Život umí někdy být pořádná jízda. Snad každá žena zná stres z práce, domácnosti, dětí nebo prostě jen nekonečnou únavu z toho všeho dohromady. Pomocnou ruku ale může podat příroda, a to ve formě adaptogenů.
Adaptogeny jsou to přírodní výtažky z rostlin a hub, které tělu pomáhají zvládnout stres a dostat se zpátky do pohody. Nejsou toxické (když to tedy nepřeženeš) a umí vrátit tolik potřebnou energii. Jsou malými pomocníčky v boji proti každodennímu shonu. Fungují jako taková dočasná bandáž, kterou je dobré mít v pomyslné domácí přírodní lékárničce.
V tradiční medicíně, zejména v ajurvédě a tradiční čínské medicíně (TCM), se adaptogeny používají už po staletí. Původ termínu adaptogen se datuje do roku 1947 a připisuje se sovětskému vědci Nikolaji Lazarevovi. Ten zjistil, že díky nim tělo získá „nespecifickou odolnost“.
Masově je pak lidi využívali v době 2. světové války. Tehdy se hledalo všechno, co by vojákům, pilotům, námořníkům i civilistům pomohlo vydržet stres, zvýšit výdrž a zlepšit výkon, na co adaptogeny skvěle fungovaly.
Dělení adaptogenů
Nejsou adaptogeny jako adaptogeny. Důležitý je jejich původ. Rozlišujeme tak přírodní a syntetické.
Přírodní adaptogeny: Tyhle látky pocházejí z rostlin a hub a jsou využívané nejčastěji. Přírodní adaptogeny byly po staletí součástí tradičních léčebných systémů. Patří sem například ženšen pravý, ashwagandha, rozchodnice růžová nebo reishi.
Syntetické adaptogeny: Jinak známé jako aktoprotektory, jsou uměle vytvořené látky, které mají podobné účinky jako přírodní adaptogeny. Látky vytvořené v laboratoři mají přesně definované chemické složení a mechanismus účinku. Původně byly určeny pro vojenské účely, ale dneska už se používají i ve sportu a v nemocnicích. Patří mezi ně například bromantan, levamisol nebo bemethyl.
Mezi hlavní rozdíly patří fakt, že přírodní adaptogeny obsahují komplexní směs bioaktivních látek, které se účinně doplňují, kdežto ty syntetické fungují podle jejich chemické struktury. Přírodní adaptogeny taky snadno seženeš v lékárně, v čajovně a na specializovaných e-shopech, zatímco ty syntetické se používají v lékařství a sportovní medicíně pod lékařským dohledem.
Pomůžou ještě předtím, než začnou zdravotní problémy
My se v našem článku zaměříme na přírodní adaptogeny. Jak vlastně fungují? Napoví ti už jejích název, který dává dokonalý smysl. Adaptogeny totiž pomáhají tělu přizpůsobit se neboli adaptovat se na stresové situace.
Přírodní supersíla dokáže tvému tělu navrátit rovnováhu, které se odborně říká homeostáza (zní to učeně, ale je to prostě o tom, že se celkově cítíš líp). Rostlinná síla dokáže zvýšit nebo snížit chemickou reakci v tvém těle. Adaptogeny totiž podle odborníků působí na ose hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA), která iniciuje reakci organismu na stres a hraje velkou roli při udržování vnitřní harmonie.
Pokud například zažíváš stres a hladina kortizolu ve tvém těle je příliš vysoká, adaptogeny ji dokážou snížit. A naopak, pokud tě trápí chronická únava a hladina kortizolu je příliš nízká, pomáhají ji vyrovnat.
Dělají to tak, že přerušují přirozenou reakci organismu na stres (tzv. obecný adaptační syndrom, GAS). Ten obvykle probíhá ve třech fázích: poplach, odolnost a vyčerpání.
První fázi nedokážeme ovlivnit, naše tělo se rozhodne buď utéct, nebo bojovat. Ve druhé fázi nastupují adaptogeny. Pomáhají prodlužovat rezistenční část stresové reakce, a tak zabraňují závěrečné fázi, tedy vyčerpání, která je důsledkem chronického stresu. Díky tomu, že pomáhají tělu vrátit ztracenou stabilitu, zabraňují rozvoji zdravotních problémů ještě dřív, než se stihnou projevit.
Účinky adaptogenů, které oceníš
Adaptogeny slibují celou řadu účinků. Tady jsou, ať máš jasno.
- Kontrolují hladinu krevního cukru.
- Regulují srdeční frekvenci a krevní tlak.
- Zlepšují imunitní funkce.
- Kontrolují uvolňování stresových hormonů.
- Optimalizují funkci orgánů.
- Zklidňují reakci „bojuj, nebo uteč“.
- Snižují zánět.
Adaptogeny ale nepomáhají jen těm, kteří jsou ve stresu v tradičním slova smyslu. Naše tělo čelí stresu každý den, ať už kvůli chemikáliím v čisticích prostředcích, znečištění ve vzduchu a vodě, nebo kvůli potravinám, které startují zánětlivé reakce. Takže i když si o sobě nemyslíš, že bys byla „typicky“ ve stresu, adaptogeny ti pořád můžou pomoct. Umí optimalizovat, jak tvoje tělo funguje, a udržet ho v kondici, ať už na něj působí jakékoli vnější vlivy.
Jako doplněk stravy, čaj nebo do smoothie
Adaptogeny můžeš užívat v různých formách. Můžeš si je přidat do jídla nebo pití, klidně do polévky nebo zdravého smoothie. Můžeš je taky brát v tabletkách a tobolkách nebo si koupit rostlinnou tinkturu. Některé adaptogenní rostliny taky můžeš usušit, rozemlít a louhovat v horké vodě stejně jako svůj oblíbený čaj.
Na trhu najdeš spoustu různých čajových směsí, které využívají adaptogeny jako hlavní složku. Jen si dej pozor na účinky, které čaj slibuje, jak dlouho ho máš nechat louhovat a jak často si ho můžeš dopřát. Dávkování se pak liší podle konkrétní rostlinky a její koncentrace.
Pozor, není dobré brát adaptogeny nekonečně dlouho. Tělo si na ně totiž může zvyknout. Ideální je používat je několik měsíců a pak si dát pauzu. I to by ses měla dočíst na konkrétním výrobku.
Adaptogeny nejsou záplata na akutní problémy
Adaptogeny jsou skvělým doplňkem pro zvládání stresu a zlepšení celkového zdraví, ale nejsou univerzálním řešením. Existují situace, kdy by se neměly užívat nebo kdy na ně nelze spoléhat jako na jedinou pomoc.
Dokážou zmírňovat příznaky stresu, ale neřeší jeho příčinu, chronického stresu tě tak nezbaví. Stejně tak příliš nepomůžou u závažnějších psychických nebo fyzických problémů nebo špatné životosprávy. Zároveň bys měla brát v úvahu, že přírodní síla adaptogenů nepůsobí okamžitě.
Vyhnout by ses jim měla v těhotenství a při kojení nebo když jsi alergická na konkrétní rostliny. Nehodí se ale ani tehdy, když trpíš autoimunitním onemocněním, jako je lupus, roztroušená skleróza nebo revmatoidní artritida, u kterých by mohly zhoršit příznaky. Zároveň můžou ovlivnit účinky některých léků, třeba ty na diabetes, nespavost, depresi nebo hypertenzi.
Adaptogeny a nežádoucí účinky
I když jsou adaptogeny mezi lidmi snášeny dobře, taky se po nich můžou (i u jinak zdravých osob) ukázat nežádoucí vedlejší účinky. Patří mezi ně alergická reakce, bolest břicha, zácpa, nevolnost a průjem.
Které adaptogeny stojí za zkoušku?
Celkově je adaptogenů několik desítek, některé jsou zaměřené spíš na snížení stresu a úzkosti, jiné na dodání energie a fyzické výkonnosti, další zase na podporu imunity. My jsme vybraly desítku nejznámějších, které se pyšní ověřenými účinky.
Ashwagandha (Indický ženšen)
Jestli máš pocit, že tě přemáhá stres, zkus ashwagandhu (po našem taky ašvaganda). Pomáhá zklidnit nervy, zlepšit spánek a dodat sílu. Je to antioxidant, který chrání tvoje buňky a má protizánětlivé účinky.
Zmírňuje škodlivé účinky stresu na tělo tím, že podporuje funkci mozku, snižuje hladinu cukru a kortizolu v krvi. V ajurvédské medicíně je tohle úplný hit, protože podporuje zdraví endokrinního systému.
Navíc je skvělá na podporu imunity a regenerace po náročných dnech. Pokud se cítíš vyčerpaná, ashwagandha je tvůj spojenecký štít proti stresu a únavě.
shutterstock_2281952283.jpg
Damiána (Pastala rozprostřená)
Pokud hledáš přírodní cestu k podpoře vitality a pohody, damiána by mohla být zajímavou volbou. Je to účinné afrodiziakum, kterému kdysi holdovala celá mayská civilizace.
Kromě afrodiziakálních účinků je damiána ceněná pro své uklidňující vlastnosti. Severoameričtí bylinkáři ji doporučovali při nervovém napětí a zánětech průdušek. Kromě toho napomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi, zmírňuje stres a celkově přispívá k navození duševní pohody.
Rozchodnice růžová (Zlatý kořen)
Rozchodnice růžová je známá hlavně v tibetské medicíně. Rostlina harmonizuje fyzický a psychický stav člověka a podporuje správné fungování organismu.
Rozchodnice ti pomůže zvládnout náročné dny, zmírňuje příznaky únavy, úzkosti a deprese. Navíc zvyšuje energii a fyzickou výkonnost, zlepšuje kognitivní funkce, jako je paměť a soustředění.
Podporuje taky imunitní systém a pomáhá tělu líp zvládat fyzický i psychický stres. Pokud potřebuješ dobít baterky, rozchodnice tě nenechá ve štychu.
Eleuterokok (Čertův kořen)
Tenhle adaptogen s názvem, který ti zamotá jazyk, je skvělý bojovník proti stresu a únavě. Podporuje imunitu, což se hodí hlavně v chladných dnech, a pomáhá tělu zvládat fyzické i psychické vyčerpání.
Je známý pro svou schopnost stabilizovat hladinu krevního cukru, podporovat krevní oběh a regulovat krevní tlak. Eleuterokok se už dlouho používá v tradiční čínské medicíně a na Sibiři, kde byl ceněný pro svou schopnost posílit tělo i mysl v drsných podmínkách.
shutterstock_1786428938.jpg
Asijský ženšen (Ženšen pravý)
Když ti chybí energie a jsi duševně nebo fyzicky unavená, sáhni po ženšenu. Asiati ho používali v tradiční medicíně už dávno před naším letopočtem. Díky němu zůstaneš soustředěná a nabitá i během těch nejnáročnějších dnů.
Moderní medicína potvrdila jeho příznivý vliv na kognitivní funkce, mozek a vitalitu. Pomáhá s pamětí, koncentrací a podporuje imunitu. Tím, že je účinný adaptogen a pomáhá překonávat stres, působí i při ztrátě libida.
Kromě toho je ideální i pro věčné zimomřivce, kteří mají ruce i nohy jako z ledu – působí totiž i na oběhovou soustavu.
Americký ženšen
Americký ženšen má velmi podobné účinky jako ženšen pravý, v tradiční čínské medicíně se říká, že americký ženšen má spíš účinky tišící a zmírňující. Pravý ženšen naopak nabuzuje, je zahřívač. Americký posiluje imunitu, takže tě jen tak něco neskolí. Navíc snižuje záněty, zmírňuje bolest a obrní tě proti stresu. Působí příznivě na nervový systém, takže zlepšuje to, jak tvé tělo reaguje na podněty.
Schizandra (Klanopraška čínská)
Léčivka z východní medicíny je pro svou sílu a prospěšnost lidskému zdraví známá po staletí. Tahle rostlinka s červenými bobulemi stimuluje nervovou soustavu, zlepšuje koncentraci a koordinaci, hodí se tedy pro sportovce a vystresované jedince.
Obsahuje lignany, které podporují detoxikaci a regeneraci jater, čímž přispívají k celkové očistě organismu. V tradiční čínské medicíně se využívá taky pro své adaptogenní, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti.
Tulsi (Svatá bazalka)
Tulsi je jednou z nejvýznamnějších bylin v ajurvédské medicíně, známá pro své adaptogenní vlastnosti. Pomáhá snižovat stres a úzkost, podporuje imunitní systém a zlepšuje kognitivní funkce, jako je paměť a soustředění.
Tulsi nabízí antioxidační účinky, které chrání tělo před volnými radikály a podporuje celkové zdraví. Pravidelné užívání tulsi může taky přispět ke zlepšení metabolismu a podpoře zdraví srdce. Díky svým širokým účinkům je považovaná za „královnu bylin“.
Reishi (Lesklokorka lesklá)
Přírodní adaptogeny nemusí být jen bylinky, najdeš mezi nimi i houby. Lesklokorka obsahuje biologicky aktivní látky, které podporují imunitní systém, přispívají k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a podporují správnou funkci oběhové soustavy.
Reishi taky obsahuje antioxidanty, alkaloidy, steroly, mastné kyseliny, vlákninu, enzymy, vitamíny a minerály, jako je železo, mangan, hořčík, měď, zinek a germanium. V tradiční čínské medicíně je reishi využívána už tisíce let a je označovaná za „houbu věčného mládí“.
shutterstock_2506423377.jpg
Shiitake (Houževnatec jedlý)
Tahle houba není jen super přísada do asijských jídel, ale taky pořádný zázrak pro tvoje zdraví. Pochází z východní Asie, kde ji už po staletí používají nejen v kuchyni, ale i v tradiční medicíně.
Skvělé na ní je, že díky beta-glukanům pomáhá zlepšit trávení a posiluje střevní mikroflóru. Taky podporuje imunitu a je bohatá na antioxidanty, takže tě ochrání před volnými radikály.
Pokud tě trápí záněty, ať už kvůli stresu, nebo chronickým nemocem, shiitake ti pomůže je zmírnit a podpořit regeneraci těla. Kromě toho pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, takže přispívá ke zdraví tvého srdce a cév.
Shiitake má antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Chrání tak lidské tělo nejen zevnitř, ale i zvenku, od různých infekcí a patogenů.
Výběr je na tobě!
A teď je už je to na tobě! Vybrala sis svého adaptogenního parťáka, který ti pomůže zvládat každodenní stres, zlepšit energii nebo třeba podpořit imunitu? Pamatuj, že každé tělo je jiné, a tak může chvíli trvat, než najdeš ten pravý.
Adaptogeny nejsou kouzelnou pilulkou na všechno, ale mohou být skvělým krokem k tomu cítit se líp. Dáš jim šanci?
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- my.clevelandclinic.org/health/drugs/22361-adaptogens
- uclahealth.org/news/article/what-are-adaptogens-and-should-you-be-taking-them
- rhealsuperfoods.com/blogs/news/what-are-adaptogens-and-how-do-they-work
- drmax.cz/clanky/adaptogeny-jak-funguji-a-v-cem-jsou-prinosne-pro-nas-organismus
- en.wikipedia.org/wiki/Actoprotector
- hlavnezdrave.cz/obchod/bio-maca-peruansky-zensen
- bylik.cz/zbozi/1449-rozchodnice.html
- nadeje-byliny.eu/eleuterokok-certuv-koren
- botanic.cz/zensen-pravy
- zensen.cz/americky-zensen
- pilulka.cz/bazalka-posvatna-tulsi-ucinky-a-prinosy
- drmax.cz/clanky/reishi-lesklokorka-leskla-kralovna-mezi-chytrymi-houbami
- herbal-store.cz/damiana-drcena-bylina_z5682
- vitaherbals.cz/news/shiitake-ucinky