Velikonoční jidáše
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Proto asi nikoho nezarazí, že spousta velikonočních dobrot s sebou nese odkazy na biblické příběhy. Jednou z nich jsou třeba velikonoční jidáše, které mají symbolizovat provaz, na kterém se oběsil proradný a zrádný Jidáš.
Protože jsou ale Velikonoce zejména oslavou jara a přírody v rozpuku, sladké jidáše poukazují taky na konec zimy a začátek nového života. Ve finále je tak úplně jedno, jestli něčemu (ne)věříš, na slaďoučké dobrotě si pochutnáš s celou rodinou.
Tradice a pověsti navíc říkají, že ten, kdo na Zelený čtvrtek před východem slunce velikonoční jidáše posnídá, bude po celý rok chráněný před hadím uštknutím, včelím bodnutím a lidskou zradou. Ruku do ohně za tuhle informaci sice nedáme, snídáním velikonočních jidášků ale rozhodně nic nezkazíš.
Co potřebuješ:
- 210 ml plnotučného mléka
- 42 g droždí
- 2-3 lžičky cukru
- 500 g hladké mouky
- 2 vejce
- 1 lžičku soli
- 75 g sádla
- 75 g másla
- + semínka, mák, sůl na zdobení (u sladké varianty můžeš použít oříšky, kandované ovoce apod.)
Jak na to?
Připrav si menší hrnec, který předehřeješ na sporáku. Do něj nalij mléko a vypni hořák. Z části vlažného mléka, droždí a trochu cukru připrav kvásek. Ten zapraš moukou, přikryj utěrkou a nech na teplém místě vzejít.
Do větší mísy přesej mouku, přidej vejce, sůl, zbylý cukr, rozpuštěné sádlo, máslo a vlažné mléko. Přimíchej vzešlý kvásek a vypracuj hladké těsto. To nech kynout na teplém místě zakryté utěrkou. Nakynuté těsto zpracuj, rozděl na kousky a tvaruj jidáše.
Hotové jidášky skládej na plech, přikryj je utěrkou a nech na teplém místě nakynout. Před pečením je ještě potři rozšlehaným vejcem, posypej podle libosti mákem, kmínem, sezamem, slunečnicovými semínky nebo hrubou solí. Následně peč asi deset minut v troubě vyhřáté na 170 stupňů Celsia.
Velikonoční nádivka
Ani bez velikonoční nádivky (dřív hlavičky) by to během svátků jara nešlo. Tradiční velikonoční pokrm, který by měl obsahovat první posly jara – zelené bylinky, byl pojmenovaný po mase, které bylo dříve jeho běžnou součástí.
Na mysli máme maso z hlavy telete, po kterém se hlavička (později nádivka) začala jmenovat. V dřívějších dobách se nádivka připravovala bez pečiva, základ tvořilo pouze mléko s krupicí.
Dneska už existuje nespočet variant pokrmu, které se liší použitými surovinami i způsobem přípravy. Zkus taky ty nejlepší recepty na velikonoční nádivku!
Velikonoční mazanec
Další velikonoční dobrotou, která nesmí na slavnostně prostřeném stole v žádném případě chybět, je tradiční mazanec. Ještě před tím, než se pustíš do výroby poctivého mazance, tě bude určitě zajímat, jak si tahle dobrota našla cestu na náš stůl.
Tradice pečení velikonočního mazance je tu s námi už vážně dlouho. Recepty se předávají z generace na generaci a ty nejstarší dochované pocházejí dokonce už z 16. století. Původ mazance můžeme najít v historii anglosaských, ale i jiných evropských zemí, kde se už před přijetím křesťanství dělávaly sladké kynuté bochánky, oslavující bohyni jara.
bigstock-holiday-easter-sweet-bread-wit-409595491.jpg
Po přijetí křesťanství tento zvyk přetrval a bochánky sypané mandlemi nebo rozinkami rozdávali mniši o Velikonocích chudým lidem. Podle tradic bys měla mazanec péct na bílou sobotu a o Velikonoční neděli ho přinést do kostela k požehnání (pomazání).
Velikonoční sekaná
Možná tě zarazí, že sekaná byla dříve ozdobou sváteční tabule. Pověst jí zkazily až podnikové vývařovny, kde se do sekané přidávalo kde co. Naštěstí tenhle pokrm slaví dlouho očekávaný návrat. A připravit si ho můžeš v mnoha zajímavých obměnách.
Nejdůležitější ale je, aby tradiční velikonoční sekaná obsahovala čerstvé jarní bylinky. Použít můžeš třeba medvědí česnek, mladé kopřivy, petržel, polníček, tymián nebo šalvěj.
Pokud ráda experimentuješ a máš možnost natrhat bylinky mimo cesty a zastavěné oblasti, přidej do sekané taky lístky pampelišek, podbělu, plicníku nebo olše lepkavé.
Co potřebuješ:
- 500 g mletého vepřového masa
- 2 rohlíky
- 2 cibule
- 3 stroužky česneku
- 2 vejce
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 lžíci sušeného tymiánu
- 4 natvrdo uvařená vejce
- sůl
- pepř
- mléko
- sádlo na vymazání formy
- asi dvě hrsti čerstvých jarních bylinek
Jak na to?
Jako první si připrav rohlíky, které pokropíš mlékem, necháš nabobtnat a pak přebytečnou tekutinu vymačkáš. K masu přidej koření, nakrájenou cibulku, prolisovaný česnek, rozmočené rohlíky, vejce, mouku, tymián a hrst čerstvých bylinek.
Masovou hmotu rozprostři na silikonovou podložku nebo na pečicí papír a na povrch polož vedle sebe oloupaná a uvařená vejce. Sekanou zaviň a přenes do sádlem vymazané formy. Peč ji při 200 °C asi 40 minut. Hotovou sekačku ozdob na talíři bylinkami.
Velikonoční beránek
Náš výčet velikonočních dobrot nemůžeme zakončit bez tradičního symbolu v podobě velikonočního beránka. Kde se beránek vlastně vzal a co má symbolizovat?
Například Židé vnímají ovce jako členy Božího stáda, beránka ovšem i zabíjeli jako památku na vyvedení lidu Izraele z egyptského otroctví.
V křesťanství beránek symbolizuje Beránka božího. Nevinného, čistého a poslušného beránka, který byl obětován na kříži a jeho krev zachránila pokřtěné od hříchu a od smrti.
Nicméně samotný beránek je jako obřadní pokrm známý už od středověku. Nikdo už ale dneska nezjistí, jestli se velikonočním beránkem rozumí dnešní sladké pečivo ve stovkách variant nebo jehněčí maso.
bigstock-easter-lamb-with-butter-on-a-b-412656130.jpg
Co potřebuješ:
- 350 g polohrubé mouky
- 300 g cukru krupice
- 170 g másla a na vymazání formy
- 100 ml mléka
- 4 vejce
- 1 prášek do pečiva
- hrubou mouku na vysypání formy
Jak na to?
Jako první si rozehřej troubu na 160 stupňů Celsia. Formu na beránka důkladně vymaž máslem a vysypej hrubou moukou. Polohrubou mouku prosej a smíchej s práškem do pečiva.
Máslo vyšlehej společně s cukrem do pěny, vmíchej vejce, mléko a nakonec mouku smíchanou s práškem do pečiva.
Těsto vlij do připravené formy a peč v předehřáté troubě asi 60 minut. Hotového beránka nech zchladnout ve formě a pak vyklop. Zdobit můžeš bílkovou polevou nebo třeba čokoládou.
Máš nějakou svoji oblíbenou velikonoční dobrotu? Dej nám o ní vědět v diskuzi pod článkem!