Je tu ztráta chuti a čichu. A právě ztráta čichu je pořádný problém. Může totiž přetrvávat ještě poměrně dlouho po odeznění těch nejhorších příznaků onemocnění, což je samo o sobě nepříjemné. Má to ale i dopad na náš sexuální život!
Američani nezaháleli a už mají v rukou výsledky. Chicagská univerzita provedla výzkum, kterého se účastnilo víc než 2 000 respondentů. U těch odborníci zkoumali vztah mezi silou čichového smyslu (dávali jim čichat vonné tyčinky) a frekvencí erotických myšlenek.
Zatímco podle výsledků nedochází se ztrátou nebo oslabením čichu ke snížení frekvence a kvality sexuálního aktu, potíž je v poklesu sexuální motivace a emočního uspokojení ze styku.
kissing-couple-1209043_1280.jpg
Není se čemu divit
Nejdřív to může znít záhadně, nakonec ale určitě uznáš, že to má svou logiku. Čich má totiž silné a evolučně zakořeněné spojení s limbickým systémem, což je část nervové soustavy, jež zpracovává emoce a sexuální motivaci. Vůně a pachy v nás vyvolávají touhu po jiné osobě, s oslabeným čichem přichází ruku v ruce nižší míra spokojenosti s emoční stránkou sexu.
Výsledky ze Spojených států potvrdil i NÚDZ (Národní ústav duševního zdraví). Podle jeho výstupu rovněž existuje spojitost mezi čichem, prožívání emocí a spokojeností v partnerském vztahu. Z výzkumu NÚDZ dokonce plyne to, že současná situace se negativně podepsala na 30 % vztahů. Dobrá zpráva ale je, že 37 % dotázaných hodnotí svůj vztah jako emočně uspokojivější!
Doufáme, že brzy bude zase všechno v normálu. I naše sexuální prožitky.