Co přesně je sluneční alergie, jak se projevuje, jak jí předcházet a co dělat, když už nastane? Je lepší zmatkovat a případně běhat nahatá po letovisku, ve kterém k přeslunění došlo?
Ku škodě ostatních přihlížejících samozřejmě ne. Je mnohem lepší a schůdnější přečíst si náš článek, pochytat co nejvíc praktických tipů a ty pak převést do praxe. Balík našich babských rad ti tak rozhodně tohle léto přijde vhod a ty, které bys nikdy (nikdy, nikdy!) zkoušet neměla, jsme ti do letního batůžku přibalily taky.
Co je sluneční alergie?
Sluneční alergie, známá taky jako polymorfní světelná erupce, je reakce imunitního systému na sluneční záření. Když na to půjdeme hodně zhruba, můžeme klidně říct, že jde o „otravu sluncem“. Může se objevit několik hodin až dnů po vystavení slunci a její příčiny nejsou úplně jasné.
Tedy, nad slunce jasné samozřejmě je, že za to můžou sluneční paprsky. Ale co je tím přesným kamenem úrazu, se tak úplně neví. Některé teorie naznačují, že UV záření mění strukturu chemických látek v pokožce, což pak vede k alergické reakci.
Existují různé typy sluneční alergie, přičemž nejběžnější je právě polymorfní světelná erupce. Další formy zahrnují například solární kopřivku a fotoalergické reakce, které můžou být vyvolány některými léky nebo kosmetickými přípravky.
Projevy sluneční alergie
Když se na nás příznaky alergie objeví, na soutěž krásy to pak úplně nebude, to je jasná zpráva. To je ale jen estetická stránka téhle sluníčkové problematiky. Horší je, že to odskáče i zdraví. A nejen zdraví pokožky, ale organismus bude oslabený celkově. Pojďme se mrknout na to, na jaké „radosti“ se v případě alergie můžeme těšit:
- Červené vyrážky nebo puchýře. Ty se objevují na místech vystavených slunci, jako jsou ruce, krk, dekolt a nohy. Dekolt to pak většinou odskáče ze všeho nejvíc.
- Svědění a pálení pokožky. Neustále, pořád.
- Otoky postižených oblastí taky nejsou žádnou výjimkou. Pokožka může být oteklá, horká a citlivá na dotek.
- Puchýřky nebo kopřivku si taky „přeje“ každý z nás. V závažnějších případech se můžou objevit puchýřky naplněné tekutinou nebo hustá a drsná kopřivka.
Tyhle příznaky se nejčastěji objevují na místech, která byla vystavena slunci. Tím samozřejmě nemyslíme, že se příznak objeví na slunečníku, ale objeví se ti na těle tam, kam sluníčko pálilo nejvíc. Příznaky můžou trvat několik dní až týdnů a v těžkých případech není od věci navštívit lékaře.
Jak sluneční alergii předcházet
Babské rady by asi zahrnovaly nápad ve stylu ukrýt se ve sklepě a po celé léto z něj pro jistotu nevycházet. Což pochopitelně nemusíš a raději se drž osvědčených praktik.
- Začínej s krátkými pobyty na slunci a postupně je prodlužuj, aby si pokožka zvykla.
- Vybírej krémy s vysokým ochranným faktorem (SPF 30 a vyšší) a aplikuj je pravidelně. Nezapomínej ani na opakovanou aplikaci, hlavně po plavání nebo pocení.
- Dlouhé rukávy, klobouky a sluneční brýle do každé rodiny. Speciální oděvy s UV ochranou můžou být taky užitečné.
- Chraň ruka páně každého, kdo se bude chtít rožnit přesně v pravé poledne. Nejlepší je zůstat ve stínu klidně od desíti dopoledne až do čtvrté odpoledne.
- Pojisti se potravinami, které jsou bohaté na antioxidanty. To znamená druhy ovoce a zeleniny, které pomůžou chránit pokožku před poškozením. Potravinové doplňky s obsahem beta-karotenu a vitamínu E taky nejsou k zahození.
Babské rady na sluneční alergii: aloe vera, heřmánek i mléko
Pokud už sluneční alergie nastala, existuje několik babských rad, které můžou zmírnit její příznaky. Je jen na tobě, kterou si vybereš. Vždycky měj ale na paměti, že ověřitelnost babských rad zkrátka nefunguje. Vezmi proto rozum do hrsti a na případnou alergii jdi se znalostí sebe sama.
- Přikládej na postižená místa studené obklady, aby se snížilo svědění a zánět. Můžeš použít taky led zabalený do hadříku, ale nikdy nepokládej led přímo na kůži.
- Gel z aloe vera má zklidňující a chladicí účinky. Nanášej ho na postižená místa několikrát denně. Aloe vera může taky pomoct urychlit hojení pokožky.
- Uvař silný heřmánkový čaj, nech ho vychladnout a aplikuj ho na postižená místa pomocí vatových tamponů. Heřmánek má protizánětlivé a zklidňující vlastnosti.
- Rozmíchej jablečný ocet s vodou v poměru 1:1 a jemně potírej postižená místa. Svědění ustane a zánět se zmírní.
- Namáčej vatové tampony do studeného mléka a aplikuj na pokožku. Mléko obsahuje proteiny, které zklidní podrážděnou pokožku a opět, překvapivě, sníží zánět.
- Plátky okurky ti postižená místa pěkně och ladí a svědivost se dál nerozjede. Polož je na postižená místa na 15–20 minut a opakuj podle potřeby.
- Levandulový olej má taky protizánětlivé a zklidňující vlastnosti. Smíchej několik kapek s nosným olejem (například mandlovým nebo olivovým) a jemně vmasíruj do postižené kůže. Levandule může taky pomoct s hojením drobných puchýřků a vyrážek.
- Zapomenout nesmíme ani na klasiky typu tvaroh, bílý jogurt nebo kefír. Všechny tyhle dobrůtky ti pomůžou vytáhnout z postižených míst případnou horkost.
shutterstock_2459811741.jpg
Babské rady, které nezkoušej. Nikdy!
Přestože spousta babských rad může být užitečná, existují i takové, které dokážou napáchat víc škody než užitku. Tyhle nezkoušej ani v případě, že by ti za to chtěl někdo zlatem zaplatit:
- Nanášení citronové šťávy na pokožku před vystavením slunci.
- Používání esenciálních olejů přímo na pokožku bez ředění.
- Ocet na spálenou kůži ano, ale ne tak, jak si uvádíme v radách prospěšných. Aplikace neředěného octa na spálenou pokožku může vést k dalšímu podráždění a bolesti. Ocet musíš ředit vodou, aby se snížilo riziko podráždění.
- Aplikace másla nebo mastných krémů na spálenou nebo alergickou kůži taky není úplně nejlepší nápad. Sice se všechno pak hezky leskne, ale máslo může zadržet teplo, a v důsledku zhoršit stav. O ucpaných pórech na už tak zmordované pokožce ani nemluvě.
- Používání jódových roztoků se v plejádě babských rad objevuje taky poměrně často. A taky je to nesmysl. Jód je totiž silné antiseptikum, které může být pro podrážděnou pokožku příliš agresivní.
Nezapomeň na to, že pokud se příznaky sluneční alergie nezlepšují, nebo se dokonce zhoršují, je důležité utíkat k lékaři. Ale hlavně neutíkej po slunci a v pravé poledne.
A jakou osvědčenou babskou radu přidáš v diskuzi ty?
Autorka článku: Bára Klímová
Použité zdroje:
- self.com/story/sun-allergy
- mayoclinic.org/diseases-conditions/sun-allergy/diagnosis-treatment/drc-20378082
- health.com/sun-allergy-7563866
- rehabilitace.info/zdravotni/vyrazka-ze-slunce-polymorfni-svetelna-erupce-co-je-to-a-jak-na-ni
- vitalia.cz/katalog/nemoci/alergie-na-slunecni-zareni