu v masážních olejích, přidat si je do koupele nebo do používané kosmetiky.
Inhalace
Nejčastější a nejpopulárnější způsob, jak praktikovat aromaterapii, je ale nejspíš zmiňovaná inhalace.
Použití aromalamp a difuzérů
K domácí aromaterapii tedy potřebuješ aromalampu. Vybírej podle svého vkusu, ať ti pěkně zapadne do bytu. Může být malá, velká, jakkoli barevná. Do nádobky stačí dát trochu vody (ideálně o teplotě kolem 50 °C) a do ní pár kapek olejíčku (podle návodu), zapálit čajovou svíčku a je to.
Další možností je aromadifuzér. K tomu ovšem potřebuješ elektřinu nebo baterie. Místnost ti krásně a rovnoměrně provoní, není to ale taková romantika jako se svíčkou v aromalampě.
Přímá inhalace esenciálních olejů
Esenciální oleje taky můžeš inhalovat přímo, bez aromalampy nebo difuzéru. Stačí si ho trošku nakapat na vatový tampónek nebo kapesníček, ten pak držet pár centimetrů od nosu a vdechovat.
Rozhodně nedoporučujeme kapat si ho na oblečení. Jednak nikdy nevíš, jak látka zareaguje, jednak ti může vůně začít vadit a oblečení se jen tak nezbavíš třeba uprostřed dne v práci nebo škole.
Masáže s esenciálními oleji
Velice příjemné jsou i masáže s esenciálními oleji. Ty sice – až na výjimky – nesmí přijít přímo na pokožku, protože jsou na to příliš koncentrované, při vmíchání do nosného oleje ti prokážou skvělou službu (nosný olej je třeba mandlový, meruňkový, arganový, konopný, rakytníkový, šípkový nebo jojobový a další). Pak už stačí jen dýchat a užívat si masáž jako takovou.
Dávkování vždycky závisí na konkrétním produktu a jeho koncentraci. Sehnat se totiž dá 100% esenciální olej, ale třeba i 15%.
Koupele s esenciálními oleji
A nakonec si můžeš vůni užít třeba i během koupele. Do napuštěné vany přidej pár kapek vybraného éterického oleje a relaxuj!
shutterstock_2273651559.jpg
Aromaterapie v kosmetice a domácí péči
Víš, že se nemusíš spoléhat jen na vůně, které nabízí běžně dostupná kosmetika? Esenciální oleje si do ní můžeš v přiměřeném množství přidat (podle návodu, který by na produktu v ideálním případě měl být) nebo si vyrobit svou vlastní domácí kosmetiku – k tomu stačí mít esenciální olej, nosný olej (případně máslo nebo vosk), případně vitamín E, který pokožce a pleti svědčí, a pak už jen nějaké to nádobíčko.
Takhle si můžeš doma vyrobit svůj vlastní tělový krém, masážní olej nebo třeba balzám na rty!
Kdy se aromaterapii vyhnout
Do kontaktu s pokožkou by neměl nikdy přijít ryzí, koncentrovaný esenciální olej (až na výjimky). Nikdy neriskuj ani vdechování oleje, o kterém tušíš, že bys na něj mohla být alergická (pokud například alergická na bazalku, neinhaluj bazalkový olej).
Dobrou zprávu máme pro těhotné a kojící ženy i pro ženy s maličkými dětmi. Aromaterapie totiž v těchhle fázích života rozhodně není zakázaná, ale důležité je samozřejmě držet se zlatého pravidla „všeho s mírou“. Během těhotenství (a samozřejmě během kojení) vůně ovlivňují i plod a nakonec i narozenou ratolest. Chceš-li si být jistá, poraď se s lékařem. Nejpopulárnější je v tomhle ohledu levandule. Ta i jiné vůně dokáže prý taky zmírnit bolesti v průběhu porodu.
Aromaterapii by si měli odpustit lidi, které čeká operace, trhání zubu nebo trpí hormonálními potížemi. Kontraindikací může být víc.
Aromaterapie: FAQs
Víme, na co se lidi v souvislosti s aromaterapií nejčastěji ptají. A máme pro tebe kromě otázek samozřejmě i odpovědi.
Je aromaterapie vhodná pro všechny?
Pro všechny zdravé lidi pravděpodobně ano. Pak jsou tu ale situace, které se „tlučou“ s celou řadou éterických olejů. Pozor by si tedy měly dávat třeba osoby s hormonálními poruchami, dál by měli být opatrní ti, které čeká operace nebo trhání zubu.
Jak dlouho vydrží esenciální oleje?
Kvalitní esenciální oleje by měly vydržet 12–24 měsíců. Vždycky to zkontroluj u konkrétního produktu. Trvanlivost můžeš prodloužit vhodným skladováním (v pokojové teplotě do 25 °C a ne na přímém slunci).
Mohu kombinovat různé esenciální oleje?
Můžeš. A to podle svého. Řiď se tím, co ti dělá dobře. Možná tak vytvoříš směs, kterou zmírníš hned několik potíží najednou.
Jak poznat kvalitní esenciální oleje?
Kvalitní bývají v první řadě esenciální nebo éterické oleje (to je jedno a to samé) – ty jsou přírodní. Pozor si dej na tzv. přírodně identické a vonné oleje, které jsou naopak syntetické, tedy vyráběné v laboratořích. S přírodou toho mají pramálo společného, ale bývají levnější, což je na nich líbivé.
Už výš padlo, že esenciální olej seženeš v různých koncentracích. I na tom tedy záleží a samozřejmě se od toho odvíjí i cena.
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- eshop.nobilis.cz/stranka/jedinecnost-aromaterapeuticke-kosmetiky
- ifmv.cz/benefity-aromaterapie-a-jak-ji-spravne-pouzivat
- phytos.cz
- ekokoza.cz/nosne-oleje-zaklad-kosmeticke-vybavy-p262
- flexitylife.cz/nase-novinky/jak-zvladnout-redeni-esencialnich-oleju--pruvodce-pro-zacatecniky-michanim-a-spojovanim-vuni
- slow-life.cz/blogs/news/jak-poznat-esencialni-olej-a-jak-ho-spravne-pouzivat