
Dneska už je běžné, že se dva lidi rozvedou a zůstane po nich dítě (nebo děti), které buď pendlují od jednoho ke druhému v rámci střídavé péče, nebo spolu tráví čas v jiných vyměřených intervalech.
Během mého vyrůstání v devadesátkách a nultých letech tomu tak ale zdaleka nebylo. Ne že by se lidi nerozváděli, to zase prrr. Ale snáz se stalo, že byl člověk široko daleko jediný, kdo nepřítomností otce trpěl. A o to to samozřejmě bylo horší, protože to jen umocňovalo jeho pocit, že je něco špatně právě s ním, s dítětem. Proč si taky nezasloužím tatínka jako ti ostatní?
Význam pojmu daddy issues
Daddy issues, to je opravdu jen laický pojem, ale to na jeho síle a obsahu nic nemění. Odborníci radši mluví o otcovském komplexu, se kterým se pojí široká plejáda komplikací, ať už mluvíme o chatrném, ba dokonce nulovém sebevědomí dítěte (a později dospívajícího a dospělého), nebo o navazování věkově nevyrovnaných, problematických a často toxických vztahů, přičemž hnacím motorem je „vydržet, protože tenhle muž mi věnuje aspoň trošku té chybějící pozornosti“.
Příčina daddy issues? Otec, který to nezvládl
Jednoduše se dá říct, že daddy issues neboli otcovský komplex zažívají ženy, které se svým otcem neprožily kvalitní vztah dcera–otec, ať už jde o otce biologického, nebo třeba nevlastního. Je spousta situací, která to může zavinit.
- Fyzicky nepřítomný otec
- „Nepřítomnost“ otce při výchově
- Otec závislák
- Otec, který zpřetrhá vazby
- Otec, který páchá víc škody než užitku
Fyzicky nepřítomný otec
Mohl zemřít, odstěhovat se přes půl světa, nevědět o dceři… Nebo o své dítě zkrátka nestojí.
„Nepřítomnost“ otce při výchově
Tátové, kterým je všechno kolem dcer úplně šumafuk, jsou totálně k ničemu. Když na všechno odvětí „hmm“, co si z toho má dítě vzít? „Ideálně“ to, že na něm (na dítěti) absolutně nezáleží.
Podobné je s emocionálně nepřístupným otcem, který si svou dceru z nějakého důvodu příliš nepouští k tělu. Nezasloužím si tatínkovu pozornost...
Otec závislák
Závislosti dokážou zničit absolutně všechno, vztahy pak kompletně. Může jít o workoholismus, alkoholismus, závislost na hraní na automatech… O cokoli. To, na čem je otec závislý, má vždycky absolutní přednost před vším ostatním. Z toho pro dcery taky nemůže nic dobrého vzejít. Minimálně zase nabydou dojmu, že nejsou hodny pozornosti.
Otec, který zpřetrhá vazby
Nezřídka se stává i to, že se muž zamiluje jinde a opouští rodinu. Kdyby za standardní situace opustil manželku (třeba pokud není vážně nemocná), bylo by to ještě přijatelné. Ale když mu přestane záležet na dceři a jde zakládat novou rodinu někam jinam… Je to politováníhodné. Respektive tenhle muž je politováníhodný.
Otec, který páchá víc škody než užitku
Může to být třeba narcista a manipulátor. V lepším případě ho musí dcera do určitého věku vídat třeba jednou za 14 dní a trávit s ním víkendy nebo prázdniny. V tom horším ho má doma denně. O tom, jak se žije s manipulátorem, i o tom, jací jsou narcisti, už jsme psaly, tak si články neváhej přečíst, pokud ještě nevíš, co je pro ně typické.
Do téhle škatulky se dá zařadit i otec, pro kterého dcera není nikdy dost dobrá a jeho lásku si musí zasloužit. Všechno odkývne, aby tatínka nerozzlobila (zvlášť když je to cholerik), snaží se, podává výkony, ale vyslechne si jen to, že to přece mohlo být ještě lepší. Tahle dcera si může dávat do kupy své pošramocené sebevědomí celý život.
Stejně tak „vydatné“ je to s otcem, který sice odejde za jinou, ale nezpřetrhá vazby, nicméně dcera se v jeho novém domově cítí nejistá, nemilovaná, ohrožená. Otcovou novou partnerkou, případně i jejími dětmi. Že to může být zlé a může to napáchat škody na duši na další desítky let, potvrzuju z vlastní zkušenosti. Kombinace zmíněných aspektů pak může být učiněných peklem.
K čemu daddy issues vedou?
O otcovském komplexu by se mohl napřednášel už Sigmund Freud. Ten dobře věděl, kam tyhle nepovedené vztahy vedou. Tady je ochutnávka.
- Vyhledávání věkově nerovných vztahů
- Navazování problematických vztahů
- People pleasing
- Ztráta sebe sama
- Vyšší riziko vyhoření
- Nízké sebevědomí
- Psychické a fyzické potíže
- Poruchy příjmu potravy
Vyhledávání věkově nerovných vztahů
Dívky se upínají ke starším mužům, mnohdy i výrazně starším (ve věkové kategorii svých otců). To sice může nějakou dobu fungovat, pokud si tedy třináctiletá dívka nevyhlédne pětatřicetiletého borce, ale opravdu jen nějakou dobu, protože co by čtyřicetiletá žena v nejlepší kondici dělala s čerstvým důchodcem, že ano?
Tenhle vztah rozhodně nemá zdravý základ, protože v něm jde především o hledání otcovské osobnosti a o snahu „zaplácnout“ tu černou díru, kterou otec svým jednáním vytvořil. Chybí tu pocit opravdového rovného partnerství.
Navazování problematických vztahů
Ženy, které v dětství zažily například otcovu emocionální nedostupnost, často podvědomě vyhledávají podobně nedostupné muže pro vztah. Jejich podvědomí jim totiž napovídá, že žádné větší lásky nejsou hodny.
Taky můžou mít pocit, že láska musí bolet. Že se kvůli ní člověk musí trápit a snášet nejrůznější příkoří, aby si zasloužil aspoň ty kratičké chvilky štěstí, které se vzápětí rozsypou jak babiččina skládačka. A k tomu všemu si často myslí, že pro vztah nedělají dost, takže se sype kvůli nim…
People pleasing
Tatínek ti dával lásku, jen když jsi ho něčím potěšila? Pokud jsi s ním souhlasila navenek, i když vnitřně ne? Když ses snažila být ta nejúžasnější a nejhodnější holčička na světě? Pak z tebe pravděpodobně vyroste people pleaser jako z učebnice.
Neschopnost říkat ne na úkor sebe sama nebo pocit, že když druhým nevyjdeš vstříc, případně s nimi budeš v něčem nesouhlasit, hned tě nemilosrdně přestanou mít rádi. To je jen ukázka toho, jak může people pleasing vypadat.
Ztráta sebe sama
Hned na to navážeme absolutní ztrátou sebe sama. Jak doba pokročí a ty projdeš dospíváním, dost možná zjistíš, že jsi tatínkovi všechno odkývala a snažila ses ho dělat spokojeným, až vlastně vůbec nevíš, kým jsi a co chceš od života. Možná to ale nejspíš ví on, a pokud si problém neuvědomíš včas, asi se zase jen přizpůsobíš a půjdeš na ta práva, i když bys radši šla na veterinu…
shutterstock_2505243811.jpg

Vyšší riziko vyhoření
Když jako dítě nebo dospívající nabydeš dojmu, že pro svého otce nikdy nejsi dost dobrá, možná se budeš snažit dokazovat to celý život. Jak to může vypadat? Jako tři absolvované vysoké školy, zaběhnutý maraton, pomoc potřebným (ta je chvályhodná, o to nic) nebo šílené pracovní nasazení, které tě nemilosrdně dovede až k syndromu vyhoření, ze kterého se můžeš hrabat klidně i rok.
Štěstím v neštěstí zase je, když si to včas uvědomíš. Potíž je, že sama na to nepřijdeš. Prozradí ti to psycholog nebo terapeut. Protože holky, které měly (nebo mají) nefunkčního otce, jsou ve spoustě věcí jako přes kopírák…
Nízké sebevědomí
Tatínek je tady od toho, aby svou malou holčičku chválil, ale taky korigoval. Dával jí pocit jistoty i bezpodmínečné lásky a taky ji utěšoval, když dcera nemá nejlepší den. A když to takhle nefunguje, je na problém velice poctivě zaděláno. Výsledkem často bývá nízké sebevědomí, které si i dospělá žena buduje klidně desítky let, ne-li celý život.
Mimochodem – taková žena, která se od otce nedočkala špetky uznání, v dospělosti vyhledává chválu od mužů, hlavně od těch starších. Třeba od vyučujícího nebo šéfa. Její sebevědomí pak stojí výhradně na vnějších odměnách v podobě pochval, takže když se jí jich nedostává, může se třeba utrápit. Nebo zhroutit.
Psychické a fyzické potíže
Není žádnou novinkou, že daddy issues můžou dívku a později ženu dovést k termínům, které – na rozdíl od daddy issues – odborníci uznávají. V tomhle odstavci servírujeme deprese, úzkosti a klidně i komplexní posttraumatickou stresovou poruchu. Prostě lahůdka.
A protože existuje něco jako psychosomatika, duševní problémy se můžou podepsat i na těle. Že nás bolí trapézy, protože se nevědomky stahujeme, to je známá věc. Víš ale, že například i takové záležitosti, jako je alergie nebo inkontinence, můžou mít původ v psychice, nebo v těchhle oblastech aspoň pořádně přikládat pod kotel?
Konkrétně na alergii je podle ájurvédy zaděláno v případě častého strachu, hněvu nebo úzkostí. Co se úniku moči týče, tam zase hraje roli pocit viny, ponížení nebo obava z vlastního selhání. Paráda.
Poruchy příjmu potravy
Ano, i v poruchu příjmu potravy může vyústit nedobrý vztah dcery s otcem. Není vůbec výjimečné, když se dcera, ať už je jí, kolik chce, snaží doslova zaplnit „kráter v duši“, který má místo otce, jídlem. Zajídání emocí a záchvatovité přejídání nakonec vypadá celkem logicky, ale když se nezačne řešit včas, může ženu dovést klidně až k obezitě.
Jak se žena s daddy issues chová v partnerském vztahu?
Dívka, která vyrůstala s nepovedeným otcem, si do života už od počátku nese pořádný náklad, s nímž si bez odborné pomoci může nevědět rady. Tyhle ženy bývají ve vztahu hodně nejisté a stále se bojí, že je partner zničehonic opustí. Nebo třeba když mu řeknou, že jim něco nelíbí.
Podvědomě si vybírá vztahy, které jsou předurčené k trápení a nakonec i k zániku. Třeba vztahy se ženatými muži nebo na první pohled toxické vztahy, například závislostní. Tyhle dívky v dospělosti buď neumí být samy, nebo se naopak až přehnaně spoléhají samy na sebe a muže si k tělu (ale hlavně k duši) jen tak nepustí.
Logické, leč pro partnera otravné pak může být neustálé vyžadování důkazů lásky. Protože ta nejistota, jejíž semínko už kdysi dávno zasadil nepovedený otec, bez odborné pomoci nezmizí. Ve hře může být pak i přehnaná žárlivost, která dokáže vztah naprosto pohřbít.
Jak řešit daddy issues? Jde to, ale potřebuješ pomoc
Jestli ti při čtení předchozích řádků spadla brada, nebo ses rozplakala (a zrovna u toho nekrájíš cibuli), možná ses poznala. Dobrá zpráva ale je, že daddy issues tě nemusí vláčet celým tvým životem. K řešení ale budeš s pravděpodobností hraničící s jistotou potřebovat vhodného terapeuta nebo psychologa, který ti vysvětlí problematiku věci a provede tě procesem léčení.
Pokud máš v současné době partnera, kterému na tobě vadí něco z výše zmíněného (a ne to, že nevaříš svíčkovou tak dobrou jako jeho maminka), můžete zkusit zajít na párovou terapii a dopodrobna to rozebrat. Mimochodem – jestli nevaříš svíčkovou tak dobrou jako jeho maminka a on ti to dává pocítit, nedržíš se náhodou zuby nehty vztahu, který ti víc bere, než dává, protože máš panickou hrůzu z opuštění?
Daddy issues pro kluky
Pojem daddy issues se pojí spíš se ženami, ale když říkáme A, musíme dodat i B – chybějící nebo příšerný otec může zásadně poškodit i svého syna. Syn potřebuje k otci přirozeně vzhlížet. Pokud se mu ten, kdo mu má být vzorem, ani za mák nelíbí, je dost možné, že bude v dospělosti diametrálně odlišný. Nebo taky ne, protože ledacos svede na geny…
Otec je pro syna taky důležitou osobou, co se týče výchovy a regulace. Na otci je, aby syna usměrňoval, ukazoval mu cestu životem a dodával mu odvahu. Matka to zcela jistě může dělat taky, ale otce ani v tomhle případě nenahradí, stejně jako nikdy nevynahradí dceři chybějícího otce.
Žiješ s daddy issues, nebo byl tvůj otec příkladný a negativní stopy na tobě nezanechal?
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- everest-ayurveda.cz/blog/alergie-z-pohledu-ajurvedy-2583
- kalisek.cz/inkontinence-psychosomatika-liba-vankova
- talkspace.com/blog/daddy-issues
- healthline.com/health/what-are-daddy-issues
psychalive.org/psychology-behind-strained-father-son-relationships