Durian poznáš hned. Typická pronikavá vůně dužiny připomínající shnilou cibuli, Limburský sýr nebo odpadní vodu je cítit, i když je slupka neporušená. A to tak moc, že ovoce v některých hotelech a MHD v jihovýchodní Asii, třeba v Singapuru, dokonce zakázali.
Jedna studie zjistila, že durian v sobě má až 44 aktivních sloučenin, včetně těch, které „voní“ jako skunk, karamel, zkažená vajíčka nebo polévkové koření. V jiném výzkumu zase zjistili, že mnoho genů durianu produkuje těkavé sirné sloučeniny, kvůli kterým tak smrdí.
A pokud by omamný odér nepomohl, napoví hrubá, zelená až hnědá slupka se špičatými ostny, připomínající ježka. Když se pod ni dostaneš, najdeš dužinu, která má většinou žlutou až červenou barvu. V každém z pěti kousků plodu se pak ještě schovává 1–5 semen velikosti kaštanů.
V Asii král ovoce, který má plno živin
Duriany plodí rod tropických stromů z čeledi slézovité, přičemž je mezi 30 druhy ovoce známo devět. Nejznámější je plod durianu cibetkového, který pochází z Malajsie, konkrétně z Bornea a Sumatry, z níž se rozšířil do dalších částí jihovýchodní Asie.
V současnosti se tak pěstuje třeba v Indonésii, Thajsku nebo Indočíně, kde ho pokládají za „krále ovoce“. Pěstují ho ale i v botanických zahradách v Americe. Asiati tohle smradlavé ovoce znali už do prehistorických dob, v Evropě se o něm ví od 15. století.
Všechny části durianu se v minulosti využívali v tradiční malajské medicíně, a to díky jejich léčivým vlastnostem. Asiati s nimi léčili vysoké horečky, žloutenku i kožní nemoci.
shutterstock_2463462775.jpg
Není se co divit, protože nejsmradlavější ovoce na světě obsahuje opravdu plno zdraví prospěšných látek. Je v něm plno vlákniny, vitamínů B a antioxidantů, které neutralizují volné radikály. Vitamínu C pak má dokonce víc než ostatní tropické ovoce.
Durian ale nabízí i látku tryptofan, která je známá jako přírodní prášek na spaní, který navozuje pocit uvolnění a štěstí. Proto durian někteří jedí při nespavosti nebo psychických těžkostech. Na zvířatech se prokázalo, že snižuje hladinu cukru v krvi, bojuje proti infekcím a můžeš díky němu předcházet onemocněním srdce. Dokonce se zjistilo, že funguje jako afrodiziakum.
Zmrzlina s příchutí mandlí a česneku
A jak se durian jí? Když budeš odvážná, můžeš sníst syrovou dužinu nebo si uvař, případně opraž semínka. Dužina některým chutná jako vanilkový pudink, jiným zase jako sýr, mandle, česnek a karamel najednou.
Možná se budeš divit, ale z durianu v zahraničí připravují řadu různých jídel, včetně polévek, šťáv, dezertů, nebo dokonce zmrzliny. V Asii se dužina často smíchá s cukrem a jí se s palačinkami nebo se zabalí do rýžového papíru a usmaží se.
V Bangkoku se často dužina durianu míchá s dýní, připravují ho ale taky společně s mangem nebo lepkavou rýží, cibulí nebo octem. Zajímavostí je, že bys ho neměla jíst v kombinaci s alkoholem. Výzkumníci totiž zjistili, že sloučeniny v durianu brání některým enzymům v odbourávání alkoholu, což zvyšuje jeho hladinu v krvi.
Když už by ses rozhodla durian zkusit, ten čerstvý najdeš na nějaké větší asijské tržnici, třeba v pražské SAPě. Je ale mnohem lepší koupit ho už opracovaný. Takový se hned po sklizni zamrazí a chlazenou dopravou putuje až do Česka. Rozhlédni se po e-shopech!
Autor článku: redakce
Použité zdroje:
- cs.wikipedia.org/wiki/Durian
- cs.wikipedia.org/wiki/Durian_cibetkov%C3%BD
- healthline.com/nutrition/durian-fruit
- specialtyproduce.com/produce/Durian_619.php