Kraniosakrální terapie: někdo na ni nedá dopustit, studie jsou k ní ale skeptické

Shutterstock
|
05. 04. 2025
|
Jemné doteky, hluboká relaxace a uvolnění napětí v těle. Kraniosakrální terapie pomáhá harmonizovat nervový systém, ulevit od bolestí hlavy nebo napětí v páteři. I když si studie jejími účinky nejsou úplně jisté, spousta lidí na ni nedá dopustit.

Možná tě už někdy napadlo, že běžné masáže nebo fyzioterapie ti už moc nepomáhají. Jde to ale i jinak. Představ si, že jen ležíš, zavřeš oči a úplně vypneš. Terapeut ti pomocí jemného tlaku na hlavu, krk a záda navodí absolutní pocit klidu. Žádné mačkání, žádná bolest, žádné drama. Přesto se něco děje.

Tělo jako by si konečně oddechlo, uvolnilo napětí, které v sobě drželo dlouhá léta. Kraniosakrální terapie kromě toho slibuje pomoc s bolestí hlavy nebo zad, která dokáže být občas pořádně nepříjemná. Musíme ovšem taky říct, že tenhle typ terapie je zároveň trochu kontroverzní, protože některé studie vyvrátily, že by vůbec měla nějaký účinek.

Co je kraniosakrální terapie?

Kraniosakrální terapie (CST) je alternativní, jemná, neinvazivní metoda léčby podobná klasickým masážím. CST oproti nim má být klidnější, respektující a přizpůsobená tělu každého klienta. Pomáhá uvolnit napětí svalů a kloubů. Soustředí se na místa u lebky, křížové kosti a páteře. Často se doporučuje lékaři jako doplněk k jiným formám léčby.

Vyvinul ji v 70. letech 20. století osteopat John Upledger. V roce 1983 napsal svou první učebnici o kraniosakrální terapii a o dva roky později otevřel první specializovanou vzdělávací organizaci Upledger Institute International na Floridě. Jednu pobočku Upledger Institute najdeš i v Praze.

Jak funguje kraniosakrální terapie?

Abychom dokázaly vysvětlit, jak funguje kraniosakrální terapie, musíme se na chvíli vrátit do hodin biologie na střední. Klíčovou roli v téhle terapii totiž hraje fascie, což je specifický typ pojivové tkáně. Dá se říct, že obaluje a propojuje snad všechno, co se nachází v těle, takže svaly, kosti, orgány, cévy i nervy.

Díky tomu spojuje prakticky celé tělo. Problém nastává, když se fascie napne, třeba kvůli stresu v práci, úrazu nebo špatnému držení těla.

Cílem terapie je pak jemnými doteky takové napětí uvolnit a tím podpořit centrální nervový systém a cirkulaci mozkomíšního moku. Odborníci věří, že tím nastartují přirozené samoléčebné procesy v těle. Díky propojení celé fasciální sítě dokáže terapeut působením na jednu část uvolnit napětí v dalších částech těla.

shutterstock_1996886909.jpg

Kraniosakrální terapii můžeš vyzkoušet jako doplněk k jiné léčbě.
Shutterstock
Během kraniosakrální terapie se uvolňuje tělo i mysl.

Přínosy kraniosakrální terapie

Kraniosakrální terapie je podle jejích příznivců dobrá na úlevu od bolesti (nejlépe té chronické), relaxaci, navození emoční pohody a snížení stresu. Slibuje i uvolnění zablokovaného krku a svalů v oblasti hlavy.

Kraniosakrální terapie se používá na:

  • migrény
  • bolesti zad a krku
  • skoliózu, úrazy páteře
  • fibromyalgii
  • chronickou únavu
  • poruchy imunity
  • stres a napětí
  • poruchy spánku a nespavost
  • opakované infekce uší a kolik u kojenců
  • komplexní regionální bolestivý syndrom
  • neuralgii
  • postkomoční syndrom
  • rekonvalescenci po traumatu, třeba po autonehodě

Ani kraniosakrální terapie ale není bez poskvrnky. Zatímco některé studie naznačují, že CST může pomoci snížit stres a napětí, jiné tvrdí, že je účinná jen u dětí nebo že není účinná vůbec (Ceballos-Laita et al., 2024).

Obecně sebou kraniosakrální terapie nese minimální rizika a vedlejší účinky. Když už se ale nějaké problémy vyskytnou, jde nejčastěji o závratě, únavu a motání hlavy hned po terapii.

Jak kraniosakrální terapie probíhá?

Nemusíš se ničeho bát, kraniosakrální terapie je totiž hodně podobná klasické masáži, jen člověk zůstává úplně oblečený. Pozve si tě lékař, chiropraktik nebo fyzioterapeut, který v místnosti může navodit příjemnou atmosféru pomocí jemné hudby a tlumeného osvětlení.

Ještě před samotnou masáží se tě terapeut zeptá, jak na tom zdravotně jsi, jestli máš nějaké obavy a čeho bys chtěla kraniosakrální terapií docílit.

Pak už se jde na samotnou terapii. Lehneš si na masážní stůl nebo si sedneš na židli a terapeut tě začne jemně masírovat. Zaměří se na hlavu, krk, záda nebo na místa, kde cítíš tlak nebo nepříjemné pnutí. Není přitom nic zvláštního, když při terapii dojde k hluboké relaxaci. Úplně normální je usnout, cítit horko, chlad nebo mravenčení.

Za jak dlouho jsou v kraniosakrální terapii vidět výsledky?

Jedno sezení většinou trvá 30–60 minut. A jak to tak bývá, k viditelným výsledkům je potřeba více sezení. Obvykle se doporučuje absolvovat 3–10 sezení, případně pak další v rámci udržovací terapie.

Pro koho je kraniosakrální terapie vhodná (a pro koho ne)?

Podle propagátorů terapie je vhodná pro každého, včetně těhotných žen, kterým může pomoct při poporodních traumatech, a dětí.

CST naopak není vhodná pro lidi trpící akutní infekcí, těžkým zánětem, závažnou poruchou srážlivosti krve, s diagnostikovanou aneurysmou a pro ty, kteří jsou po poranění hlavy (zažili třeba krvácení do mozku nebo frakturu lebky).

Kolik kraniosakrální terapie stojí?

Po zprůměrování cen za jedno sezení v napříč republikou jsme došly k tomu, že jedna hodinová terapie tě bude stát přibližně 1 200 korun, děti pak zaplatí o pár stovek méně. V některých centrech si taky můžeš zaplatit za hodinu a půl terapie.

Přišlo nám zajímavé, že některé zařízení nabízejí i kraniosakrální terapii na dálku. Necháváme na tvé uvážení, jestli takové terapii uvěříš, nebo ne.

A co si z toho všeho vzít? Kraniosakrální terapie je jemná a nenásilná metoda, která ti může pomoct uvolnit napětí, zvlášť když tě často bolí hlava, máš zatuhlý krk nebo se cítíš pod tlakem. Vedlejší účinky jsou minimální, ale pozor, věda si jejím účinkem není úplně jistá.

Nejlepší je brát ji jako doplněk k jiným formám péče, ne jako zázračné řešení na všechno. A hlavně, pokud tě trápí něco vážnějšího, vždycky si o tom nejdřív popovídej s lékařem. Držíme ti palce, ať najdeš to, co ti sedne!

Použité zdroje:

  • my.clevelandclinic.org/health/treatments/17677-craniosacral-therapy
  • nzip.cz/clanek/1213-fascie-a-fascialni-system
  • healthline.com/health/cranial-sacral-therapy
  • upledgerinstitute.cz/index.php?lang=cs&rs=1
  • upledger.com/about/history.php
  • medicalnewstoday.com/articles/318490
  • Ceballos-Laita, L., Ernst, E., Andoni Carrasco-Uribarren, Cabanillas-Barea, S., Esteban-Pérez, J., & Jiménez-del-Barrio, S. (2024). Is Craniosacral Therapy Effective? A Systematic Review and Meta-Analysis. Healthcare, 12(6), 679–679. doi.org/10.3390/healthcare12060679
Související články