Za menstruačními bolestmi může stát řada příčin. Často jsou na vině abnormálně silné děložní stahy, které jsou spojené s vyšší hladinou prostaglandinů. Ty pomáhají s odlučováním děložní sliznice a při vyšší koncentraci můžou ovlivnit i svalstvo střevní stěny. Není tedy výjimkou, že tě může potrápit i průjem.
Mezi další časté příčiny se řadí nerovnováha hormonů estrogenu a progesteronu, které jsou produkovány ve vaječnících. Důvodem bolesti ale může být i svalová dysbalance pánevního dna nebo jiný zdravotní problém.
Menstruační bolesti se většinou objevují den nebo dva před začátkem menstruace a přetrvávají do druhého dne menstruace. Pak už by měly pomalu ustupovat. Silným menstruačním bolestem říkáme dysmenorea.
Bolesti v podbřišku přicházejí ve vlnách a můžou vystřelovat až do zad, stehen a boků. Kromě téhle bolesti se může v souvislosti s menstruací objevit i:
- nevolnost
- napětí v prsou
- zvracení
- migréna
- průjem
Silná menstruace může mít i vliv na psychiku, často se dostavuje podrážděnost a přecitlivělost.
Úleva, zn. přírodně
Silná a bolestivá menstruace trápila už naše babičky. A ty přesně věděly, jak si nepokazit pět dní v měsíci. Čím si ulevíš, aniž by ses musela ládovat prášky?
Teplá voda
Voda je lék a její účinky jsou známé už od středověku. Teplo uvolňuje napětí svalů a podporuje průtok krve, čímž se křeče zmírňují. Je nám jasné, že se nechceš během periody nakládat do plné vany, a ani nemusíš. Stačit bude proud teplé vody na nejbolestivější místa a bolest by měla ustupovat. Nebo si pořiď semínky plněný polštářek nebo plyšáka – tuhle vychytávku nahřeješ v mikrovlnné troubě a je to. Dalším řešením je ohřívací lahev termofor, kterou naplníš horkou vodou a přiložíš na podbřišek.
Čajové směsi
Speciální bylinkové směsi namíchané proti bolestivé a silné menstruaci najdeš v každém dobrém bylinkářství. Ve většině případů budou obsahovat třezalku, kontryhel, dobromysl, mateřídoušku, heřmánek, kopřivu dvoudomou a měsíček lékařský.
Lněný olej
Lněný olej obsahuje fytoestrogeny, které jsou velmi podobné estrogenům v ženském těle. Jeho konzumací tak vyrovnáš hladinu hormonů během menstruace. Užívat ho začni už týden před menstruací, a to dvě lžičky denně.
Pokud chceš užívat samotné lněné semínko, musí být vždy rozemleté, jinak by ses připravila o všechny dobré látky uvnitř.
shutterstock_1818508103.jpg
Vitamíny a minerály
Zaměř se hlavně na vápník, hořčík, železo a vitamín C, vitamín E a B. Ideální jsou například banány, sušené meruňky, listová zelenina, ořechy a kvalitní hořká čokoláda. Z exotiky můžeš vyzkoušet macu peruánskou, která harmonizuje menstruační cyklus a pomáhá taky při anémii. Naopak vynech cukr, bílou mouku, živočišné tuky, kofein, alkohol a tabák a omez solení.
Cvičení
Trpíš bolestí a máš jít cvičit? Ano. Nemusíš samozřejmě hned vyrazit na maraton, prospěje ti svižnější procházka, jízda na kole nebo jóga. Organismus vyplaví hormony, které tlumí bolest a zlepšují náladu.
Masáž
Pohodlně si lehni a jemnými krouživými pohyby si vtírej levandulový olej do oblasti kolem pupíku.
Pomoc z lékárny
Pokud babské rady nezabírají, vyprav se do lékárny pro léky na menstruační bolesti. Pomůžou ti obyčejná analgetika, ale s těmi to, pokud možno, nepřeháněj a v žádném případě je neber preventivně.
Nebuď hrdinka za každou cenu
Pokud tě silná a bolestivá menstruace omezuje v běžných aktivitách, máš teplotu, jdou na tebe mdloby, musíš si měnit hygienické potřeby každou hodinu nebo špiníš mimo cyklus, na nic nečekej a navštiv svého gynekologa. Na vině můžou být například děložní myomy, záněty vaječníků nebo endometrióza.
Duše a tělo spolu úzce souvisí, proto si nezapomeň ve dnech menstruace udělat něčím radost. Povinně! Zajdi si s kamarádkou na zmrzlinu, poslouchej oblíbenou hudbu nebo se začti se do nové knihy.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3
Autor článku: redakce