Bez jódu to nejde. Už proto, že se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy – ty pak zajišťují správný vývoj všech tkání a orgánů, starají se o funkce mozku, svalů i reprodukční soustavy.
Potřebují ho všichni a neustále, nejvíc ale novorozenci, kojenci a těhotné ženy. Jeho nedostatek totiž může způsobit nedokonalý duševní a tělesný vývoj, hrozí i snížení inteligence dítěte.
Kromě toho je jód důležitý pro povzbuzení mentálních a intelektuálních funkcí, nervového systému a trávení. Rovněž zabraňuje předčasnému stárnutí buněk a pomáhá zlepšovat stav pokožky, vlasů, nehtů a zubů.
Jak se pozná nedostatek jódu?
K hlavním projevům patří:
- únava a vyčerpání (i po jinak uspokojivém spánku)
- studené končetiny
- suchá pokožka a akné
- padání vlasů
- podrážděnost
- zpomalené reflexy
- zácpa
- chudokrevnost
- nabírání na váze
- prodloužení menstruačního cyklu
shutterstock_1032489631.jpg
Nedostatek jódu může být i příčinou potíží s otěhotněním, nebo dokonce neplodnosti. Zároveň se u lidí, kteří mají málo jódu, ve větší míře vyskytuje nádorové bujení prsu.
Zároveň ale lékaři varují před tím, aby si lidi horlivě kupovali doplňky stravy v jakékoli formě – i nadbytek jódu je totiž na škodu. Nejdřív je lepší se poradit s praktikem, jestli je to právě to, co zrovna ty potřebuješ. Obzvlášť pozor si na to musí dávat ti, kteří se léčí s nesprávnou funkcí štítné žlázy.
Kde najdeš jód a čím si zpestřit jídelníček?
Pokud máš podezření na to, že by ti mohl chybět jód, můžeš zkusit vyladit jídelníček potravinami, ve kterých se ukrývá. Jde hlavně o řasu wakame, kombu a nori, Vincentku, aronii černou, ústřice, tresky, sůl obohacenou o jód, bílé fazole, vejce, mléčné výrobky nebo sušené švestky.
Kolik jódu denně tělo potřebuje?
Češi mají obecně jódu nedostatek, což ostatně platí snad o všech vitamínech a minerálech. Denně bys ho měla přijmout 150–200 mikrogramů, těhotné a kojící ženy ocení dávku 200–250 mikrogramů. Děti do 8 let by měly mít denně 90 mikrogramů a děti od 8 do 13 let pak 120 mikrogramů.