A nejenže jsou zdravé a chutné. Ještě se s nimi dá v kuchyni bezvadně pracovat. Vyrobíš si z nich nejednu dobroty. Tři recepty na vybrané pochoutky najdeš i v tomhle článku.
10 důvodů, proč se zakousnout do ředviček
- Ředkvičky určitě ocení každý, kdo se snaží zhubnout a nechce mít jednotvárný jídelníček. Tahle zelenina se totiž do diety perfektně hodí. Má totiž jen 67 kJ na 100 g. Na 100 g v jejich skladbě připadá 95 g vody.
- Mají nízký glykemický index, takže ti příliš nerozhodí hladinu cukru v krvi. Díky tomu pomáhají snižovat vstřebávání glukózy ve střevech, což ocení hlavně diabetici.
- Jsou nabité vitamíny (především A, C, K) a minerály (třeba draslík, vápník). Dokážou tak nakopnout imunitu, ať už je od bacilů klid, nebo zrovna řádí. Baštit se můžeš preventivně, ale můžeš s nimi i podpořit léčbu, když už leháš s bacilem do peřin.
- Obsahují antioxidanty, což jsou látky, které v těle bojují proti volným radikálům. Jejich přítomnost může zapříčinit předčasné stárnutí buněk nebo vznik nádorových onemocnění.
- Pomáhají regulovat krevní tlak.
- Podporují správné odvodnění organismu.
- Bojují v těle proti kvasinkám. Jestli tě trápí častý výskyt kvasinek v ústech, na hlavě nebo na intimních partiích, pravidelná dávka ředkviček může pomoct.
- Dokážou dezinfikovat celý trávicí trakt.
- Pomáhají rozpouštět hlen při klasické i alergické rýmě. A pomůžou i s kašlem. Obojí díky obsahu hořčičných olejů a silic. Ty totiž způsobují typickou štiplavou chuť.
- Lidé s nemocnými ledvinami nebo ti, kteří rádi mlsají sladké a konzumují alkohol, by měli mít ředkvičky na jídelníčku bez diskuze. Niacin, který se v nich vyskytuje, totiž rozšiřuje cévy a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Zajímavosti o ředkvičkách, které by ti neměly uniknout
Ředkvičky už jsou dneska na každé druhé zahrádce, ale věděla jsi, že mají svůj původ v Číně, kde se pěstovaly už 2 700 let př. n. l.? Do Evropy se pak dostaly až v průběhu 15. století. Svoje místo mají v tradiční řecko-arabské medicíně i v ájurvédě.
Když budeš chtít z ředkviček „vytřískat“ co nejvíc, jez je syrové a ideálně je nekrájej. Pokud si je chceš nakrájet, udělej to až těsně před konzumací.
Ani s tímhle zázrakem by se to nemělo přehánět. Platí to zvlášť pro ty, kteří mají problémy se štítnou žlázou. Pokud ale nesníš víc než čtyři svazky týdně, žádné nebezpečí (snad) nehrozí.
bigstock-fresh-radishes-and-lettuce-on-394125269.jpg
3 tipy, jak ředkvičky zpracovat a pochutnat si na nich
Obligátní krajíc chleba s máslem, ředkvičkami a solí vynecháme, i když je to neuvěřitelná bašta. Máme pro tebe tři tipy, jak si ředkvičky dopřát a třeba si je i zamilovat.
Ředkvičková polévka
Co potřebuješ: 800 ml zeleninového vývaru, 2 svazky ředkviček, šalotku, lžíci másla, 4 větší brambory, 250 ml smetany ke šlehání, stroužek česneku, pepř a sůl, bylinky podle chuti (bezva je pažitka nebo kopr)
Jak na to?
- Na másle si zpěň šalotku a přilij k ní vývar.
- Pokrájej si brambory a přidej je do vývaru, jen co začne vřít.
- Takhle je vař, dokud nezměknou.
- Nakrájej si ředkvičky a společně s uvařenými bramborami, česnekem, solí a pepřem je rozmixuj na pyré.
- Tuhle směs a smetanu přidej do vývaru, krátce povař (stačí minutka).
- Každou porci (budou čtyři) ozdob vybranými bylinkami a servíruj.
Ředkvičkový salát s vajíčky
Kombinace zeleniny, bílkovin a tuků tě zasytí a dodá energii. A ještě ti bude chutnat!
Co potřebuješ: 2 svazky ředkviček, 2 vejce uvařená natvrdo, 150 g bílého jogurtu, hrst klíčků řeřichy, 2 lžičky dijonské hořčice, pepř a sůl
Jak na to?
- Ředkvičky omyj, odkroj zelené části a nastrouhej je nahrubo.
- Přidej k nim bílý jogurt a dej je do ledničky vychladit (stačí třeba 10 minut).
- Uvařená vajíčka nakrájej nadrobno nebo je najemno nastrouhej a přidej k ředkvičkám a jogurtu.
- Přidej dijonskou hořčici (můžeš klidně začít jen jednou lžičkou) a pak případně dochuť solí a pepřem.
Ředkvičkové placky
Chceš si udělat bramboráky bez brambor? I to je možné. Třeba s ředkvičkami. Když navíc místo klasické mouky použiješ třeba mandlovou nebo směs zahustíš jinak, můžeš si tuhle dobrotu dopřát i při nízkosacharidovém stravování i v ketogenní dietě.
Co potřebuješ: 3 svazky ředkviček, 100 g hladké mouky, vejce, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, majoránku, olej na smažení
Jak na to?
- Ředkvičky nastrouhej najemno.
- K nim přidej prolisovaný česnek a vajíčka, majoránku a sůl a pepř.
- Ke směsi přidej mouku, aby těsto drželo pohromadě.
- Na pánvičce ho pak smaž jako bramboráky.
Máš ráda ředkvičky? A jak si je nejradši dopřáváš? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!