Přechod, klimakterium, menopauza. Každá říkáme této ženské etapě jinak, ale bojíme se jí všechny stejně. S každou další svíčkou na dortu se stresujeme, že jsme té děsné menopauze zase o krok blíž. V živých barvách si představujeme všechny ty návaly horka a parádní náladičky, které nás jednou přece určitě čekají.
Ale? Být to tak vůbec nemusí. Obavy, které v nás představa menopauzy může vyvolávat, určitě nejsou ostudou, ale zároveň jsou taky tak trochu zbytečné. Už dopředu se nervujeme s něčím, co můžeme do jisté míry ovlivnit a připravit se na to. A kdo je připraven, není zaskočen.
Menopauza není přechod
Jestli přechod nebo menopauza, to je prašť, jako uhoď. Nepříjemné je to údajně všechno stejně a tak na nějakém názvu přece nezáleží. Takhle si to aspoň myslíme. Jenže chyba lávky. Přechod a menopauza jsou dvě odlišné věci. Když mluvíme o přechodu, mluvíme o klimakteriu, ne o menopauze. Ta je až tečkou za celým tím ženským procesem plným změn. Nejdřív nastává klimakterium a jde o předvoj menopauzy.
bigstock-174790693.jpg
Jaké jsou projevy přechodu
Právě přechod je tím obávaným obdobím, kdy se ženské hormony dostávají do útlumu a tělo jich produkuje méně. Probíhá v nás spousta změn a to s sebou může, ale nemusí nést různé nepříjemnosti. Třeba:
- bolesti hlavy
- nepravidelnou menstruaci
- návaly horka
- poruchy spánku
- podrážděnost
- pocit smutku
- rudnutí v obličeji
- zhoršení kvality vlasů
- vaginální suchost
- ztrátu chuti na sex
- zvýšené pocení
- únik moči
- náladovost
- nesoustředění
- přibírání
- suchou pokožku
- třepení nehtů
Kdy menopauza nastává
Každá žena je originál a ani s menopauzou to není jiné. Jedna může od přechodu k menopauze dojít za 2 roky a jiná třeba až za 5 let. Tak jako tak se nakonec ale menopauza bude týkat nás všech a nastane v momentě, kdy bude produkce hormonů nula nula nic. V tu chvíli činnost vaječníků končí a mizí menstruace.
Klimakterium ani menopauza nepřichází jako blesk z čistého nebe. Všechno jde pozvolna a postupně. Když se budeme držet čísel, statistiky mluví o 41. roce. Tehdy nastává přechod a menopauza pak přichází v průměru někde mezi 44. a 55. rokem. Vůbec není od věci si o tomhle období popovídat s mámou. Nad kávou proberte, kdy a jak se všechno odehrálo v jejím životě. Je totiž dost pravděpodobné, že půjdeš stejnou cestou.
Příprava na menopauzu: snaž se žít zdravě a odpočívej
Nejenže s poctivou přípravou můžeme zmírnit dopady přechodu i menopauzy, ale hlavně ulevíme psychice. A ta je mocnou čarodějkou. Odměnou nám pak bude duševní pohoda a tělesné projevy taky nemusí být žádnou katastrofou. Jak ale do té pohody dojít a nepodcenit přípravu?
- Začni se o menopauzu zajímat už v období přechodu. Zjišťuj, pátrej, listuj moudrou literaturou. Je vždycky lepší být informovaná a srozuměná s tím, co tě pravděpodobně čeká, než být nemile překvapená, zaskočená a šokovaná.
- Snaž se o dlouhodobý zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu a pravidelný pohyb. V pozdějším věku dbej na pohyb přiměřený, žádné přetěžování.
- Pokud je to jen trochu možné, vyhýbej se velkým obloukem stresu.
- Vnímej sama sebe a neodpírej si drobné radosti.
- Čerpej sílu a energii v přírodě. Když už tam budeš, zaměř se na třezalku. Ta, podle bylinkářů, mírní projevy přechodu a menopauzy přímo dokonale.
- Pryč s alkoholem, cigaretami a kofeinem.
- Hlásí se o slovo odpočinek? Dopřej si ho.
- A hlavně – menopauzou život ženy nekončí. Nauč se být k sobě ohleduplná a vnímej své potřeby, byť se třeba rok od roku liší.
Děsíš se přechodu a menopauzy, nebo jsi nad tím zatím nikdy nepřemýšlela? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!
Autorka článku: Bára Klímová