Nosní polypy jsou drobné měkké výrůstky sliznice nosní dutiny nebo dutin vedlejších. Přestože jsou nezhoubné (čili v drtivé většině nezpůsobující rakovinu nebo přímé zdravotní ohrožení), jejich přítomnost může způsobovat značné nepohodlí a pěkně negativně ovlivňovat kvalitu života víc, než by se mohlo zdát.
- Nosní polypy zblízka
- Příznaky nosních polypů
- Vznik nosních polypů
- Možnosti léčby
- Babské rady závěrem, které nikdy nezkoušej
Nosní polypy zblízka
Zírat jen tak někomu do nosu, pokud tedy nejsi lékař nebo maminka, jejíž dítko si do pravé nosní dírky zaparkovalo autíčko, není úplně vhodné. A možná ani ne tak úplně normální. My ale přece jen do útrob nosu nakouknout budeme muset, jde-li o polypy.
Ty se totiž, jak už jsme si řekly, přímo v nosních dutinách nebo vedlejších dutinách vyskytují. Tyhle polypy můžou být malé a nepostřehnutelné, ale můžou se taky rozrůst do větších rozměrů. To může vést k blokádě nosních průchodů a k vážnějším komplikacím při dýchání.
Příznaky nosních polypů
Byť jde o malou věc, nosní polypy se vyznačují řadou nepříjemných symptomů. Příznaková krasojízda zahrnuje takové záležitosti, jako například:
- Obtíže s dýcháním. Velké nebo rostoucí polypy totiž můžou blokovat nosní průchody, což může ztížit dýchání nosem a celkově způsobit potíže s dechem.
- Chronická rýma a zánět dutin. Zvětšené polypy mohou vést k opakovaným zánětům nosní sliznice a vedlejších dutin, což ovlivňuje kvalitu života celkem výrazně.
- Omezený čich a chuť. Když už polypy něco blokují, pak jsou to často i čichové cesty. To může snížit schopnost vnímat vůně, a tím se zároveň ovlivňuje taky chuťové vnímání. Navíc necítit svůj příjemný parfém tak, jak jsme byli zvyklé, nám moc nepřidá ani na duševní pohodě a sebejistotě.
- Chrápání a spánková apnoe. Ucpání nosních průchodů může vést k chrápání a v extrémních případech i k přerušovanému spánku a spánkové apnoi.
Můžou se taky ale objevit naprosté obyčejnosti, kterým běžně nepřikládáme nějakou větší váhu. Ničím výjimečným není třeba bolest hlavy, občasné krvácení z nosu, pálení, šimrání, štípání nebo výtok z nosu.
Vznik nosních polypů
Ne, polypy rozhodně nejsou odpovědí karmy za to, že jsme se jako malé šťouraly v nose na veřejnosti. Polypy jsou medicínský problém. Často se vyvíjejí v důsledku chronického zánětu nosní sliznice.
Tenhle zánět můžou vyvolat různé faktory, jako jsou alergie, astma, opakované infekce a chronická sinusitida. Přesná příčina vzniku polypů není vždycky jasná, ale existuje souvislost mezi polypy a určitými zdravotními stavy. Jde například o alergickou rýmu nebo cystickou fibrózu.
Možnosti léčby
Možností, jak polypy léčit, existuje několik. Léčebná paleta zahrnuje jak konvenční medicínu, tak přírodní přístupy a domácí péči. My si je pochopitelně popíšeme všechny.
- Lékaři často předepisují kortikosteroidní nosní spreje nebo tablety k redukci zánětu a zmenšení polypů.
- Pokud jsou polypy velké nebo pokud jiné léčby selhávají, může být nutná chirurgická intervence. Operace zahrnuje odstranění polypů pomocí endoskopické chirurgie. Tahle procedura se provádí pomocí tenkého flexibilního endoskopu s malou kamerou a nástroji na konci. Chirurg vede endoskop do nosních průchodů, identifikuje polypy a odstraňuje je. Tato operace je většinou ambulantní, takže po zákroku můžeme jít domů.
- I bylinky a přírodní léčba můžou poskytnout úlevu. Třeba taková lékořice má protizánětlivé vlastnosti a může pomoct zmírnit příznaky nosních polypů.
- Svými protizánětlivými účinky je známá i kurkuma. Ta může být užitečná při snižování zánětu v nosních dutinách.
- Inhalace páry může pomoci uvolnit nosní průchody a snížit zánět sliznice.
- Solné nosní spreje nebo výplachy. Pravidelné užívání slaných roztoků může pomoct udržovat nosní dutiny čisté a snížit riziko vzniku zánětu.
- Používání zvlhčovačů vzduchu může přispět k udržení vlhkosti nosní sliznice, čímž se nejspíš sníží míra podráždění.
Je určitě dobré si připomenout, že polypy sice nás neohrožují na životě, ale mohou být zdrojem značného nepohodlí. S vhodnou léčbou a péčí je ale možné snížit jejich příznaky a minimalizovat jejich negativní dopady. Zabránit jejich vzniku ovšem zcela nejde a přesná příčina tohohle onemocnění není známá.
Babské rady závěrem, které nikdy nezkoušej
Jak už to tak bývá, babské rady jsou bezednou studnicí nápaditosti. Běžných mýtů a domácích „léčeb“, které by mohly být nejen neúčinné, ale taky potenciálně nebezpečné, je tak i v souvislosti s nosními polypy pěkná hromádka. A i kdyby ti snad nakrásně některá rada připadala schůdná a humorná, tak ne. Doma nikdy nic z toho nezkoušej, sbal se i se svými polypy a utíkej za lékařem. Tady je ta hitparáda:
- vložení nasoleného česneku do nosu
- používání esenciálních olejů bez ředění
- pití koncentrovaných solných roztoků
- používání citronové šťávy přímo do nosu
- aplikace octa na nosní sliznici
- inhalace kouře z doutnajících bylin
- vkládání zázvoru do nosních dírek
- totéž med, tím si máme pomazat vnitřní strany nosu
- použití teplé olejové inhalace
- tření nosní sliznice epsomskou solí
- chilli paprička. Samozřejmě pro jistotu taky rovnou do nosu
- inhalace výparů z alkoholu
- pití velkého množství jablečného octa
Kterou úžasně hloupou babskou radu si nevybereš jako první?
Autorka článku: Bára Klímová
Použité zdroje:
- nemoci.vitalion.cz/nosni-polypy/
- medcz.com/nosni-polypy-priznaky-priciny-lecba-a-prevence
- vzsp5.cz/polypy-v-nose-prehled-diagnoza-a-moznosti-lecby/
- mayoclinic.org/diseases-conditions/nasal-polyps/symptoms-causes/syc-20351888