Manipulátor je člověk, který se snaží ovlivnit tvé chování, myšlení nebo emoce tak, aby dosáhl svého cíle. Využívá při tom různé manipulativní techniky, které ani nemusíš poznat. Manipulátor se tak nad svou obětí snaží převzít kontrolu a moc.
Takové lidi přitom nepotkáš jen v partnerských vztazích. Může jím být i člen rodiny, nejhůř přímo tvůj rodič. Často to se svým dítkem myslí dobře, ale přejde za pomyslnou zdravou hranici a svým chováním své ratolesti už spíš ubližuje. Manipulativní chování má negativní vliv na psychiku dětí. Kvůli manipulativnímu „rodinnému tréninku“ je nečeká ani zdárná budoucnost v navazování a udržovaní zdravých vztahů.
Rodiče svým chováním potomky jednoduše naučí, že komunikace s ostatními může normálně probíhá toxickým způsobem. Manipulativní otcové a matky se taky někdy snaží skrze své děti dosáhnout svých osobních cílů a tužeb, které sobecky nadřazují potřebám dítěte. Mají nerealistická očekávaní, které nutí potomky splňovat, jinak je emocionálně vydírají. Ve výsledku tak podkopávají jejich sebeúctu.
Důležité je si uvědomit, že kontrolující chování manipulativního rodiče nemusí zmizet, ani když se z dítěte stane dospělý. Vždycky mu bude chtít v nějaké míře ovládat život.
Mezi oblíbené taktiky patří emocionální vydírání a vynucování viny
Možná jsi už někdy zažila situaci, kdy po tobě rodiče (nebo jen jeden z nich) něco chtěli, a když jsi to nesplnila, reagovali podrážděným „kdyby ti na nás opravdu záleželo, tak bys to udělala“. Pak ses cítila špatně, i když jsi nic hrozného neprovedla. Právě takové vyvolávání pocitu viny je jedním z příkladů manipulativního chování ze strany rodiče.
Pojďme si shrnout, co manipulativní rodiče často svým dětem říkají a jaké se za tím skrývají techniky:
- „To jsem nikdy neřekl/a.“ – Manipulativní rodiče se neštítí své děti citově vydírat a využívat tzv. gaslighting. Touhle strategií se rodiče snaží o to, aby dítě začalo pochybovat o své vlastní realitě. Pokouší se tím taky přesunout vinu za jakékoli problémy na druhého. Často lžou, aby dítě přesvědčili, že si něco nepamatují nebo něco neřekli.
- „Tolik jsem toho pro tebe udělal/a a ty se mi takhle odvděčíš.“ – Jak už jsme zmínily, manipulativní rodič ve své ratolesti rád vyvolává pocit viny nebo studu, když nevyhoví tomu, co chce. Snaží se druhého přesvědčit, že nenajde nikoho, kdo ho bude milovat jako on, nebo svému potomkovi vyhrožuje, že nikdy nezapomene, jak se zachoval.
- „Nemůžu uvěřit, že jsi tak sobecká.“ – Emocionální a citové vydírání je další oblíbenou technikou manipulativního rodiče. Dítěti vyhrožuje, že ho už nebude milovat, pokud neudělá to, co on chce. Nebo mu naopak nakuká, že si musí jeho city zasloužit.
- „Nepotřebuješ někoho jiného než mě.“ – Někteří rodiče manipulují tak, že se své dítě snaží izolovat od okolního světa. Kontrolují ho, aby se na nich stalo závislé. Odrazují ho od ostatních a opakují mu, že jej druzí nemají rádi a nemůže jim věřit. Přesvědčují ho, že sám „ten velký nebezpečný svět“ nezvládne a rádi poukazují na jeho zranitelná místa.
- „Jsi jediná, na koho se můžu spolehnout.“ – Manipulátoři se někdy do konfliktu snaží zapojit další osoby a poštvat je proti sobě. Často to dělají rodiče, kteří chtějí zlomyslně udržet dítě na své straně.
- „Proč nemůžeš být více jako tvůj bratr/sestra?“ – Manipulativní rodiče mají často mezi svými dětmi oblíbence a v tom druhém svými průpovídkami vzbuzují pocity nejistoty, žárlivosti a méněcennosti.
- „Dělám to proto, že mi na tobě záleží.“ – Další bod se týká chování, kterým chtějí rodiče dítě naučit, že kontrola je důkazem lásky a toxické prostředí je normální.
- „Nemám ti teď co říct.“ – Manipulace někdy zahrnuje i tiché ignorování a izolaci dítěte za účelem jeho potrestání. Dítě je tak donuceno ustoupit a učí se vyhýbat konfrontacím.
Měj odstup a dej přednost sobě
Otázkou je, jak se s manipulativním rodičem, který se nechce změnit, vypořádat. Prvním krokem je rozpoznat jeho manipulativní techniky a nezdravé vzorce chování. Dál je potřeba vymezit si pevné hranice a ukázat rodičům limity, za které by už neměli jít.
Dobré je taky udržovat si od manipulátorů lehčí citový odstup, aby tě konverzace s nimi vždycky úplně nevyčerpala. Když cítíš, že ti bere pozitivní energii, klidně na chvíli odejdi.
Fajn je naučit se od manipulativních řečí a chování odpoutat. Říkej si, že nemůžeš mít pod kontrolou jejich chování, ale můžeš ovlivnit, jak na ně zareaguješ a jak moc si je „pustíš k tělu“.
Neméně důležitým bodem je pak péče o sebe samotnou. Když člověk žije s manipulujícími blízkými, často má sklony sklouznout k tomu, co přesně chtějí – k ignorování vlastních potřeb. Dej sama sobě přednost, dělej věci, co tě těší a vykouzlí ti dobrou náladu.
shutterstock_2537689023.jpg
Jak se stát méně manipulativním rodičem aneb důležité je respektovat hranice a milovat bezpodmínečně
Může se ale stát, že se i ty někdy přistihneš, že jsi (třeba i trochu nevědomky) maličko manipulativní. Pokud si toho všimneš a chceš být pro své děti lepším rodičem, máme pro tebe pár tipů. Stejně tak se budou hodit každému, kdo se chce zraňujícího chování vůči druhým zbavit.
Důležitým bodem je pochopení, že každý (i malé dítě) má své hranice, které bys neměla překračovat. Dál je třeba mít na paměti, že nejlepší je ta láska, která je bez podmínek. Věř, že dítko bude mít rodiče rádo i bez něčeho na oplátku. Pak bude i ve svých vztazích v budoucnu bezpodmínečně milovat.
Pro cestu z manipulace je taky třeba empatický přístup a otevřená komunikace. Dej druhému prostor k vyjádření jeho názoru a zajisti, aby se cítil respektovaný.
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- parentingforbrain.com/things-manipulative-parents-say
- mcaresforkids.com/manipulative-parenting
- cs.wikipedia.org/wiki/Manipulace