Droždí, správný čas na fén, jídelníček, pitný režim. Nejen to jsou funkční základy zimní péče o vlasy. Jenže ruku na srdce. Zimní péče o vlasy? Na tu spíš úplně kašleme. Jednou není čas, pak pro změnu není nálada nebo nám do toho něco vletí.
Ale zima nečeká. Odkládáme, odkládáme a najednou, světe, div se. Slzíme si do kafe, protože naše konečky vlasů jsou roztřepené, vlasy jsou naprosto nepřitažlivě zplihlé, je jich o polovinu méně, pořád se mastí a vypadáme děsně. Po letní lví hřívě ani památky. Můžeme se tak buď pohodlně smířit s tím, že to tak v zimě prostě je, nebo se můžeme o vlasy začít správně starat.
Správné mytí, polovina úspěchu
V zimě dostávají vlasy zabrat už tak. Přecházíme z tepla do zimy, topíme si doma téměř do roztopení, nosíme čepice a taky víc hřešíme, když jde o cukr. To všechno na vlasy působí a ne zrovna příznivě. Když pak vidíme, jak se z vlasů vytrácí život, máme tendenci si myslet, že je zachráníme častějším mytím. Jako bychom z nich chtěly nastalé neduhy vymýt. Jenže to má přesně opačný efekt.
Chtít oživovat vlasy tím, že je v zimě začneme častěji mýt, je nesmysl. Nejenže ničemu nepomůžeme, ale všechno můžeme ještě zhoršit. Vlasy častým mytím totiž zatěžujeme a hlavně vysušujeme. A přitom potřebujeme pravý opak. Chceme hydratovat a vyživovat. Vlasy bychom proto v zimě měly mýt spíše míň než třeba na jaře.
A pak je tady i neméně důležitá technika mytí. Vymáčknout si do dlaně půl lahvičky šamponu, naplácat hala bala na vlasy, špatně opláchnout a dorazit všechno nadměrnou dávkou kondicionéru? Špatně, špatně, špatně. Jak na to?
- Na mytí vlasů si udělej čas.
- Vybírej si vhodný šampon. Pokud tě trápí lupy, šampon proti lámavosti není tím pravým ořechovým.
- Používej jen potřebné množství vlasové kosmetiky. Přehnané dávky vlasům škodí.
- Dbej na důkladné vymytí veškerých přípravků.
- Vlasy při mytí nedři, ale masíruj.
- Finální opláchnutí neprováděj horkou vodou. Pracuj spíš s vodou příjemně teplou nebo vlažnou.
bigstock-beautiful-young-female-model-t-373819180.jpg
Na fén je čas
Když už vlasy správně umyjeme, pro změnu zase péči zabijeme sušením. Ještě nejsme ani pořádně venku z vany a už se natahujeme po fénu. Protože? Není čas ztrácet čas, přece. Taky špatně. Takže?
- Vlasy nejdřív zabal do měkoučkého ručníku. Po chvíli jemně prosuš. Vlasy ručníkem promačkávej, ale nemorduj je.
- Pak je opatrně rozčeš. S něhou a šetrně, ne silou.
- Rozčesané je nech volně trochu proschnout. Až potom přijde na řadu fén.
- Vlasy fénem nepal, foukej z přiměřené vzdálenosti.
- Nikdy nechodíme spát s mokrou hlavou. Nejenže se pak vlasy špatně upravují, ale takové schnutí pro ně znamená dost náročný proces.
V zimě nezapomínej na vitamíny
V chladném období naše tělo strádá celkově. Chybí nám slunce, málo se hýbeme, když nemáme vůli, tak se i víc ládujeme dobrotami a o vitamínech většinou nemůže být řeč už vůbec. Totéž platí i pro naše vlasy.
Své kondici, zdraví i vlasům dost pomůžeš, když si pravidelně zobneš vitamín D a C a poctivá procházka taky není na škodu. Vyvážený jídelníček, dostatečný odpočinek a správný pitný režim pak všechno jen podepřou.
A pokud jde vyloženě o hřívu, máme spoustu podpůrných možností:
- Pravidelně vlasům dopřej masky ze surovin, které máš dávno v kuchyni. Musí jít ale o ty, které nevysušují. Vyhni se proto bílkům a medu
- Co tvým vlasům navrátí lesk, objem a celkové zdraví, je avokádo, bílý jogurt, pivo, majonéza, kvalitní hořčice, banány, droždí, žloutky i olivový olej. Všechny tyhle suroviny vlasy krásně hydratují a masky z nich připravené jsou úplně top a za hubičku.
- Pravidelně k šamponu přidávej kapku ricinového oleje. Ten vlasy vyživuje a hloubkově hydratuje.
- A protože opakování je matka moudrosti, sama sobě opakuj, že v zimě péče raději míň, ale správně.
A co se v zimě v souvislosti s vlasy osvědčilo tobě?
Autorka článku: Barbora Klímová