K výrobě antivirotického filtru do roušky stačí jedlá sůl

pixabay.com
|
05. 04. 2020
|
Nedostatek desinfekce i roušek a nemožnost legálně pořídit účinný respirátor je v Česku tématem číslo jedna. Desinfekce jsme začali vyrábět, respirátory tisknout a roušky šít. Nově si do nich můžeš vložit antivirotický filtr z domácí výroby.

Kanada ve spolupráci s Ostravou

Návod vyrobit si doma účinný antivirotický filtr do roušky se zrodil v hlavě kanadského profesora. Vůbec první o něm informoval odborný časopis Scientific Reports. Tento nápad se v „době koronavirové“ pokusil oprášit Stanislav Polzer z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Dle jeho slov nejde o žádnou ezoteriku, ale o špičkovou vědu z Kanady.

Virus je na obyčejné roušce stále infekční

Nosit roušky nebo jiné pokrývky nosu a úst je v Česku už několik dnů povinné (dobrou zprávou je, že si ji doma zvládneš vyrobit sama za pár minut). Samotná rouška ale nechrání člověka před vniknutím nového koronaviru do těla. Pokud je ale přenašečem, může zmírnit riziko dalšího přenosu. Stávající roušky a respirátory navíc sice mohou zachycovat virové kapénky, ale samotný virus je na ochranné masce stále infekční.

Solný roztok zabije 99,9 % virů

Ochranu roušky by měly do budoucna vylepšit nanovlákna, ale třeba i zmíněná kuchyňská sůl. Jak Polzer,

mask-4943348_1280.jpg

Filtr do roušky? Nic složitého!
pixabay.com
Na roušky si postupně zvykáme. Teď ale můžeme mít i filtr.

působící na katedře aplikované mechaniky Fakulty strojní, zmínil: „Filtrace virů je zde cca 40 až 70 % ještě po 24 hodinách, přičemž na začátku 85 %. Ale hlavně – ani proniklé viry chřipky nebyly již schopné vyvolat nemoc.“ Filtr prý dokáže do pěti minut zabít 99,9 % virů a do hodiny všechny!

 

Sekundární přenos takřka nemožný

Možná si říkáš, že jsme konečně našli onen Svatý grál. Ve skutečnosti je na oslavy ještě příliš brzo. Rouška s filtrem vymáchaným v solném roztoku totiž snižuje riziko přenosu sekundární cestou, kdy si sáhneme na kontaminovanou roušku nebo ústenku a pak přeneseme vir na jiný předmět. Stále tak platí, že tě před vdechnutím virových kapének neochrání. Na druhou stranu rouška funguje i za vlhka celý den, takže ji není potřeba co chvíli měnit.

Jak na to?

Připrav si 300 g soli a velkou kuchyňskou lžičku pracího prášku nebo jaru. Do litrové odměrky nalij litr horké vody, přidej prášek a po jeho rozpuštění dosyp sůl. Pořádně promíchej, aby se sůl rozpustila. Filtr z roušky namoč v 25 ml roztoku (cca 5 kávových lžiček odměř na misku nebo na talíř) a na noc odstav. Na druhý talíř odměř 55 ml roztoku (asi 11 kávových lžiček), dej do něj tkaninu a vlož do trouby na 40 °C, dokud se všechna tekutina neodpaří. Takto upravený filtr vlož do kapsičky v roušce a pravidelně vyměňuj.

Jak vnímáš situaci okolo nového typu koronaviru? Dej nám vědět do diskuze pod článkem.

Související články