Zatímco vitamínem C a hořčíkem se spousta lidí dopuje, protože nechce být nemocná a nechce mít svalové křeče, ostatní vitamíny a minerály zůstávají v pozadí. Se zinkem by to ale mělo být jinak, protože i jen nepatrný nedostatek tohohle minerálu činí imunitní systém podstatně slabším. Ty pak můžeš chytit „všechno, co proletí kolem“. A ještě horší je, když trpíš infekčním onemocněním. S tím se pak tělo těžko vypořádává.
Co všechno hrozí, když nemáš ve stravě dost zinku?
Projevů, které tě můžou varovat, je celá řada. Patří sem:
- únava
- nekvalitní spánek
- pomalejší spalování tuků
- změny nálad, deprese a úzkosti
- suchá kůže (hlavně u žen)
- oslabené vlasy a jejich vypadávání
- lámavé nehty
- kožní léze
- popraskané koutky úst
- průjem
- nechutenství
- oslabení imunity
U těhotných žen se nedostatek zinku může podepsat i na plodu – ve hře je zpomalení jeho růstu, nízká porodní váha a pak i komplikace při porodu. U malých dětí pak opět zpomaluje růst. Výjimečný není nedostatek ani u seniorů, kterým se kvůli tomu hůř hojí rány.
bigstock-nutritious-eating-containing-z-310602085.jpg
Proč máš možná málo zinku ve stravě i ty
Nejčastější a nejbanálnější příčinou je samozřejmě nevhodně složený jídelníček, což hrozí při neznalosti pravidel zdravého stravování i při dietách, které omezují některé druhy potravin. Zinku mívají málo taky alkoholici, pacienti s jaterním a ledvinovým onemocněním, s mentální anorexií nebo onkologičtí pacienti.
Kde hledat zinek, abys ho měla stále dost?
Není to nijak složité. Základem všeho je pestrá strava. Zinek pak najdeš třeba ve vejcích, v hovězím a telecím mase, játrech, mléčných produktech, v kvasnicích, luštěninách, celozrnných obilovinách a kořenové zelenině, v mořských plodech a rybách, v sýrech a třeba v chlorelle. Líp se ale vstřebává zinek z živočišných zdrojů. Nejjednodušší je doplňovat ho třeba ve vitamínovém komplexu nebo v samostatných tabletkách.
Doporučená denní dávka zinku je 15–20 mg, určitě pak 20 mg pro těhotné a 25 mg pro kojící ženy. Zinkem se dá i předávkovat, tak to s ním zase nepřeháněj. Hrozila by nevolnost, zvracení a horší vstřebávání mědi v žaludečním traktu, čímž by sis zadělala na anémii.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3
Autor článku: redakce