Tartaletky jsou tím druhem receptu, kterým oslníš úplně každého. Vypadají dokonale a chutnají ještě líp. Jsou původem z Francie, což samo o sobě vypovídá o tom, jak lahodné jsou. Jmenují se tam něžně a hravě tartelette aux fraises. Samotný název je zdrobnělina francouzského slova tarte, v překladu koláč. Dá se říct, že tartaletka je tedy malý koláč, nebo spíš košíček.
Nejdřív masíčko, pak sladké tartaletky!
Konkrétní historie tartaletek je spíš neznámá. Předpokládá se, že koláče s košíčkem z těsta se začaly používat v roce 1550. V tomto období se na ně koukalo jako na kuchyň pro vysoko postavenou společnost a oblíbené byly hlavně u šlechty. Rané středověké koláče měly původně slané a masové náplně. Naštěstí s dorty ve tvaru tartaletek s krátkou kůrčičkou přišly jiné chutě, díky kterým se koláčky začaly plnit ovocem a pudinkem.
Klasika je s vanilkovým krémem, fantazii ale meze klást nemusíš
Nejčastěji se tartaletky skládají z křehkého lineckého těsta, které je doplněné jemným vanilkovým krémem. Klasickou ozdobou je pak čerstvé ovoce, které máš ráda – třeba jahody, borůvky nebo maliny.
Pokud bys radši experimentovala, můžeš si je připravit v podstatě s jakýmkoliv krémem. Oblíbená je s lemon curd (tedy citrónovým krémem), s náplní ze slaného karamelu nebo s čokoládou. Obdobou francouzských tartaletek je pak portugalská pochoutka pastel de nata, koláček plněný žloutkovým krémem. Tyto vaječné koláče se prý podávaly už při korunovační hostině Jindřicha IV. v roce 1399.
Postup na lahodné tartaletky je sice trochu delší, ale není to nic, co bys nezvládla. Tak směle do toho!
bigstock-chocolate-tartalets-with-nuts-197155234.jpg
Recept na tradiční tartaletky s vanilkovým krémem
Co potřebuješ na těsto: 250 g hladké mouky, vejce, 120 g moučkového cukru, 110 g másla, citrónovou kůru z jednoho citrónu a pár kapek vanilkového extraktu, formičky
Jak na to?
- Do mísy dej moučkový cukr, hladkou mouku, změklé máslo nakrájené na kousky, vejce, citrónovou kůru a extrakt. Promíchej.
- Do vzniklé drobenky přidej vejce, které směs krásně spojí.
- Směs promíchej a propracuj na pracovní desce.
- Nech ho hodinu nebo ještě o něco déle odležet v ledničce.
- Následně těsto vyválej maximálně na 5mm plát a vykrajuj kolečka, kterými vyplníš formičky.
- Aby se ti z těsta nestala placka, je třeba vystříhat z pečícího papíru kolečka a dát je na formičky s těstem a pak je zatížit fazolemi nebo kamínky na pečení. Zajistíš tak ukázkový tvar tartaletky.
- Troubu si předehřej na 175 stupňů.
- Dej do ní připravené košíčky a vytáhni je po zhruba 8 minutách. V téhle chvíli můžeš sundat fazole a pečící papír z formiček. Pak dej tartaletky ještě na dalších 8 minut dopéct.
- Ještě můžeš zkontrolovat zlatavou barvu těsta a poté je vytáhnout. Chvíli počkej, až zchladnou, a pak je vyndej z formiček. Základ máš v tuto chvíli hotový.
Co potřebuješ na krém: 250 ml mléka, vanilkový lusk nebo extrakt, 20 g kukuřičného škrobu, 50 g moučkového cukru, vejce, 150 ml smetany ke šlehání (33%) a trochu soli
Jak na to:
- V misce rozklepni vejce, přidej kukuřičný škrob a moučkový cukr. Směs vyšlehej.
- V hrnci smíchej mléko se zrníčky z vanilkového lusku. Těsně před tím, než dosáhneš bodu varu, odlij část do vaječné směsi.
- Tuhle část promíchej a přelij zase zpět do zbylého mléka, nejlíp při stálém míchání.
- Povař ještě minutu nebo dvě až ti vznikne směs připomínající vanilkový puding.
- Krém nech vychladnout a během toho si ještě vyšlehej smetanu do husté šlehačky.
- Tu do krému opatrně přimíchej.
- Tímto krémem pak už jen naplníš připravené upečené košíky.
- Navrch dej své oblíbené ovoce a máš hotovo. Své lahodné tartaletky můžeš podávat.
Pusť se do toho, ta dřina za to stojí!