Téma antidepresiva: všechno, co jsi o nich chtěla vědět

Shutterstock
|
31. 10. 2024
|
Antidepresiva jsou jako lano, které pomáhá dostat se z hluboké bažiny deprese. Máme pro tebe odpovědi na ty nejpalčivější otázky, které o lécích na smutnou duši nejspíš máš.

Lidi obecně užívají antidepresiva čím dál víc. Duševní zdraví nepříznivě ovlivnila pandemie koronaviru, inflace a další společenské problémy. Konkrétně v České republice se zvýšila spotřeba antidepresiv oproti roku 2000 o víc než 577 procent!

Berou je milióny lidí napříč planetou. Jenom v Anglii je v roce 2021 bralo 7,9 miliónu osob a o rok později už to bylo 8,3 milionu. Dva milióny je pak braly po dobu 5 let. A to nemluvíme ani o zemích, kde se antidepresiva berou nejvíc. V pomyslném žebříčku spotřeby antidepresiv vedou Island a Portugalsko.

Dobrá zpráva je, že složení antidepresiv se za posledních několik desetiletí zlepšilo, takže už nemají tolik vedlejších účinků, působí efektivněji a lidem se po nich rychleji uleví.

Co jsou antidepresiva?

Antidepresivy se už dneska standardně léčí středně těžká nebo těžká deprese. Tisíce klinických studií dokázalo, že jsou lepší než placebo (Fournier et al., 2010). Používají se ale taky k léčbě úzkostí, obsedantně-kompulzivní poruchy nebo posttraumatické stresové poruchy. Je nutné si uvědomit, že antidepresiva můžou vyléčit příznaky deprese, ale ne vždycky řeší její příčiny. Proto se často kombinují s psychoterapií, která k vyléčení velkou měrou přispívá.

Druhy antidepresiv

Existuje hned několik druhů antidepresiv.

  • SSRI: Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu jsou nejnovější skupinou léků proti depresi. SSRI brání odplavování serotoninu ze synaptické štěrbiny v mozku, jinak řečeno z mezibuněčného prostoru. Jsou to nejčastěji předepisovaná antidepresiva, protože mají minimum vedlejších účinků. Patří mezi ně Fluoxetin (prodávaný pod značkou Prozac) nebo Citalopram (Cipramil).
  • SNRI: Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu zabraňují uvolňování serotoninu i noradrenalinu ze synaptické štěrbiny. Mají být lepší než SSRI, ale to zatím nikdo spolehlivě neprokázal. Příkladem je lék venlafaxin (Effexor).
  • NaSSA: Noradrenergní a specifická serotoninergní antidepresiva (Mirtazapin), patřící do téhle skupiny, mají duální účinek. Fungují tak, že blokují alfa-2 adrenergní receptory, které za normálních podmínek snižují hladinu noradrenalinu a serotoninu v mozku. Tahle antidepresiva mají míň vedlejších účinků na sexuální funkce a spánek než jiná antidepresiva.
  • TCA: Tricyklická antidepresiva jsou v porovnání s ostatními léky starší. Navíc způsobují nepříjemnější vedlejší účinky než SSRI a SNRI. Někdy se dávají lidem s těžkou depresí, kterým nezabírá nic jiného. Stejně jako předchozí skupiny zabraňují odplavování noradrenalinu a serotoninu, ale navíc výrazně ovlivňují i jiné receptory (muskarinové nebo třeba histaminové), což vede k nežádoucím účinkům, jako je ospalost, sucho v ústech nebo zácpa.
  • Melatonergní antidepresiva: Ta se zaměřují na melatoninové receptory v mozku a zároveň ovlivňují serotoninový systém. Pomáhají tím pádem se spánkem a cirkadiánními rytmy i s náladou. Skvělý je taky rychlý nástup účinku, který byl pozorovaný už v prvních dvou týdnech léčby. Pacienti taky nezaznamenali nejčastější vedlejší účinky, jako je přibrání na váze a poruchy sexuálních funkcí.

Která antidepresiva jsou nejúčinnější?

Na tuhle otázku je těžké odpovědět, protože účinnost léků se liší podle typu deprese, závažnosti příznaků a samotného pacienta. V pětistovce studií se ale potvrdilo, že mezi ty nejúčinnější a nejvíc tolerovaná antidepresiva po osmitýdenní léčbě patří Escitalopram, Sertralin a Paroxetin ze skupiny SSRI. Účinný je i Mirtazapin z NaSSA a Agomelatin ze skupiny melatonergních antidepresiv.

Přírodní antidepresiva

S depresí ti můžou pomoct i přírodní látky, vždycky ale mysli na to, že je to jen alternativa k lékům, které ti předepíše lékař a u kterých je jisté, že fungují. Co z přírodních alternativ můžeš vyzkoušet?

Mezi nejznámější přírodní antidepresiva patří bylinné extrakty, jako je třezalka tečkovaná, která zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Udělej si ji jako čaj si pořiď tabletky. Buď ale opatrná, protože může ovlivňovat účinek některých léků, jako je antikoncepce.

Další účinnou přírodní látkou jsou omega-3 mastné kyseliny, které bys našla v rybách nebo jako doplněk stravy v kapslích s rybím olejem.

Nesmíme vynechat ani ashwagandhu, která je přírodním všelékem a zázrakem indické medicíny. Známý adaptogen pomáhá tělu zvládat stres a překonávat symptomy úzkosti a deprese.

Mezi přírodní antidepresiva patří i šafrán, který ale pomáhá spíš na lehčí deprese. Zajímavostí je, že tohle tradiční perské koření dokáže podle výzkumníků to samé co SSRI antidepresiva.

A naši pětku nejlepších přírodních látek na deprese uzavřeme dalším adaptogenem, rozchodnicí růžovou. Ta pomáhá snižovat stres, zlepšovat náladu a podle některých působí i proti únavě. Hodí se proto brát ji při náročných životních situacích, třeba při zkouškách ve škole, těžkých úkolech v práci nebo při partnerských krizích. I když klasické léky při studiích účinkovaly při depresích výrazněji, rozchodnice měla míň vedlejších účinků a pacienti ji snášeli líp.

Nezapomeň taky, že k přírodním alternativám antidepresiv patří i aromaterapie. Nejlepší je provonět si byt šalvějí, levandulí nebo meduňkou. Zabírají ale i masáže a pohyb, který podporuje produkci hormonů štěstí. Stejně tak endorfiny uvolňuje i otužovaní. Při těžších depresivních stavech už je ale těžké se k pohybu odhodlat. V takovém případě je nutné vyhledat odborníka.

Ketaminová terapie

Asistované psychoterapie pomocí psychedelik mají podle některých studií ve srovnání se standardními antidepresivy velmi pozitivní účinky. V ČR bys zatím mohla najít jen asistovanou terapii ketaminem, kterou u nás dělá pražská psychedelická klinika Psyon. Terapie ketaminem je vhodná hlavně pro ty, kdo s depresí bojují už delší dobu a jsou proti antidepresivům rezistentní.  Podle odborníků pomáhá jak s depresemi, tak s úzkostmi, poruchami příjmu potravy a posttraumatickými stresovými poruchami.

Hlavním rozdílem mezi ketaminem a antidepresivy je, že psychedelika působí krátkodoběji, ale mnohem rychleji. Pacienti taky pociťují větší úlevu než u běžných léků. Zároveň je ale podle terapeuta Stanislava Milotinského z Psyonu zásadní terapeutická část zážitku, kdy člověka odborníci celou terapií doprovází. Bez nich hrozí mimo jiné velké riziko závislosti. Ketaminová terapie navíc není vhodná pro každého. Neměly by ji podstupovat třeba těhotné ženy, lidi s nemocným srdcem nebo schizofrenici.

Jak fungují antidepresiva?

Zjednodušeně řečeno, antidepresiva zvyšují hladiny chemických látek v mozku, kterým se říká neurotransmitery. Příkladem je hlavně serotonin, který je jedním z hormonů štěstí a je zodpovědný za pozitivní pocity. Při depresích ale chybí i dopamin a noradrenalin. Neurotransmitery působí i na některé bolestivé signály vysílané nervy, což je důvod, proč jsou někdy tyhle léky předepisovány i na chronické bolesti.

shutterstock_2040225215.jpg

Bez antidepresiv se občas neobejdeme. A není to slabost.
Shutterstock
Antidepresiva prošla zásadním vývojem. Už dávno nejde jen o "oblbováky".

Jak poznám, že potřebuju antidepresiva?

Nad antidepresivy začni přemýšlet, když cítíš intenzivní smutek nebo úzkost, která ti zasahuje do každodenního fungování. Příkladem je, že se ti s takovými pocity špatně pracuje, nedokážeš už zvládat běžné povinnosti nebo ti skomírají vztahy.

Mezi typické příznaky patří dlouhotrvající smutek a prázdnota, ztráta zájmu o věci, které jsi dřív dělala ráda, pocity beznaděje, intenzivní únava a problémy s koncentrací.

Když takové příznaky trvají už několik týdnů a nedaří se ti je zlepšit pomocí jiných způsobů (třeba terapie), určitě zajdi za lékařem, který ti předepíše antidepresiva. Stejně tak bys za doktorem měla zajít, pokud začneš mít chuť si ublížit nebo začneš pomýšlet na sebevraždu.

Kdy začnou zabírat antidepresiva a jak dlouho se berou?

Antidepresiva začínají zabírat až po delší době užívání, je tedy nutné, abys je brala minimálně 2–3 týdny v kuse a pokusila se vydržet možné vedlejší účinky, které se můžou objevit. Ty by ale měly zmizet během 7–10 dní.

Dej si pozor na to, že se v prvních dnech může zlepšit spánek, zvýšit energie, ale nezlepšit se nálada. Pokud jde o to zlepšení nálady, trvá to většinou až 8 týdnů, než pocítíš nějaké změny. Vždycky záleží na konkrétním léku i daném člověku. Pokud ale ani po tolika týdnech nevidíš žádné změny, určitě to řekni lékaři, který ti upraví dávkování nebo zvolí jiná antidepresiva.

Léky bys zároveň měla brát i po odeznění akutní fáze deprese. Délka léčby se může lišit podle závažnosti a rozhodnutí lékaře, ale obvykle trvá nejmíň 6 měsíců.

Jak vysadit antidepresiva?

Když budeš chtít antidepresiva vysadit, vždycky se poraď se svým lékařem. Nemůžou se vysadit ze dne na den, protože by mohly přijít abstinenční příznaky. Jakmile budeš připravená, lékař ti pravděpodobně doporučí postupně, nejlépe během několika týdnů, snižovat dávku.

Antidepresiva a vedlejší účinky

Každé antidepresivum může mít vedlejší účinky. Většinou jsou ale mírné a během několika dní odezní. Tohle jsou ty nejčastější.

Nárůst váhy

U některých antidepresiv hrozí, že člověk přibere na váze. Může to být kvůli tomu, že při depresích nemáš chuť k jídlu, a tím pádem hodně zhubneš. Když se ti po antidepresivech nálada zase zlepší, vrátí se ti i chuť k jídlu.

Větší chuť k jídlu ale můžou způsobovat i samotná antidepresiva a v kombinaci se sníženým pohybem to dělá v těle paseku. Efekt ale může být způsobený i změnami v metabolismu. Kliničtí lékaři by se měli snažit rozeznat, jestli člověk přibírá kvůli životnímu stylu, nebo kvůli lékům. Nárůst hmotnosti je spojený hlavně s Mirtazapinem, což je lék z kategorie NaSSA.

Zvýšená hladina krevního cukru

Některá antidepresiva, třeba paroxetin a venlafaxin, jsou známá proto, že zvyšují hladinu krevního cukru. Důvodem můžou být metabolické změny nebo přibírání na váze, což zvyšuje riziko inzulínové rezistence, a tím hrozí i rozvoj cukrovky 2. typu. Pokud bereš antidepresiva a třeba víš, že někdo z rodiny cukrovkou trpí, tak se doporučuje pravidelně měřit hladinu krevního cukru.

Ztráta libida

Problémy v sexuální stránce jsou častým tématem při braní antidepresiv. Léky negativně ovlivňují libido, vzrušení, orgasmus i ejakulaci, mužům se nemusí dařit ani dosáhnout erekce (Kelly et al., 2008). Hodně lidí se o těchhle problémech stydí mluvit, studie ale i přesto zjistily, že problémy v sexuální oblasti trpí až 58 % pacientů. Na podobné potíže pomáhá i přírodní léčba, jako je kořen maca, ginkgo biloba nebo sloučeniny obsahující arginin.

Únava a ospalost

Studie ukázaly, že únavu cítí 10–38 % ambulantních pacientů léčených antidepresivy (Kelly et al., 2008). Do dvou týdnů od zahájení léčby začalo být unavených až 70 % pacientů. Na začátku léčby by proto měl lékař zvážit dobu podávání antidepresiv, poradit pacientovi tipy na dobrou spánkovou hygienu nebo předepsat léky s postupným uvolňováním. U některých lidí taky s únavou pomáhá zvýšení pohybu.

Nevolnost

Žaludeční nevolností při užívání antidepresiv trpí až čtvrtina pacientů. Vyhnout se nevolnosti se dá například braním léků s malým množstvím jídla, jako jsou toasty nebo krekry. Některým taky prospívají pokrmy nebo nápoje se zázvorem. Při braní léků bojujících s depresí se může vyskytnout i průjem nebo zácpa (Kelly et al., 2008).

Serotoninový syndrom

Když se to s antidepresivy přežene, vytvoří se až příliš mnoho serotoninu. U člověka se pak můžou objevit mírné příznaky, jako je nervozita, průjem a nevolnost. Léčený začne být neklidný, začíná se potit, třást a někdy se objeví i svalové křeče.

Mezi závažnější příznaky patří horečka, zrychlený srdeční tep a zvýšený krevní tlak, dezorientace. Na člověka taky můžou jít mdloby. Serotoninový syndrom se dostavuje po užití nového léku nebo při braní většího množství prášků.

Antidepresiva a alkohol

Brát antidepresiva a k tomu pít alkohol není dobrý nápad. Alkohol totiž zesiluje vedlejší účinky antidepresiv, jako je ospalost, nevolnost nebo problémy s koncentrací a motorikou. Tím pádem se po něm začneš cítit depresivněji nebo úzkostněji.

U některých typů antidepresiv (třeba TCA) a některých typů drinků navíc alkohol může způsobit dost závažné zdravotní problémy, jako je snížení krevního tlaku a srdeční arytmie. Obecně je tak lepší se téhle kombinaci vyhnout.

Můžu brát antidepresiva bez předpisu?

V České republice seženeš antidepresiva jen na lékařský předpis. Doktor by ti měl předepsat správný typ i dávku léků, kontrolovat vedlejší účinky a dávat pozor na to, že nebereš nic dalšího, co by mohlo způsobit problémy. Kdybys brala sama antidepresiva, je taky možné, že by ses snadněji stala závislou nebo by třeba nezabíraly tak, jak by sis představovala.

Nejlepší antidepresiva na úzkost

Psychiatr ti může předepsat antidepresiva i na úzkosti a další obavy. Příznaky úzkosti snižují hlavně léky druhu SSRI, které (jak už jsme zmínily výš) zvyšují hladinu serotoninu v mozku. Konkrétně ti doktor může předepsat třeba cipralex nebo sertralin. Pokud ti nepomůžou, jsou na řadě antidepresiva druhu SNRI, jako je venlafaxin.

Zkušenosti s antidepresivy

Zkušenosti s antidepresivy jsou různé. Objevují se názory, že první dny na lécích byly těžké, pacienti pociťovali různé vedlejší účinky, od zvýšených úzkostí přes závratě a nevolnost až po bolest hlavy. Po několika týdnech se symptomy uklidnily a jejich stav se stabilizoval. Potom se zlepšil jak spánek, tak i nálada a celkově měli víc energie.

Jiní zase sdíleli, že neměli žádné vedlejší účinky, jen zažívali větší pocení v noci. Je ale nutné zmínit, že každému bude zabírat jiný lék jinak a zkušenosti nejde jen tak zobecnit.

Použité zdroje:

  • Fournier, J. C., DeRubeis, R. J., Hollon, S. D., Dimidjian, S., Amsterdam, J. D., Shelton, R. C., & Fawcett, J. (2010). Antidepressant Drug Effects and Depression Severity. JAMA, 303(1), 47. doi.org/10.1001/jama.2009.1943
  • Kelly, K., Posternak, M., & Jonathan, E. A. (2008). Toward achieving optimal response: understanding and managing antidepressant side effects. Remission in Depression, 10(4), 409–418. doi.org/10.31887/dcns.2008.10.4/kkelly
  • statista.com/statistics/283072/antidepressant-consumption-in-selected-countries
  • bbc.com/news/health-62094744
  • bbc.com/news/uk-65825012
  • scitechdaily.com/scientists-have-developed-a-new-better-antidepressant/
  • pharmacytimes.com/view/novel-antidepressant-targets-key-circuits-in-the-brain-involved-with-depression
  • cs.wikipedia.org/wiki/Selektivn%C3%AD_inhibitor_zp%C4%9Btn%C3%A9ho_vychyt%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_serotoninu
  • prolekare.cz/tema/neuropsychiatricka-onemocneni/detail/antidepresiva-skupiny-ssri-v-rukach-praktickeho-lekare-112555
  • nzip.cz/rejstrikovy-pojem/4599
  • nhs.uk/mental-health/talking-therapies-medicine-treatments/medicines-and-psychiatry/antidepressants/overview/
  • evidence.nihr.ac.uk/alert/the-most-effective-antidepressants-for-adults-revealed-in-major-review/
  • remedia.cz/rubriky/lekove-profily/agomelatin-antidepresivum-jez-obnovuje-cirkadianni-rytmy-4897/
  • magazin.cannapurna.cz/en/prirodni-antidepresiva/
  • verywellhealth.com/natural-treatments-for-depression-89243
  • botanicalinstitute.org/herbs-for-depression/
  • senzamedical.cz/blog/jak-na-uzkosti-a-deprese-prirodni-cestou/
  • blendea.cz/rozchodnice-ruzova/
  • blog.givt.cz/2023/01/19/ketamin-jako-lek-psychedeliky-asistovana-terapie-ma-velky-potencial-treba-i-v-lecbe-depresi/
  • irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/ketamin-psyon-psychadelicka-klinika-lecba-deprese-antidepresiva-asistovana_2102212105_ban
  • my.clevelandclinic.org/health/diseases/17687-serotonin-syndrome
  • diabetesdaily.com/blog/how-antidepressants-affect-blood-sugar-710499/
  • pillcheck.ca/2023/05/03/ssris-and-weight-gain-minimizing-risk-with-precision-medicine/
  • neurostimtms.com/long-term-antidepressant-use-and-8-potential-risks/
  • nhs.uk/mental-health/talking-therapies-medicine-treatments/medicines-and-psychiatry/antidepressants/considerations/
  • psychologytoday.com/us/blog/equipping-women/202301/should-you-drink-while-taking-antidepressants
  • mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/expert-answers/antidepressants-and-alcohol/faq-20058231
  • pilulka.cz/jaka-jsou-nejlepsi-antidepresiva-na-uzkost
  • drugs.com/comments/escitalopram/
  • psyche.co/guides/how-to-decide-whether-to-start-taking-antidepressant-pills
Související články