Řečík pistáciový, taky zvaný pistácie pravá, je keřovitý strom dorůstající do výšky až 12 metrů. Svůj původ má v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. Dneska je největším pěstitelem pistácií Írán, USA a Turecko.
Samotný oříšek má nasládlou chuť. Skořápka je světlé barvy, plody jsou na povrchu světle zelené, pokryté fialovohnědou slupkou. Ale pozor! Pokud jsou pistácie hodně tmavé, může jít o napadení plísní. Těhotné ženy by si toho měly extra všímat.
Pistácie se dělí na přirozeně a mechanicky otevřené. U přirozeně otevřených je pistáciové jádro větší a skořápka otevřenější. Ale pokud tě nebaví pistácie loupat, prodávají se už i vyloupané, ovšem za vyšší cenu.
shutterstock_1060431491.jpg
Zelený poklad nedozírné hodnoty
Pistácie jsou výborným zdrojem tuků, bílkovin, sacharidů a vlákniny. Dál obsahují vitamíny skupiny B, vitamín A a vitamín E, vápník, fosfor, draslík, měď a železo. Díky obsahu fytosterolů a karotenoidů se pistácie řadí k potravinám s antioxidačním účinkem.
Co pistácie umí?
- snižují hladinu špatného cholesterolu v těle
- podporují zdravé srdce
- pomáhají s trávením
- neutralizují volné radikály
- jsou účinnou prevencí proti cukrovce
- chrání zrak
- pomáhají při anémii
- podporují nervovou soustavu
- zamezují vysoušení kůže
- podporují imunitu
Karotenoidy je vhodné konzumovat v potravinách, které obsahují tuk, protože se lépe vstřebávají do těla. Pistácie tohle splňují na 100 %.
Tvou figuru neohrozí a tvého miláčka už vůbec ne
Pistácie obsahují 4x méně kalorií než ostatní ořechy (zhruba 160 kalorií na 30 gramů, což není moc). Mají taky nízký glykemický index a po jejich konzumaci se budeš cítit déle sytá. Proto se s klidem doporučují i při redukční dietě. Ovšem přehánět to s nimi taky není vhodné. Optimální množství je hrst nesolených (!) pistácií denně.
Mimochodem – pistácie se řadí k afrodiziakálním potravinám. U mužů zvyšují plodnost a erektilní funkci.
V kuchyni s nimi vykouzlíš skvělá jídla
Pistácie se nejčastěji používají do pečení, k ozdobení dezertů nebo jako oblíbené zobání k vínu a dobrému filmu. Výjimkou ale není ani použití do slaných pokrmů, například takové těstoviny se sušenými rajčaty a pistáciemi, to je teprve lahoda. Populární jsou i u zastánců zdravého životního stylu, kteří z nich připravují i máslo a mléko.
shutterstock_2134145137.jpg
Slupky nevyhazuj
Zbyla ti miska skořápek a automaticky s ní míříš k odpadkovému koši? Tak zadrž. Skořápky mají všestranné využití a byla by škoda je vyhazovat. Vytvořit z nich můžeš mističku na čajovou svíčku, nahřívací pytlík do mikrovlnné trouby nebo je použít jako drenáž na dno květináčů.
Pistácie jsou citlivé na vyšší teploty, proto je skladuj v uzavřené nádobě na tmavém a chladném místě.
Tak co, slupneš u oblíbeného seriálu mističku pistácií?
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4
Autor článku: redakce