Čaj z hub totiž popíjeli dokonce předci před tisíci lety. A měli pro to dost dobré důvody. Jedním z těch nejčastěji zmiňovaných je obsah probiotik, která pomáhají udržovat dobrou průchodnost střev. Právě zdravé střevní prostředí je navíc úzce spojeno s naší imunitou a zdravím jako celku.
Houby obsahují i beta-glukany – rozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu „špatného“ cholesterolu a posiluje imunitní systém. Spousta hub navíc patří mezi tzv. adaptogeny – rostlinné produkty, které zvyšují odolnost organismu vůči stresu, nebo naše tělo posilují při únavě.
Čtyři zástupci z houbového světa
A jakou houbu si pro přípravu speciálního čaje vybrat? Vedle nešlápneš třeba s lesklokorkou lesklou, známou spíš jako reishi, která působí na naše tělo protizánětlivě, pomáhá udržet pod kontrolou krevní tlak a dokonce posiluje imunitní systém. Oblíbená je zejména v tradiční čínské medicíně.
Za zmínku stojí určitě taky korálovec ježatý (lví hříva), který má tendence snižovat hladiny cukru v krvi. Doporučuje se taky pro zpomalení nástupu nebo příznaků demence, pro posílení nervového systému a dobré fungování mozku. Pokud tě trápí deprese, naordinuj si intenzivní korálovcovou kúru.
Houbový čaj si můžeš připravit taky z rosolovky řasotvaré (tremella). Ta podporuje správné fungování imunitního systému a dokonce má schopnost posilovat naši dýchací soustavu. Účinky rosolovky zaručeně ocení i tvoje pokožka. Tu totiž tahle zázračná houbička vyživuje a projasňuje.
bigstock-natural-organic-chaga-mushroo-336406114.jpg
Rezavec šikmý (chaga) je naopak vhodný pro tělo oslabené virem nebo bakterií. Podporuje totiž kardiovaskulární systém, čistí střeva a působí protizánětlivě.
Jak si houbový čaj připravíš?
Cesty jsou celkem dvě. Ta jednodušší spočívá v zakoupení už hotového sypaného čaje v obchodě se zdravou výživou, ta druhá vyžaduje trochu času a pár surovin.
Připrav si větší hrnec, do kterého nasypeš několik lžic výše uvedených sušených hub. K nim přidej asi dva centimetry strouhaného zázvoru, mátu, tymián, snítku kopru, chilli a lžičku hrubozrnné (ideálně himálajské) soli.
A teď přijde to nejdůležitější! Všechny suroviny nech společně prohřívat (nevař) po dobu několika desítek minut. Hotový čaj nech vychladnout a popíjej několikrát v průběhu dne. Uznáváme, chuť houbového čaje není zrovna dvakrát příjemná, za zmíněné benefity ale stojí pro jednou zatnout zuby.
Máš houby ráda, nebo se jim obloukem vyhýbáš? Dej nám vědět v diskuzi pod článkem!