Koronavirus je odolná potvora
Život koronaviru totiž zkoumali odborníci z agentury Organizací pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu (CSIRO), kteří zjistili, že koronavirus na površích přežívá déle, než jsme si původně mysleli. Třeba na bankovkách, displejích telefonů nebo nerezové oceli může zůstat infekční až 28 dní! Původně se přitom mluvilo o dvou, maximálně šesti dnech.
Tak trošku sterilní podmínky
Další odborníci ale pochybují, nakolik je nákaza po kontaktu s infikovaným povrchem častá. Výzkum zmíněné organizace byl navíc prováděn v laboratorních podmínkách. Například Ron Eccles, bývalý ředitel centra pro výzkum nachlazení a chřipky na Cardiffské univerzitě, je toho názoru, že závěr studie způsobuje „zbytečný strach“.
2.jpg
Přenos je velmi nepravděpodobný
Nejvíce se virus totiž šíří kapénkami nemocného člověka. Navíc většinou je nakažený vykašle společně se stopovým množstvím hlenu a ten představuje pro viry nepřátelské prostředí díky tomu, že obsahuje bílé krvinky s enzymy, které viry ničí. Lidé se samozřejmě mohou nakazit i tak, že se dotknou infikovaného povrchu z plastu či kovu, takový případ přenosu je však výrazně méně častý než jiný způsob nákazy.
- Mohlo by tě zajímat: Jediné zakašlání může do vzduchu rozptýlit až 3 000 kapének!
Důležité pravidlo 3R
Abys snížila riziko nákazy nemocí covid-19 je nezbytně nutné dodržovat alespoň tři základní pravidla, která politici i odborná veřejnost označují jako „3R“. Patří sem roušky, rozestupy a ruce, respektive jejich důkladné a správné mytí. Pokud zrovna nemáš k dispozici vodu a mýdlo, vystačíš si s desinfekčním gelem, který zvládneš jednoduše připravit doma z několika základních surovin.
Eliminace (korona)virů do jedné minuty
Právě správné mytí rukou je jedním ze způsobů, jak zničit (korona)viry spolehlivě během několika mála sekund. Vědecké bádání totiž ukázalo, že lze viry deaktivovat do jedné minuty, když se povrchy dezinfikují 62 až 71 procentním alkoholem, nebo čisticími prostředky s peroxidem vodíku či chlornanem sodným. Proto důležitost mytí rukou nepodceňuj a zbytečně si s touhle věcí nezahrávej!
Máš ve svém okolí někoho, kdo se nemocí covid-19 nakazil? Jaký měl průběh? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!